30. 12. 2008
Zdieľať

Kúpeľňový textil – pekný, praktický a príjemný na používanie – by nemal chýbať v žiadnej kúpeľni. Samozrejme, rovnako dobre sa môžete utrieť aj do úplne obyčajného bieleho uteráka, aj do jemnučkého svetlozeleného s vyšívanými kvietkami a ornamentmi. Rozdiel však spoznáte nielen pri utieraní, ale hneď pri vstupe do kúpeľne.

Dbajte na kvalitu

Príjemne vykúpaný, voňavý a odpočinutý siahnete po osuške, do ktorej sa chcete zabaliť. Tá vás má príjemne zohriať a osušiť. Ak však nie je mäkká a nesaje – príjemný pocit je rýchlo preč. Správny výber uteráka, osušky či župana je niečo, čo oceníte až počas používania.


Textil v kúpeľni

176517
Daniel Veselský

Asi najčastejšie sa v kúpeľniach stretneme s uterákmi a osuškami z prírodných materiálov, napríklad z jednoslučkového alebo viacslučkového froté zo stopercentnej bavlny, z postrihaného froté alebo z kombinácie slučiek a postrihania. Kvalita bavlneného froté sa určuje gramážou – hustotou nití alebo slučiek. Najčastejšie sa používa 350 až 400 g/m3, pričom platí, že čím je gramáž vyššia, tým lepšie má výrobok úžitkové vlastnosti. Takže aj trvanlivosť je dostatočne dlhá a dobrá je i nasiakavosť materiálu. Hustota slučiek by mala byť po celej ploche rovnaká – ak sú slučky vytrhané, znehodnocujú produkt. Asi tak, ako nesprávne utkaný vzor, ktorý by mal byť pravidelný. Niekedy sa môže stať, že ani výrobok s vysokou gramážou nebude pri prvom použití dostatočne sať. Je to spôsobené úpravou nití pri tkaní. Správnu nasiakavosť materiál získa ihneď po vypratí.


Textil v kúpeľni

176516

V poslednej dobe sa presadzuje novinka – modal alebo kombinácia modalu a bavlny. Tento materiál ja aj po niekoľkonásobnom praní stále príjemne mäkký, nestráca farbu ani lesk. Nech si už zvolíte akýkoľvek materiál, mal by spĺňať všetky základné požiadavky – nasiakavosť, hebkosť a ľahkú údržbu. Uteráky i osušky perte podľa pokynov na etikete, nikdy nemiešajte rozličné farby. Pred prvým praním sa vždy presvedčte, či nie je výrobok označený ako nestálofarebný. Vtedy hrozí nebezpečenstvo pustenia farby, a preto ich perte oddelene. Sušte, ak je to možné, na vzduchu, praktické sú tiež vykurovacie rebríky.

Predložky a závesy

Textil v kúpeľni nepredstavujú iba uteráky a osušky, významnú úlohu majú aj predložky pred vaňu, sprchovací kút a záchod. Väčšinou ich nájdete v sériách s jednotným vzorom, tvarom aj farbami, súčasťou môže byť aj kryt poklopu záchodového sedadla, sprchový záves a záchodové doplnky.

Predložky sa šijú z materiálu s gramážou 700 g/m3, pričom na rubovej strane musí byť vždy protišmyková úprava. Tvar a rozmer vyberajte s ohľadom na veľkosť kúpeľne a vzor. Farebnosť by mala korešpondovať s použitým obkladom a farbou sanitárneho zariadenia.

Lacnejšou možnosťou sprchovej zásteny je záves – buď z PVC, alebo textilný. Jeho nízka nákupná cena dovoľuje ľahkú zmenu, takže v momente, keď vás prestane baviť jeho farebnosť a dizajn, jednoducho ho vymeníte za iný.

A nezabúdajte na štýl


Textil v kúpeľni

176518

Textil môže dodať vašej kúpeľni štýl, eleganciu a moderný vzhľad – dokáže ju zmeniť na nepoznanie. Výraznými atribútmi pri výbere sú farba a vzor, pretože práve tie vás ako prvé zaujmú pri vstupe do kúpeľne. Zatiaľ čo muži spravidla ocenia šedé a čierne odtiene, ženy sa neboja výrazných farieb, ako je oranžová, červená, žltá a podobne. Obe pohlavia sa zhodnú na zemitých tónoch. Pri výbere vzorov prevládajú geometrické prvky a kvetinové vzory, ktoré sú navyše v móde – od malých po veľké, nenapodobňujú však nijaký určitý kvet, vyzerajú ako by ste si ich kreslili sami. Takmer vo všetkých kolekciách nájdete aj motívy späté s kúpeľňovým prostredím (kvapka vody, nápisy aqua a podobne). Uteráky a osušky by mali byť zladené s ostatným textilom (závesy, predložky k umývadlu, vani alebo záchodu). Pri výbere vhodného kúpeľňového textilu sa treba riadiť celkovým zariadením a vzhľadom kúpeľne. Určujúcimi faktormi sú aj veľkosť kúpeľne a počet jej užívateľov. Každý by mal mať svoj háčik alebo držiak na uterák, osušku (príp. župan) umiestnený minimálne 80 cm nad zemou.

 

 

Kam s uterákmi?

Aj tu platí klasická rada – vždy po ruke. Menší uterák na utieranie tváre a rúk vešajte k umývadlu. Výška umiestnenia háčika by mala zodpovedať dĺžke uteráku tak, aby osušky neležali na zemi a naopak uteráky na tvár neviseli meter nad umývadlom. Praktickou pomôckou býva okrem klasických háčikov aj trojramenný držiak alebo dlhá rukovať, kde mokré uteráky lepšie preschnú. Držiak sa dá nainštalovať priamo na stenu, a vďaka kĺbovému upevneniu zaberá miesto iba vo chvíli, keď plní svoj účel.

Šikovnou možnosťou je mať priamo v kúpeľni (alebo aspoň v jej blízkosti) skrinku, alebo vhodný priestor, kam môžete uložiť náhradný kúpeľňový textil. Pri jeho výmene potom nemusíte behať po celom byte. Nezabudnite ani na štýlovo vhodný kôš na špinavú bielizeň.

 

 

 

Ako na škvrny

Práčka si poradí s praním bežných nečistôt, no rozličné škvrny treba pred praním odstrániť a až potom bielizeň vyprať.

Blato – nechajte úplne vyschnúť a potom vykefujte.
Čaj – vyčistite vlažnou vodou a citrónovou šťavou.
Čokoláda – ošetrite glycerínom a potom opláchnite.
Džem – opláchnite vlažnou vodou.
Emulzné náterové farby – ihneď vyperte v studenej vode. Po zaschnutí sa už nedajú odstrániť.
Atrament – namočte do vody so soľou.
Káva – ihneď navlhčite studenou vodou a vyperte vo vlažnej vode.
Krv – čerstvé škvrny odstráňte studenou vodou, na zaschnuté škvrny použite studenú vodu a čpavok.
Guľôčkové pero a fixky – škvrnu podložte nasiakavým papierom alebo látkou. Na čistenie použite vatu namočenú v liehu, pri čistení syntetických vlákien použite trichlóretylén.
Kyseliny, citrón, ocot – neutralizujte mydlom a vodou, 10 % roztokom čpavku a vody. Vyplákajte a vysušte.
Lepiaca páska – odstráňte horúcou vodou alebo liehom.
Lepidlo – navlhčite studenou vodou a zoškrabnite nožom.
Leštidlo na topánky – odstráňte benzínom alebo terpentínom.
Mejkap – skúste očistiť vatou navlhčenou v éteri.
Omáčka – nechajte odmočiť v biologickom pracom roztoku a potom vyperte.
Ovocie – na bavlne a ľane ošetrite studenou vodou a niekoľkými kvapkami glycerínu. Na vlnu použite citrónovú šťavu.
Parfum – pretrite vatou namočenou v peroxide vodíka.
Pivo – postačí vlažná voda.
Paradajky – odstráňte studenou vodou, na omáčku použite čpavok.
Hrdza – bojí sa kyseliny šťaveľovej.
Rúž – platí naň rozpúšťadlo, horúca voda s pracím prostriedkom.
Tráva – čerstvé škvrny odstráňte roztokom horúcej vody a liehu s trochou čpavku. Zaschnuté škvrny najskôr navlhčite vodou a glycerínom.
Vajcia – potrebujú asi dve hodiny odmočiť v biologickom pracom prostriedku a potom vyperte.
Víno – okamžite vyplákajte. Ak necháte škvrnu zaschnúť, je takmer nemožné ju odstrániť.
Vosk – veľké kusy odstráňte nožom. Na škvrnu aj pod ňu položte nasiakavý papier a prežehlite. Ak je stopa po vosku viditeľná, odstráňte ju metylalkoholom.
Zmrzlina – odstráňte studenou vodou, na vlnu použite trichlóretylén.
Žuvačka – na škvrnu priložte kocku ľadu, aby žuvačka stvrdla, a pokúste sa ju odlepiť. Zvyšky odstráňte benzínom.

Pozor na škvrny na zamate, hodvábe alebo na iných jemných látkach, na ktoré je určené chemické čistenie. Je to práca pre čistiareň.

 

Viac informácií: Všetko o kúpeľni

 

Kategória: Doplnky Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia