detská izba s posteľou a malým stolíkom
Zdroj: istock.com

Ako navrhnúť detskú izbu, aby si ju deti obľúbili

28. 09. 2021 Zdieľať

Zariadiť izbu pre deti tak, aby plnila všetky dôležité funkcie, je veľká výzva. Mala by im slúžiť na kvalitný odpočinok, učenie, oddych, hry, pohyb aj kreativitu. Ale najmä – mala by sa im páčiť.

Detská izba je zväčša multifunkčná miestnosť, kde deti spia, učia sa, hrajú sa, tvoria, skáču a robia kotúle. Ale aj sa smejú či plačú, snívajú, vyvádzajú lotroviny, píšu denník či zamilované lístočky a zavše dumajú nad „nesmrteľnosťou chrústa“. Je ich útočiskom, keď chcú byť samy, a pevnosťou, keď im je ťažko.

Preto by to nemala byť len obyčajná izba na uskladnenie vecí, učenie sa a spanie, ale aj útulný a hrejivý priestor s vecami ich srdcu blízkymi, bez ktorých nemôžu žiť. Myslite na to, že všetko, čo im do izby vložíte, ovplyvní, ako budú rozmýšľať, tvoriť a hrať sa.

sivoružová detská izba

Zdroj: istock.com

Už počas návrhu dispozície svojho nového domu alebo bytu myslite na to, kam izbu pre deti umiestnite. Je dobré, ak okná smerujú do rušnejšej ulice, ale s lepším svetlom, alebo je pre vaše dieťa lepšie orientovať izbu do tichého dvora hneď vedľa rodičovskej spálne?

Klaďte si otázky, premýšľajte o tom, kde sa bude cítiť príjemne, a pokojne ho na obhliadku vezmite so sebou. Dieťa sa neraz spontánne prejaví a samo vám povie: „Tu bude moja izba!“

detská izba so stanom

Zdroj: istock.com

Čo sa týka veľkosti, nie vždy je obrovský priestor výhrou. Dieťa sa bude lepšie cítiť v menšej a útulnej izbičke, kde má všetko, čo potrebuje, ako v otvorenom priestore, kde sa môže cítiť možno trochu „neukotvene“. Premýšľajte zároveň aj v horizonte niekoľkých rokov dopredu. To, čo mu môže vyhovovať teraz, mu nemusí sedieť neskôr. Ak máte súrodencov v podobnom veku, ktorí chcú mať spoločnú izbu, myslite na to, že vďaka vhodnej dispozícii ju časom môžete predeliť na dve menšie izby.

Prečítajte si ďalšie rady, ako postupovať pri zariaďovaní detskej izby na webe vdobrom.sk.

Kategória: Detská izba
Tagy: detská izba detský nábytok
Zdieľať článok