Pekná a praktická
Kúpeľňa sa stala nevyhnutnou súčasťou každého bytu až v priebehu dvadsiateho storočia. V rámci dispozícii bytu patrí medzi priestory, ktoré prešli naozaj fascinujúcimi zmenami a vývojom. Pre dnešného človeka sa stala nenahraditeľnou, zároveň však stúpli nároky na jej funkcie a vzhľad. Súčasný prístup k miestnosti, ktorá pôvodne slúžila iba ako priestor na uskutočňovanie základných úkonov dennej hygieny, začal sa líšiť vplyvom aktuálneho životného štýlu. Ten v kúpeľni okrem umývania, sprchovania a kúpania podporuje aj ďalšie činnosti.
Spôsob života a práce kladie na ľudí veľmi vysoké nároky a aj preto sa v dnešnej kúpeľni presadzujú oddychové a relaxačné činnosti. Príjemný pocit navodzujú perličkové a vírivé kúpele a masážne sprchovacie panely. Životný štýl je dnes priaznivo naklonený posilňovaniu svalstva a pestovaniu fitnesu. Súčasťou kúpeľne začínajú byť náradia a prístroje na udržiavanie dobrej telesnej kondície.
Čo dať do kúpeľne
Navrhovanie kúpeľne, či v novostavbe, alebo pri rekonštrukcii pôvodnej, si vyžaduje zosúladenie vkusu a praktických požiadaviek. Najdôležitejším aspektom je však priestor, ktorý máme k dispozícii. Určujúce sú pôdorys, jeho tvar, výška miestnosti, spôsob vetrania a vykurovania, ale aj poloha kúpeľne v obytnej dispozícii a jej charakter (napr. kúpeľňa v panelovom alebo tehlovom dome, v rodinnom dome, v podkroví). Interiér kúpeľne sa dnes dá zariadiť na vysokej úrovni.Kritériá a technické parametre, ktoré by mala nová kúpeľňa spĺňať, si treba určiť vopred. Voľba a vkus sú individuálne. Niekto uprednostňuje bielu kúpeľňu s minimálnymi nákladmi na sanitárne zariaďovacie predmety, ale s kvalitnými a dizajnovo zaujímavými vodovodnými batériami a kúpeľňovými doplnkami. Iný túži po kúpeľni s ultramodernými tvarmi sanitárnych predmetov podľa najaktuálnejších svetových trendov. Pre dobre fungujúcu a estetickú kúpeľňu sú však podstatné optimálna voľba zariadenia, odborná montáž, vhodné rozmiestnenie v priestore v symbióze s obkladmi, farbami, osvetlením, nábytkom a kúpeľňovými doplnkami. V kúpeľni sa v prvom rade odohráva základná hygiena, a tak sa v nej nachádzajú umývadlo, vaňa a sprchovací kút. Niekedy chýba vaňa alebo sprchovací kút, inokedy možno umiestniť v kúpeľni aj dve umývadlá, sprchovací kút i komfortnú vaňu. Vo veľkých kúpeľniach rodinných domov sa v kúpeľni často situujú aj bidet a druhé WC.
Okrem jednotlivých zriaďovacích predmetov majú v kúpeľni svoje miesto hygienické potreby. Praktické riešenie ponúkajú rôzne systémy kúpeľňového nábytku alebo atypické police. Práčka, sušička a s nimi súvisiaci odkladací priestor sa v kúpeľni umiestňujú najmä vtedy, keď byt alebo dom nemá práčovňu ani sušiareň. V tom prípade sa súčasťou kúpeľne stávajú kôš na špinavú bielizeň a sušiaci priestor.
Kúpeľňa v obytnej dispozícii
Umiestnenie kúpeľne v byte alebo dome podmieňuje sformulovanie základných prevádzkových vzťahov. Počet kúpeľní a ich veľkosť závisí aj od počtu členov rodiny a ich veku. Inak funguje kúpeľňa človeka, ktorý žije sám, inak kúpeľňa rodiny s malými deťmi či kúpeľňa pre dve generácie rodiny.Zvyčajne sa kúpeľňa umiestňuje v nočnej časti bytu vedľa spální a šatníka. Niekedy možno sprístupniť kúpeľňu cez šatník. Takéto riešenie je veľmi praktické, veď po vykonaní dennej hygieny sa obyčajne aj prezliekame.
Dnes sa do rodinných domov navrhuje viacero kúpeľní. Ideálne je, ak má každá spálňa vlastnú kúpeľňu. Ak je to z priestorových dôvodov možné, pre štvorčlennú rodinu sa navrhnú dve kúpeľne. Jedna väčšia, komfortnejšia, a druhá menšia, často iba so sprchovacím kútom. Vtedy býva kúpeľňa prístupná z komunikačného priestoru – chodby alebo haly.
S inou situáciou sa stretávame v bytoch. Malé byty majú často WC v kúpeľni, ale v zásade, ak je to len trochu možné, jediné WC v byte by malo mať samostatnú miestnosť s umývadlom.
Typológia, ergonómia, funkčnosť
Človek si oddávna prispôsoboval prostredie vlastným potrebám a neobišiel ani kúpeľňu. Pri vytváraní priestoru kúpeľňového interiéru sú najdôležitejšie rozmery sanitárnych zariadení. Typológia formuluje jednotlivé zásady prevádzky, určuje rozmery predmetov a na ich základe vymedzuje funkčné plochy. Jednoducho povedané, pri umiestňovaní umývadla treba myslieť aj na to, že sa nadeň budeme musieť nakláňať a že by okolo neho mali prejsť naraz dvaja ľudia.
Pri umiestnení WC dbáme na to, aby bolo kam dať nohy. Pri umiestnení vane zasa na to, že pred ňou potrebujeme manipulačný priestor na vychádzanie a utieranie. Ergonómia zariaďovacieho predmetu akceptuje najlepšie prispôsobenie tvarom ľudského tela, pričom závisí od dizajnéra a od výrobcu, ako tieto zásady uplatní. Pri zariaďovaní kúpeľne si treba všímať aj rozmery a tvarovanie jednotlivých sanitárnych zariadení tak, aby vyhovovali priestorovým možnostiam našej kúpeľne.