Mozaika
Mozaika je stará ozdobná technika, ktorá v dejinách vstupovala do architektúry a výtvarného umenia v rôznych podobách a pravidelne – občas razantnejšie, občas nenápadne. Súčasnosť mozaike praje. V kúpeľniach sa využíva farebné pôsobenie plôch z rôznofarebných kúskov, aj jemná štruktúra na ozvláštnenie jednofarebných povrchov kontrastom formátov.
Spolupôsobenie farieb sa pri mozaike riadi fyzikálnymi zákonitosťami ich miešania a celkový dojem závisí nielen od farebnej kombinácie, ale aj od vzdialenosti pozorovateľa a veľkosti mozaikových štvorčekov (na podobnom princípe je založený aj pointilistický či impresionistický spôsob maľby). Mozaikou zväčša nie je obložený celý priestor (i keď aj takéto výnimky môžu dopadnúť zaujímavo, je to však úloha pre skúseného architekta) – môže zapôsobiť na celej stene, ale aj tvoriť pruhy, ktoré rozdelia plochu väčšieho obkladu; môže byť pozadím pre umývadlo, dá sa ňou zvýrazniť sprchovací kút, nika, sokel alebo iný objemovo či funkčne vyčlenený priestor.
Jej malé rozmery umožňujú elegantne obložiť aj oblé tvary. Okrem materiálu (najčastejšie sa používa keramika a nepriehľadné, tzv. opakné sklo, v ponuke sú aj efektné transparentné sklenené mozaiky) sa mozaikové kúsky líšia aj tvarom, rozmermi a farbou. Štandardné sú menšie či väčšie štvorčeky, mozaika môže pripomínať aj rôznofarebné kamienky. Mozaika býva obvykle prichytená v rastri na prenosový papier alebo nylonové pletivo s väčšími rozmermi – takéto podlepenie urýchli a zjednoduší jej ukladanie.
Najjednoduchšie mozaikové štvorce sa skladajú strojovo, špecializované firmy však ponúkajú aj ručné vyskladanie originálnej mozaiky – nepravidelné kúsky sa mechanicky opracovávajú a potom skladajú do obrazca či motívu. Okrem originálneho dojmu tu však treba počítať aj s podstatne vyššou cenou. Naopak, ak už vidíte na dno peňaženky, ale mozaika vám učarovala, možno sa uspokojíte s lacnejšou náhradou, takzvanou falošnou mozaikou. Je to v podstate klasická keramická obkladačka či dlaždica, ktorá svojím plastickým povrchom napodobňuje štruktúru mozaiky. Od pravej ju možno rozoznať pri bližšom pohľade – škáry medzi jednotlivými obkladačkami sa od imitácie škár na ich povrchu predsa len líšia.
Keramické mozaiky rôznych formátov a tvarov môžu byť jednofarebné, alebo sú zmesou rôznofarebných kúskov. Pri pohľade z diaľky potom vzniká efekt miešania farieb |
Mozaikou by nemala byť obložená celá kúpeľňa – v interiéri by sa ňou malo vyzdvihnúť len to podstatné. Pekne ukáže kombinácia s väčšími formátmi, aj farebne kontrastné riešenia mávajú svoj pôvab. Mozaiky dokážu do interiéru vniesť pestrosť farieb aj kontrast štruktúr. K ich výhodám patrí to, že nimi možno obložiť aj obliny a tvary, aké by sa s klasickým obkladom zvládali veľmi problematicky | Keramické a sklenené mozaiky sa tradične používajú aj na obkladanie sprchovacích kútov a podobne, takýto intenzívny kontakt s vodou však kladie zvýšené nároky na hydroizoláciu pod obkladom a na materiál použitý na lepenie a vyškárovanie obkladu. Plochy vystavené permanentnému pôsobeniu vlhkosti treba raz za čas preškárovať |