Malý veľký svet

Malý veľký svet

27. 12. 2006
Zdieľať

Dieťa nie je kratší, ľahší a menší dospelý človek. Dieťa vníma svet inými očami a veci chápe odlišne. Detský svet nie je svet dospelých, preto by ste sa mali pri zariaďovaní aj tej najmenšej miestnosti snažiť rešpektovať pocity a potreby dieťaťa. Zamyslite sa aj nad tým, či je naozaj pre deti najvhodnejšia tá najmenšia miestnosť v byte, alebo by pre ne bol lepší väčší priestor vašej spálne, ktorá je aj tak cez deň zatvorená a nevyužíva sa.

Pre batoľa je únosný aj menší priestor, kde mu postačí kvalitná a teplá podlaha, hračky a dobrá detská postieľka. Ako však dieťa rastie, rastú s ním aj jeho priestorové nároky.


Malý veľký svet

74055

Detská izba by mala prejsť asi tromi základnými vývojovými premenami, ktoré súvisia s rozdelením detí podľa veku a činnosti do troch skupín: deti do troch rokov, deti od troch do šiestich rokov a deti od šiestich do štrnástich rokov. Podľa týchto troch skupín by sme mohli rozdeliť aj vývoj detskej izby a nároky detí na vlastný priestor. Dieťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj okrem kvalitnej stoličky, postele a dobrého osvetlenia aj dostatok fyzického priestoru na svoje hry. Preto je veľmi dôležité vytvoriť deťom priestor pre ich fantáziu a tvorivosť. Nevhodným prostredím nerešpektujúcim detský svet sa môže ich zvedavosť a hravosť veľmi rýchlo utlmiť.


Malý veľký svet

74070

Nechcite od detí, aby sa nasilu cítili dobre v izbe, ktorú im naservírujete podľa vlastných predstáv, nechajte ich, nech si vytvoria svoj svet. Úlohou dospelých je deti citlivo ovplyvňovať a viesť k dobrému vkusu, nie potlačiť v nich ich detskosť. Ak vaša dcéra túži po ružovej izbe pre princeznú, nechajte ju, a ak váš syn nechce počuť o inej ako o krikľavej modrej alebo zelenej, dovoľte mu ju. Vy len usmernite, kde a aké budú ich vysnívané kútiky.

Aj v paneláku môžu mať vaše deti detský raj


Malý veľký svet

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

74057

Predovšetkým treba deťom uvoľniť plochu na podlahe, z ktorej sa zakrátko stane bojové pole, zoologická záhrada alebo kráľovský hrad. Že na to nemáte miesto? Jedna z možností je zvýšená posteľ, pod ktorou vznikne presne tá potrebná plocha na podlahe. Alebo sa môže pod ňu umiestniť šatníková skriňa či písací stôl. Deti asi od šiestich do desiatich rokov takýto spôsob usporiadania izby privítajú s nadšením. Ďalšou možnosťou je mobilný nábytok, ktorý možno presúvať podľa situácie a momentálnej činnosti dieťaťa. Kontajnery na hračky, stôl, stoličky alebo aj posteľ na kolieskach umožnia upraviť detský svet tak, aby dieťa malo dostatok svojho životného priestoru aj v relatívne malej izbe.


Malý veľký svet

74052

Nevedno prečo majú práve panelákové byty neštandartné rozmery izieb a stáva sa, že nábytok štandardných rozmerov sa do týchto izieb jednoducho nezmestí. Buď trčí posteľ do dverí, alebo sa dvere nedajú úplne otvoriť pre šírku postele či stola. V takýchto prípadoch by bolo namieste porozmýšľať nad nábytkom vyrobeným na mieru. Chcete dopriať svojmu synovi pohodlné spanie, ale vzdialenosť steny od dverí je necelých 87 cm? Tak dajte posteľ vyrobiť na mieru s rozmerom 85 cm × 200 cm. Aj matrac a rošt vám dnes vyrobia v rozmeroch, aké potrebujete.

V malej izbe využite každý kútik, každý centimeter. Vhodné je viac využívať vertikálny rozmer izby a police na knihy umiestniť napríklad aj po obvode okna alebo dverí. Na hračky sú asi najpraktickejšie rôzne kontajnery a škatule na kolieskach, do ktorých sa ľahko a rýchlo poukladajú rozhádzané hračky.
 


Malý veľký svet

74060


Malý veľký svet

74061

Ľahké, ale pevné policové zostavy nezaťažia priestor detskej izby a deti budú mať svoje hračky stále poruke.

Malý veľký svet

74063


Malý veľký svet

74062

Do detskej izby patrí nábytok oblých tvarov, bez ostrých hrán a rohov. Nezabudnite, že detaily robia celok.

Pravidlá, ktoré platia pre veľké aj malé detské izby:

  • k zariaďovaniu detskej izby pristupujte tak, ako keby ste zariaďovali garsónku, v jednej miestnosti sa totiž spája viacero funkcií: je to herňa, pracovňa, spoločenská miestnosť a spálňa v jednej malej miestnosti;
  • k hračkám treba umožniť jednoduchý prístup a vytvoriť možnosť ich jednoducho a rýchlo ukladať;
  • pre deti je dôležité vytvoriť kvalitné spanie s dobrým matracom, pretože deformácie chrbtice v dospelosti už nijaká zdravotná posteľ nenapraví; absolútne nevhodné sú pre deti rozkladacie a príležitostné pohovky alebo staré preležané postele;
  • detská izba sa v období školskej dochádzky musí premeniť aj na študovňu, správna výška písacieho stola a stoličky sú v tomto období viac ako dôležité; takzvaný rastúci nábytok, na ktorom sa dá nastaviť výška, je v tomto prípade asi najvýhodnejší;
  • úložné priestory by mali byť ľahko dostupné pre dieťa, do vyšších polôh ukladáme veci, ktoré sa nepoužívajú denne;
  • najdôležitejším kritériom pri zariaďovaní detskej izby je bezpečnosť: ostré hrany a labilný nábytok nemajú v detskej izbe čo robiť;
  • pozrite sa na svet detskými očami a kľaknite si na kolená alebo si sadnite na zem a skúste vnímať svet z tejto výšky – veľa pochopíte.

Jedna izba, dve deti


Malý veľký svet

74051

Veta, že to im predsa musí stačiť, je prvým chybným krokom pri zariaďovaní detskej izby. Ešte zložitejšie je vytvoriť v malej izbe dostatočný komfort pre dve alebo viac detí. Skúste si radšej ubrať z obývacej izby alebo zo spálne, a keď ani to nestačí, tak zoberte meter, ceruzku a papier a začnite vymýšľať. Dôležité je určiť si maximálny možný priestor pre každé dieťa. Tu je asi najvýhodnejšie siahnuť po poschodovej posteli alebo umiestniť každú posteľ do inej výšky tak, aby sa pod každou dal využiť priestor aspoň na odkladanie hračiek. Dobrý výsledok dosiahneme aj vtedy, ak jednu posteľ zasunieme pod druhú. Problémom býva aj umiestnenie dvoch písacích stolov v jednej miestnosti. Riešením je dlhá stolová doska pod oknom, o ktorú sa súrodenci spravodlivo podelia. Ak ešte stále máte málo miesta, môžete skúsiť, či sa časť detských vecí nedá umiestniť v iných priestoroch – napríklad šatstvo v spálni rodičov alebo v predsieni. Aj v malej miestnosti sa dá vytvoriť detský raj. Ak pochopíte pocity a vnímanie sveta detskými očami, určite sa vám to podarí.

Kategória: Bývanie Detská izba
Tagy: detská izba di nábytok
Zdieľať článok

Diskusia