Zariaďujeme kúpeľňu – trendy, tipy a úsporné rady
Kúpeľňa, často napriek najmenšiemu počtu štvorcových metrov, ktoré sa jej v byte venujú, v ničom za ostatnými miestnosťami nezaostáva. Dokáže byť bláznivá, decentná, exotická aj zenová...
Súčasné trendy
Obliny sú vítané
Umývadlá, vane aj toalety sa v poslednom čase zaobľujú. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach, netreba sa im teda brániť ani v panelákovej kúpeľni. Oblé vane sú impozantné kusy, ich majestát vynikne vo väčšom priestore.
Farebné doplnky
Biela či smotanová sú nevyhasínajúce trendy. Nič nimi nepokazíte ani v malej kúpeľni. Navyše, dajú vám viac možností vyblázniť sa na farebných doplnkoch – uterákoch, držiakoch, sprchových závesoch či kúpeľňových predložkách.
Dekory, ktoré by ste pravdepodobne našli už len v starých domoch, sa opäť vracajú. Aby vynikli, potrebujú priestor.
Namiesto obkladu
Nepáči sa vám klasický obklad v kúpeľni? A čo tak dekoračná stierka. Je dostatočne veľkorysá, čo sa týka množstva farieb, odoláva vode (nebojte sa použiť ju aj na exponovaných miestach okolo umývadiel či vane) a má dlhú životnosť. Jej aplikáciu však radšej zverte do odborných rúk.
Neutrálne béžové či pieskové odtiene, drevo a biela farba nábytku či sanity sú výbornou voľbou pre tých, ktorí neradi experimentujú.
Levitujúci nábytok
Čo sa dá zavesiť, zaveste. Či už sú to skrinky, alebo WC misy. Pocit beztiaže ovládne celú kúpeľňu (a možno aj vás pri jej upratovaní, keď s mopom či handrou nebudete musieť krkolomne korčuľovať pomedzi nohy nábytku).
Nestarnúca klasika
Dizajnéri sa zahrávajú s drevom v kúpeľni od nepamäti. V posledných rokoch ho pretláča do tejto miestnosti aj ekotrend silnejúci na všetkých spotrebiteľských poliach. Ak sa obávate dreva na podlahe v kúpeľni, môžete si ho dopriať ako kus nábytku či dekor na obklade alebo kúpeľňovom závese. Naturálne, neutrálne a hrejivé. V kombinácii s bielou sa z kúpeľne stáva zenová oáza.
Kúpeľňa v spálni či spálňa v kúpeľni?
Hranice sa posúvajú, a nielen tie zemepisné. Tak, ako sa spája obývacia izba s kuchyňou, moderný životný štýl stiera predely aj medzi kúpeľňou a spálňou. Delí ich nanajvýš sklená priečka. Tak je z kúpeľne plnohodnotná obytná miestnosť, ktorá sa už nemusí skrývať za múrmi v malej kutici. Prispôsobuje sa dizajn, priestor aj nábytok.
Nadčasová čierno-biela sa nikdy neokuká. Oproti minulosti sa však dnes častejšie objavujú aj čierne vane, umývadlá a toaletné misy. Varovanie: Pripravte sa na večné pochodovanie s handrou v rukách po kúpeľni. 🙂
Úsporné tipy do kúpeľne
• Na batérie namontujte perlátory na prevzdušnenie toku vody. Tak sa dá ušetriť až do 80 % vody (podľa typu a nastavenia).
• Namontujte úsporné sprchové hlavice (prevzdušňovacie, pulzné), usporia až do 70 %.
• Pri umývaní zubov a holení zastavujte vodu. Na vypláchnutie úst postačí voda v poháriku, pri holení zasa voda napustená v umývadle.
• Namontujte si úsporný splachovač na WC, ak sa to nedá, objem nádrže možno zmenšiť vložením 2-litrovej plastovej fľaše s vodou.
• Skontrolujte WC, či nepreteká (nalejte do nádržky trochu potravinárskeho farbiva na noc, ráno uvidíte, či sa objaví v mise).
• Pri sprchovaní sa najprv opláchnite vodou, zastavte ju, namydlite sa a až potom ju opäť pustite a osprchujte sa.
Viac na www.ekoporadna.sk
Dajte prednosť sprche pred kúpeľom, miniete tak 50 až 70 l vody, zatiaľ čo pri kúpaní vo vani je to 150 až 200 l!
Vysúvací sušiak na bielizeň ušetrí miesto v malej v kúpeľni.
Vďaka šetriacemu zariadeniu sa prúd vody nemení, ale vy ušetríte až 50 % vody.
Vyniká nielen farbou, ale aj šetrnosťou.
Ako čistiť eko
radí Mgr. Petra Ďurišová, Ekoporadňa Živica, www.ekoporadna.sk
Mikrofázové utierky a handričky
Čistia iba pomocou čistej vody, bez chémie. Pred použitím ich stačí zarosiť vodou. Nesmú sa prať v aviváži – strácajú potom saciu schopnosť. Dokážu odstrániť vodný kameň a vyčistiť batérie do žiarivého lesku. Vyčistia aj kachličky, podlahu, umývadlo a zrkadlá.
Na vodný kameň
Proti ťažko odstrániteľným škvrnám použite ekočistič s kyselinou (napr. octový čistič, čistič s kyselinou mliečnou) alebo roztok kyseliny citrónovej.
Čistenie odtoku
Tu sa najlepšie uplatní klasický zvon a mechanické čistenie. Takisto sa osvedčilo nasypať do odtoku sódu bikarbónu, zaliať ju horúcim octom a nechať chvíľu pôsobiť.
Vyhnite sa
„Mydielkam“ a osviežovačom do WC – nemajú čistiacu schopnosť a dráždia sliznice.
Po umytí
Vaňu a umývadlo sa odporúča pretrieť suchou handrou, vyhnete sa tak množeniu baktérií a plesní. Nezabudnite aj správne vetrať! {R1}