8 (ne)tradičných materiálov do kúpeľne
Kúpeľňa si na materiály jednoducho potrpí. Preto sa stále hľadajú nové riešenia, ktoré by splnili súčasné praktické i dizajnové požiadavky. Občas však stačí novým spôsobom využiť to, čomu s obľubou dávame prívlastok tradičné.
Hra svetla
Prírodný kameň sa na kúpeľňové obklady využíva v rôznych podobách. Ónyx vytvára dojem luxusu, a to vďaka originálnej kresbe a vysokej priepustnosti svetla. Kresba je viditeľná aj bez podsvietenia, podsvietením sa však ešte zvýrazní. Podsvietenie nasmeruje pozornosť aj na farbu kameňa, ktorá sa dá ovplyvniť práve teplotou svetla. Podľa slov architekta Václava Kociána z ateliéru Fandament je pri vytváraní ónyxového obkladu zásadná skladba jednotlivých kusov – umožňuje totiž vytvoriť až kaleidoskopické obrazce. „Dôležité je, aby architekt dokázal zladiť pocity majiteľa kúpeľne s celkovým vyznením interiéru. Stena musí zapôsobiť v podsvietenom i prirodzenom stave. Tak sa docieli pocit prekvapenia a dvojnásobnej jedinečnosti,“ dodáva Kocián.
Korok nielen do fľaše
Ďalším prírodným ekologickým materiálom, ktorý sa môže udomácniť na stenách i na podlahe, je korok. Jeho veľkou výhodou je, že má antistatické a antialergické vlastnosti. Výborne tepelne a zvukovo izoluje a zároveň dobre „dýcha“. Môže sa pochváliť množstvom dekorov a lakovaným povrchom, ktorý ho chráni aj pred vodou. Aj preto na začiatku 21. storočia zažíva svoj dizajnový comeback. Pri aplikácii na podlahu je k dispozícii plávajúci variant alebo klasická lepená „dlažba“. Korok vyhovuje aj normám na podlahové vykurovanie, prvé prehriatie trvá o čosi dlhšie, potom však teplo dobre drží. Vďaka svojej štruktúre čiastočne odpruží nárazy, ktoré pri chôdzi ovplyvňujú kosti a kĺby. K podkladu ho pripútate lepidlom.
Už ani škáru
Ak v kúpeľni dostanú zelenú dekoratívne povrchy bez škár, jednou z možností, ktorú architekti radi využívajú, je Pandomo®. Ide o špecifické stierkové hmoty na steny aj na podlahu, ktoré umožňujú realizovať množstvo dizajnových variantov vrátane bezškárového povrchu s terazzo vzhľadom. Ide o materiál vo forme prášku, obsahuje špeciálne cementy a elastifikujúce práškové plasty. Po zmiešaní s vodou vznikne plastická hmota, z ktorej je na povrchu možné vytvoriť dekoratívne vrstvy bez pnutia – od dokonale hladkých a lesklých plôch po rôzne zložité štruktúry vytvárané počas nanášania. Hmotu možno pred aplikáciou farbiť na širokú paletu farebných odtieňov. Po vytvrdnutí sa brúsi a impregnuje špeciálnym olejom, ktorý zabezpečí jej vysokú odolnosť proti mechanickému poškodeniu a vode.
S rustikálnym duchom
Ak chcete v kúpeľni zachovať rustikálneho ducha či vintage štýl, môžete nábytok nahradiť murovaným alebo kamenným stolíkom. Aby v takomto interiéri nekazili dojem obvykle používané moderné materiály, treba nechať priestor na návrat kameninového umývadla. Kamenina je akýmsi prechodom medzi keramikou a porcelánom. Kameninová hlina sa vypaľuje pri teplote 1 200 – 1 300 °C. Získa tak hustotu a tvrdosť pripomínajúcu kameň a stane sa nenasiakavou. Z hygienických dôvodov sa upravuje glazúrami. Rustikálny dojem ešte posilníte kombináciou tohto materiálu s benátskou štukou, masívnym tepaným železom a impregnovaným drevom.
Prírodné a umelo vytvorené materiály sa v moderných kúpeľniach vzájomne doplňajú. {R1}
Sklo na krásne kúsky
O skle sa väčšinou hovorí, že sa rozbije na márne kúsky. Pri sklenenej mozaike je to naopak – drobné kúsky sa spájajú, aby pokryli povrchy, napríklad aj v kúpeľni. A rozhodne nie sú márne. Pri súčasných dizajnových možnostiach sú krásne, originálne, zapadajú do rôznych štýlov, kopírujú rôzne tvary, vo farbách sa, samozrejme, tiež neobmedzujú. Spojením drobných kúskov tak vzniká zaujímavá štruktúra. V kúpeľni je výhodou, že sklo je nenasiakavý materiál. Jeho povrch môže byť lesklý i matný, problémom nie je ani zdrsnenie, takže na mokrej podlahe vzniká protišmykový efekt. Kúsočky mozaiky sú dostupné už od veľkosti 1 × 1 cm.
Myslí na zmysly
Špecifickým materiálom na báze minerálov využívaným pri výrobe sanity je aj DuraSolid.
Je ideálny na výrobu liatím, pričom zjednodušuje vytváranie ostrých hrán aj spájanie jednotlivých častí. Výsledkom je splývavý tvar bez viditeľných spojov a švov. Biely prefarbený povrch je matný a pri dotyku s pokožkou teplý. Okrem estetického zážitku je však v kúpeľni dôležitá aj praktická stránka. Nepošmyknúť sa je kľúčové. DuraSolid dosahuje odolnosť proti pošmyknutiu triedy B,a to aj bez nanášania ďalšej vrstvy. Čistí sa klasicky handričkou a vodou alebo štandardným čistiacim prostriedkom.
Odolná dvojica
Kalifornský bórax, škandinávsky živec, kremeň a sóda – tieto a ďalšie prírodné zložky skla sú surovinami, z ktorých sa už po stáročia vyrába smalt. Ide o materiál bez pórov, dobre sa udržiava a je príjemný. V súčasnej kúpeľni sú tieto vlastnosti veľmi dôležité. Na povrchu tvrdom ako sklo nevznikajú ani škrabance, takže sa na ňom nemôžu usadzovať baktérie, špina či farebné častice. Spolu s kovom vytvára smalt takmer neoddeliteľné molekulárne spojenie – smaltovanú oceľ. Odolnosť a hygienickosť tohto materiálu dostala šancu prejaviť sa napríklad aj pri výrobe umývadiel.
Stráži si zaujímavé tvary
Pod pojem umelý kameň možno v súčasnej dobe zaradiť materiály s rôznym zložením. Jedným z nich je aj HI-MACS®. Tento druh umelého kameňa sa skladá zo 70 % bauxitu, 25 % akrylovej živice a 2 % prírodných farbív. Ide o neporézny a odolný materiál, ľahko sa tvaruje za tepla. Okrem dekorov imitujúcich prírodný kameň sa dodávajú aj jeho jednofarebné varianty, vďaka čomu je výborne kombinovateľný s ostatnými materiálmi – rovnako dobre zvládne lesk chrómu i tradičný vzhľad dreva. V kúpeľniach sa najčastejšie používa na výrobu originálnych vaní a umývadiel, ale i zaujímavého nábytku. Precíznosť bezškárového spracovania napĺňa maximálne požiadavky na hygienu a ľahkú údržbu.
PRIPRAVILA ZUZANA KUBALOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCA ATELIÉR FANDAMENT
FOTO ARCHÍV FIRIEM, DANO VESELSKÝ, JAKUB HOLAS
ZDROJ čaospis Môj dom 9/2015, JAGA GROUP, s.r.o.