Doba vaňová (2. časť)
Zásadná otázka pri výbere vane znie: kov alebo plast? Sú na ňu dve odpovede. Je to podobné ako: čiernovláska alebo blondína? Vyberte si podľa svojho gusta. Pri vaniach je však najdôležitejšie, aby ste si vybrali kvalitný výrobok, lebo len tak sa bude vaša vaňa lesknúť aj po rokoch rovnako, ako keď bola nová, a jej povrch ostane hladký a nepoškvrnený. Aj v tomto prípade sa možno riadiť vetou: najlacnejšie je podozrivé, a najdrahšie ešte nemusí byť najlepšie. Vždy sa oplatí spoliehať na značku a záruky, avšak ani dlhoročná záruka nemusí veľa znamenať. Napríklad ak firma, ktorá je na trhu dva roky, poskytuje dvadsaťročnú záruku, nie je mi jasné, kde berie tú istotu.
Rôzne plastové vane sa na prvý pohľad takmer nedajú rozoznať, a o každej vám predajca zrejme bude tvrdiť že je kvalitná akrylátová. Bližšie detaily vám prezradí pohľad na spodnú stranu vane – tam uvidíte buď jemne zrnitú štruktúru, ktorá svedčí o pridaní kamenného prášku, kresbu sklených vlákien zaliatych živicou alebo typickú štruktúru zalaminovanej sklotkaniny. Ostatné podrobnosti o každej vani sa dozviete z certifikátu a záručného listu. Samozrejme, kvalita sa zvykne odraziť aj na cene výrobku. Asi nikomu netreba pripomínať, že vaňa by mala patriť medzi dlhodobé investície a šetrenie sa tu môže poriadne predražiť – keď budete nútení meniť vaňu podstatne častejšie, než je zvykom v dobrých rodinách.
Počítač alebo kalkulačku
Aj keď porovnávať vaňu a masážnu vaňu je ako pchať do jedného vreca kalkulačku a počítač, predsa však nemôžem v tomto článku nespomenúť hydromasážne vane (samozrejme, neporovnávam). Pretože ponoriť sa do vane sa dnes už nepovažuje len za spôsob očisty tela, ale skôr za spôsob uvoľnenia, relaxu a očisty ducha. A čo môže človeka uvoľniť lepšie ako masáž?Masážne vane už dávno opustili liečebné ústavy a kúpele a stali sa súčasťou mnohých domácností. Ak si ju chcete zaobstarať, mali by ste si však byť istí, že ju budete využívať naozaj často. Masážne systémy sa najčastejšie montujú do plastových vaní a je to tak z pochopiteľných dôvodov – montáž je omnoho jednoduchšia a lacnejšia. Avšak existujú aj plechové vane s vírivými systémami. Pri výbere máte v podstate dve možnosti – buď si vyberiete z „konfekcie“, teda ponuky hotových systémov niektorej z firiem, alebo si dáte svoju masážnu vaňu „ušiť na mieru“. Za takýto luxus si, pochopiteľne, priplatíte, ale vaňa bude presne a do detailu podľa vašich požiadaviek a potrieb.
Hydroterapeutické zariadenie môže slúžiť na relaxáciu po fyzicky a psychicky namáhavej práci, ale aj pri liečbe chorôb pohybového ústrojenstva. Studená voda a krátky kúpeľ (10 až 15 min.) osviežia a posilnia, masáž teplou až horúcou (nie však viac ako 40 °C) vodou vás uvoľnia, zbavia napätia a bolesti.
V hydromasážnych vaniach sa používajú v podstate dva spôsoby masáže: Perličkový systém (airpool alebo air masáž) je založený na prúdení zahriateho stlačeného vzduchu (35 – 40°C) tryskami na dne vane. Slúži predovšetkým na duševné uvoľnenie a relaxáciu, ale má aj terapeutický efekt pri bolestiach kĺbov a reumatických ťažkostiach.
Hydromasáž (whirlpool) masíruje telo vodou zmiešanou so vzduchom, ktorá prúdi z trysiek na stenách vane. Intenzita masáže závisí od rýchlosti prietoku vody (výkonu čerpadla) a množstva vzduchu privádzaného do trysiek. Smer prúdu vody sa dá nastaviť pohyblivými časťami trysiek. Účinok masáže závisí nielen od nastavenia trysiek, ale aj od ich počtu a rozmiestnenia vo vani. Hydromasážou sa dosahuje fyzické uvoľnenie a maximálna relaxácia celého organizmu. Prúd teplej vody prehrieva svalstvo a urýchľuje metabolické procesy, zlepšuje krvný obeh, regeneruje a spevňuje svalstvo. V kúpeľoch a rehabilitačných zariadeniach sa využíva pri liečbe poúrazových stavov zranení svalov a kĺbov, nedokonalom krvnom obehu v končatinách, ale aj pri liečbe obezity atď. Hydromasážny a perličkový systém sa, samozrejme, zvyknú aj kombinovať.
Novinkou je systém Turboair, ktorý umožňuje nahradiť klasické perličkové trysky na dne vane otvormi. Vzduch sa rozvádza prídavnými vzduchovými kanálmi pod dnom vane (tie zároveň pôsobia ako výstuha dna) a do vane preniká cez malé otvory – injektory v dne. Otvorov tak môže byť omnoho viac než pri klasickej perličke a sú menšie, čím sa dosahuje jemnejšia masáž s výraznejšími účinkami. Výhodou je tiež vyšší komfort pri kúpaní a jednoduchšia údržba, pretože na dne vane nie sú nijaké výstupky.
Systémy môžu mať rôzne spôsoby ovládania (pneumatický, elektronický) a rôzne druhy masáže sa niekedy dajú navzájom kombinovať do rôznych programov (napr. relaxačný, tonizujúci, proti celulitíde a pod.), ktoré bývajú riadené elektronikou. Vodná masáž sa tiež môže kombinovať s aromaterapiou a pod. Hydromasážne a perličkové systémy možno tiež doplniť o ďalšie vymoženosti – asi najpraktickejšie sú vysúšanie systému a automatické čistenie a dezinfekcia. Nijaká hydromasážna vaňa nie je totiž taká dokonalá, aby po jej použití neostala v systéme vlhkosť. Nemusí v potrubí ostať priamo voda, skondenzovaná vlhkosť postačí, aby sa na stenách plastových prvkov zachytili mikroorganizmy a množili sa. Preto treba aspoň raz za tri až štyri týždne celý systém vydezinfikovať – vaňa sa naplní teplou vodou, pridá sa dezinfekčný prostriedok a na 20 až 30 min. sa zapne hydromasáž. Voda sa potom vypustí a systém sa prepláchne čistou vodou (počas 10 až 15 min.).
Dezinfekcia sa odporúča aj vtedy, ak ste masáž dlhší čas nepoužívali. Inak by sa mohli na vás z trysiek namiesto príjemne masírujúceho prúdu čistej vody vyliať páchnuce chumáče čohosi, čo za pár týždňov narástlo v potrubiach. Dezinfekcia nie je náročná činnosť, ale aj tak vám môžu automatické dezinfekčné jednotky (napr. Cleantronic) ušetriť dosť času – rozdiel je asi taký ako medzi praním v ručnej alebo automatickej práčke.