Zdroj: PR Shots/Nest

Trendy v dizajne kúpeľní? Pozrite sa, ako budú vyzerať moderné kúpeľne v roku 2022

09. 12. 2021
Zdieľať

Aj nasledujúcu sezónu sa v kúpeľňovom dizajne budú opakovať stálice ako betón, mramor, industriál či čierna farba. Okrem toho sa k nim pridá aj zelená s ružovou a zlatou, veľa zrkadiel, rastlín, pôsobivé výhľady z vane a najmä sloboda zariadiť si oázu očisty podľa seba. Nič sa nemusí, všetko je povolené.

Tapeta na oživenie

V priestrannej kúpeľni na stene, ktorá neprichádza do priameho kontaktu s vodou – prečo nie? Ideálne je vybrať motív, ktorý nejakým spôsobom korešponduje napríklad s vodou. Také sú aj tieto pestré koi kapry na antracitovom podklade. Pôsobivé, čo poviete? Či už si zvolíte takéto čosi alebo niečo decentnejšie, siahnite po vinylových tapetách, ktoré sú odolné proti vode a pare, môžete ich čistiť jemnou kefkou, a ak ich precízne nalepíte, vydržia vám roky.

Vzorovaná tapeta v kúpeľni

Zdroj: Graham & Brown

Čierna nikam nemizne

Čierna farba sa v kúpeľni objavuje už nejaký ten rok a je jej tam čoraz viac. Medzi horúce trendy patria nielen čierne obklady či armatúry, ale aj toalety, umývadlá a vane. Vyžadujú si však veľkorysý priestor, v malej kúpeľni by pôsobili príliš stiesnene. Ideálne je čierne zariadenie kombinovať s bielou farbou, aby nastala harmónia v svetlosti.

Prečítajte si tiež
Ako skryť radiátory, aby nepôsobili rušivo a nekazili štýl miestnosti

Elegantný dojem docielite kombináciou čiernej a mramorového obkladu (prípadne jeho napodobneniny). Luxusný zasa vtedy, ak pridáte štipku zlatej. Nuž a zdravé bujné zelené rastliny spolu s čiernou sú absolútnym hitom v modernom mestskom štýle bývania.

Čiernobiela kúpeľňa s mramorom

Zdroj: iStock

Ružové sny & art déco

Ružová farba nebola v interiérovom dizajne nikdy taká populárna ako v posledných rokoch. Absolútnym hitom sú v kúpeľniach voľne stojace umývadlá v pastelovoružovom a lososovom odtieni. Ak ich skombinujete so sivou, žiadne „presladenie“ priestoru nehrozí. Veľkým trendom bude nastávajúcu sezónu aj návrat do dôb art déco. Dôraz klaďte na geometrickú symetriu, ktorá je tu veľmi podstatná. Autentický dojem ako z minulých čias docielite napríklad takýmito štýlovými okrúhlymi svietidlami a podlhovastými zrkadlami.

Mramorová stena v kúpeľni s dvoma ružovými art deco umývadlami

Zdroj: iStock

Tmavá zelená

… aj smaragdová v matnom vyhotovení je jedným z trendov budúcej sezóny. V kúpeľni dokáže navodiť príjemnú a sviežu atmosféru a dobre sa kombinuje s inými farbami. S bielou, béžovou a drevom, ale aj so sivou, čiernou a metalickými prvkami, vďaka čomu docielite moderne pôsobiacu kúpeľňu, ktorá ešte niekoľko rokov bude kráčať s dobou.

Moderná kúpeľňa v tmavozelenej

Zdroj: PR shots/Scavolini

DOBRÝ TIP

Trendom sezóny 2022 sú okrúhle zrkadlá a vôbec nič sa nestane, ak na stenu nad umývadlom zavesíte hneď niekoľko takýchto zrkadiel rôznych veľkostí vedľa seba či nad seba.

Funkčné, praktické, minimalistické

Presne také by mali byť kúpeľne, ktoré nám budú dobre slúžiť. Nenáročné na údržbu, zároveň absolútne funkčné, a ak sa k tomu pridá aj jednoduchý, ale moderný dizajn, je to win-win situácia. Umývadlový žľab alebo aj koryto je alternatívou dvojumývadla. Do kúpeľne prináša nádych čohosi netradičného s odkazom na minulosť. Vyrába sa z antikora, ale aj keramiky či kompozitných materiálov. Jeho ostré hrany zjemníte okrúhlym zrkadlom či vintage kohútikmi.

Pastelovo ružová kúpeľňa s veľkým oknom

Zdroj: Tiny K Home

Dve sprchy jednou ranou

Časy, keď ste netrpezlivo čakali, kým sa osprchuje vaša polovička a príde rad na vás, sú minulosťou. Odteraz sa môžete sprchovať spolu, každý na svojej strane priestranného sprchovacieho kúta. Aj chrbát môžete mať „vydrhnutý“ častejšie… Toto riešenie je ideálne do rozmernejších kúpeľní.

Prírodná kúpeľňa s dvoma sprchami v jednom kúte

Zdroj: Wanda P

Aby ste ešte viac podčiarkli veľkorysý priestor tohto intímneho spoločného kúta, zvoľte svetlú podlahu i obklad, ktoré doplníte tmavými armatúrami. Nuž a okno s výhľadom už bude naozaj bonusom navyše. Tak čo, kto by takéto spoločné sprchovanie bral?

Prečítajte si tiež
Z malého, tmavého a členitého bytu spravili otvorený svetlý domov s originálnou kúpeľňou

Chce to výhľad

Stieranie hraníc medzi interiérom a exteriérom nie je v architektúre nič nové. Veľké zasklené plochy s pôsobivými výhľadmi do krajiny dokážu urobiť s každou miestnosťou divy. A presne tak aj s kúpeľňou. Veď komu by sa nepáčil koncept kúpania sa vo voľne stojacej vani s pohľadom na stromy, oblohu či kopce? Ak máte možnosť, doprajte si v kúpeľni maximálny výhľad. A zariaďte ju tak, aby korešpondovala s vonkajším prostredím. Zvoľte prírodné materiály, organické tvary a prirodzené farby. Výsledok bude dokonalý.

Luxusná kúpeľňa s presklením a výhľadom do prírody

Zdroj: iStock

Drevo a industriál

Využitie dreva v mokrom alebo vlhkom prostredí má svoje špecifické pravidlá, ale keď sa rešpektujú, drevené prvky vydržia dlhé roky. Či už drevo do kúpeľne vnesiete pomocou skriniek, podlahy alebo obkladu na stene, dodáte jej ním prívetivý charakter. Moderná je industriálna kúpeľňa, kde práve drevo jej chladný betónovosivý nádych opticky prehreje. Dôležité je nájsť tú správnu mieru jeho použitia.

Drevená stena v modernej kúpeľni

Zdroj: PR Shots/Dunelm

Priveľa dreva a drevených štruktúr totiž priestor zaťažuje a opticky zmenšuje. Voľte dreviny s vyššou hustotou, ktorým voda neškodí ani pri dlhodobom pôsobení. Je to napríklad tík, merbau, wenge, massaranduba alebo aj bambus. Sú tvrdé a prirodzene olejnaté, preto odolávajú vode aj bez impregnácie. Alternatívou k exotike sú slovenské dreviny, ako dub, buk, agát či javor, no vyžadujú si špeciálnu úpravu tlakovou impregnáciou a lakovaním.

Už niekoľko rokov sa nemení obľúbené umiestnenie kúpeľne tesne vedľa alebo priamo v spálni. Pre niekoho možno stále nezvyčajné spojenie, ale zdá sa, že dobre funguje. Tí odvážnejší na ich priestorové vymedzenie používajú presklenú stenu.

Chce to aj kontrast

Drevo a betón, prírodné a moderné, hranaté a oválne, sivé a zlaté… Správne namiešané kontrastné prvky umocňujú krásu súčasných kúpeľní. Nebojte sa kombinovať zdanlivo nekombinovateľné. Chladný „nemocničný“ štvorčekový obklad zjemníte zlatými prvkami, ktoré kúpeľni dodajú jemne luxusný punc. Niekedy stačí ozaj málo – zrkadlo v zlatom ráme alebo visiace svietidlo – a z pomerne obyčajnej miestnosti sa stane absolútne moderná a nadčasová. V tomto prípade dobre poslúži aj plechovka so zlatou farbou, ktorou môžete natrieť nábytok či doplnky. Výsledný efekt bude žiariť, doslova i obrazne.

Biela kachličková stena v kúpeľni so zlatými doplnkami

Zdroj: iStock

DOBRÝ TIP

Kým v minulosti sa do kúpeľne inštalovali obyčajné stropné, najčastejšie ploché svietidlá, dnešné trendy kážu siahnuť po visiacich štýlových dizajnových kúskoch. Predsa len, kúpeľňa je rovnako dôležitá ako zvyšok interiéru, prečo by mala byť o čokoľvek ochudobnená?

Záverečná bodka

… v podobe izbových rastlín by v žiadnej modernej kúpeľni nemala chýbať. Nielenže pekne vyzerajú, ale sú zároveň aj ekologickou a pomerne lacnou dekoráciou, ktorá oživí každý priestor. Prvou podmienkou ich úspešného pestovania je okno, aby mali dostatok denného svetla, a tou druhou je správny výber.

Prečítajte si tiež
7 tipov, ako si doma vytvoriť vlastný kútik na relaxovanie

Nie všetky totiž znesú vlhké prostredie. Vhodná je napríklad dracéna, difenbachia, filodendron, svokrin jazyk, kalatea, begónia, orchidea či lopatkovec. Umiestniť ich môžete doslova kamkoľvek, na dosku vedľa umývadla, na podlahu neďaleko vane alebo ich zaveste zo stropu. Efektne ukážu ťahavé rastliny a bujné paprade.

Text: Katarína Barošová

Foto: iStock, PR Shots/Nest, PR Shots/Dunelm, Wanda P, Tine K Home, PR Shots/Scavolini, Graham & Brown

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: doplnky do kúpeľne interiérové štýly interiérový dizajn kúpeľne kúpeľňové trendy obkladačky tapety
Zdieľať článok

Diskusia