Multiroom
Ľudia sa neustále snažia spríjemniť a zjednodušiť si život. Bývanie je oblasťou, kde si môžu splniť svoje želania a mať z nich radosť aj viac hodín denne. Počúvanie hudby alebo sledovanie filmov je stále obľúbenejšou kratochvíľou. Od pôvodnej nutnosti mať v každej miestnosti prístroje sa postupne prechádza na sieť vzájomne prepojených koncových zariadení s jednotným ovládaním a prístupom.
Čo je to multiroom?
Je základnou súčasťou technologického riešenia modernej domácnosti známeho pod označením „smarthouse“, teda inteligentný dom. V ňom má byť všetko zariadené a ovládané obslužnými panelmi s jednoduchým a intuitívnym používateľským rozhraním, umiestnenými v jednotlivých miestnostiach. To je všetko? V podstate áno – od brány do garáže cez vykurovanie, klimatizáciu, osvetlenie, kuchynské vybavenie, domáce kino a hudobné systémy…Stručný historický prehľad
Samotná myšlienka audiovizuálnych komplexných riešení pre celý byt či dom – multiroom – je už pomerne starou záležitosťou. Dosiaľ však narážala na technické problémy a neúnosne vysokú cenu.
Vo svojej najjednoduchšej forme existuje prakticky v každom zosilňovači alebo AV receiveri. Ide o prepínač dvoch párov reprosústav, zvyčajne tlačidlo označené A/B. A na čo to slúži? Možno tak ozvučiť dve miestnosti (súčasne alebo jednu z nich) iba jednou aparatúrou, umiestnenou trebárs v obývačke, a dvoma pármi reprosústav, v každej miestnosti jedným. Ušetrili ste tak peniaze a miesto. Čo sa týka obsluhy, už to nie je také veselé – kvôli zmene hlasitosti v druhej miestnosti (napríklad v spálni), posunutiu skladby alebo naladeniu inej rozhlasovej stanice bolo treba behať do miestnosti, kde boli prístroje umiestnené. Ďalším limitom bolo, že v obidvoch miestnostiach ste mohli súčasne počúvať iba jeden – ten istý zvukový – zdroj (to isté CD, tú istú rozhlasovú stanicu…). Tak to fungovalo od samého začiatku. Neskôr bol vyriešený prvý problém. Do druhej miestnosti ste umiestnili snímač diaľkového ovládania, ktorý bol káblom pripojený k vysielaču umiestnenému v dohľade ovládaných prístrojov. Celú aparatúru ste teda mohli ovládať diaľkovým ovládačom aj z druhej miestnosti. Problémom teraz bola už len nemožnosť vybrať si rozličné zvukové zdroje v rôznych miestnostiach.
A tak vznikol multisource. Pre každú miestnosť ste si mohli zvoliť iný zdroj zvuku a iné nastavenie (napr. na AV receiveroch Onkyo je táto funkcia označená ako Zone1 a Zone2). V obývačke si teda deti mohli púšťať filmy s priestorovým zvukom a rovnaký zosilňovač produkoval hudbu z CD prehrávača v spálni rodičov. Neskôr však niektorým používateľom pripadal počet ozvučených miestností (2) nedostatočný: „Chcem počúvať aj v ďalších izbách, kuchyni, kúpeľni, dielni či v zimnej záhrade… a aj deti chcú počúvať vo svojich izbách. A dávať do každej miestnosti samostatný systém? To je zbytočné plytvanie a navyše manželka nemá rada tie klbká káblov…“ A tak vznikli bohato štruktúrované systémy multiroom/multisource, ako napríklad B & W Casa. Dosť komplikovaným systémom diaľkových ovládačov a ovládacích panelov ste riadili centrálnu jednotku, ktorá distribuovala rôzne signály z rozdielnych zariadení do rozličných miestností, kde boli umiestnené iba ovládače a aktívne reprosústavy. Vyššia úvodná investícia a inštalácia skomplikovaná nutnosťou zaviesť do jednotlivých miestností káble k reproduktorom a ovládačom (čo sa nevyhnutne spájalo s murárskymi prácami) však v porovnaní s obstarávaním separátnych systémov nebola až taká veľká. Pre niekoho je možno toto súčasnosťou, pre väčšinu budúcnosťou, ale takéto zariadenia jednoznačne patria do minulosti!
Bližšie k múdremu domčeku
S rozvojom počítačových technológii sa totiž možnosti multiroomu podstatne rozšírili. Nebudem tu ponúkať vízie o plne prepojenej digitálnej domácnosti, ku ktorej budeme musieť prejsť ešte kus vývojovej cesty. Niežeby sme to technologicky nezvládli – veď napríklad už existujú chladničky s pripojením na internet, ktoré samy objednávajú mlieko, ak sa minulo –, ale zatiaľ je obstarávacia cena týchto zariadení taká vysoká, že zabraňuje masovému rozšíreniu. Namiesto toho sa pozrieme na dva nové, ale úplne funkčné systémy dvoch veľkých výrobcov, ktoré si dnes môžete kúpiť aj vy.