Malý byt využitý na 100%

11. 08. 2008
Zdieľať

Malé byty dnes pre veľa ľudí predstavujú jedinú možnosť bývania. Možno to súvisí s vysokou cenou za štvorcový meter alebo s faktom, že ľudia musia alebo chcú bývať vo veľkom meste. Otázka, ako maximálne využiť obmedzený priestor, sa stáva priam existenčnou. Podať pomocnú ruku sa rozhodla architektka Veronika Kosíková.
Alternatíva A


Malý byt využitý na 100%

159079

Pri zariaďovaní jednoizbového bytu alebo garsónky nestačí poznať iba vkus jeho obyvateľov, ale predovšetkým ich životný rytmus, zvyky, potreby. Chcete mať bezpodmienečne posteľ s dobrým matracom, alebo si vystačíte s rozkladacou sedačkou? Pracujete doma, alebo vám na príležitostnú prácu postačí aj jedálenský stôl? Prvý variant rieši spanie rozkladacou sedačkou.

Kuchynskú časť od obytnej zóny oddeľuje obojstranná knižnica s vloženým stolom. Siaha od zeme až po strop, má niekoľko častí uzatvorených zo strany spálne. Tým vznikli úložné priestory prístupné zo strany kuchyne. Ostatné časti sú uzatvorené z kuchyne a prístupné zo spálne/obývačky. Niektoré prvky zostali otvorené, aby do kuchyne prenikalo denné svetlo. Kuchyňu od obývacej zóny oddeľuje aj stôl, ktorý môže byť podľa potreby jedálenský alebo pracovný a delenie opticky zdôrazňuje aj rad svietidiel.
Malý byt využitý na 100%

159081


Malý byt využitý na 100%

159080V malometrážnych bytoch je dôležité prideliť jednému prvku či priestoru v byte rozličné funkcie. Pretože v tomto prípade sa vďaka rozkladacej sedačke ušetrilo miesto, knižnica a stôl sú navrhnuté v tmavom vyhotovení (grafit). Aj keď čierno-biela je nestarnúca kombinácia, v tomto prípade ju dopĺňa jasná tyrkysová, ktorá sa objaví na dvoch protiľahlých stenách. Stena oproti sedačke je jednoducho zariadená, horizontálne skrinky s výklopnými dvierkami uložené po celej šírke miestnosť zväčšujú a poskytujú prehľadný a po celej šírke ľahko dostupný úložný priestor. Skrinky zavesené na stene nezakrývajú podlahovú plochu, vnímate ju stále celú, a priestor sa nezmenší.

Alternatíva B


Malý byt využitý na 100%

159083

V druhom variante sa pracovná plocha kuchynskej linky otočila o 90 stupňov, čím sa pri vstupe vytvoril priestor na stolovanie. Horné skrinky zostali na pôvodnom mieste a siahajú od steny až po dvere. Ich tvar a rozmery sa zopakovali aj v obývacej časti, ale vzhľadom na odlišné funkcie týchto priestorov (kuchyňa, obývacia izba) sa zmenil materiál dvierok. Zatiaľ čo v kuchyni je navrhnutá ľahko udržiavateľná laminátová doska, skrinky v obývačke majú sklené biele dvierka (lacobel čisto biely).

Lesklé plochy sú pre malé priestory vhodné, jemné zrkadlenie miestnosť opticky zväčšuje, rovnako ako biele steny a podlaha v svetlom vyhotovení. Minimalistická sedačka na kolieskach pôsobí ľahko, priestor nezaťažuje, navyše ju môžete kedykoľvek jednoducho presťahovať. Všetok nábytok je navrhnutý v svetlých tónoch, výrazná zelená komoda (zázvor) preto interiér príjemne osvieži.
Malý byt využitý na 100%

159084


Malý byt využitý na 100%

159086V rovnakom farebnom odtieni je aj kuchyňa, ale len do výšky horných skriniek. Aj keď posteľ takmer vôbec nie je zakrytá, pohľad upútajú dolu spustené svietidlá, ktorými možno vytvoriť zaujímavú atmosféru. Aj nízka skrinka sa dá posúvať vďaka nábytkovým kolieskam. Zónu na spanie od kuchyne oddeľuje odkladací pult, dosť široký na to, aby sa žiadna omáčka nedostala z panvice do postele.


Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 07/2008 

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: bývanie malý byt riešenie využitie priestoru
Zdieľať článok

Diskusia