10 domácich knižníc, aké ste ešte nevideli
Knihy či čítačky a internet? Tradícia či pokrok? Odpovede návrhárov dokazujú, že stále je do knižníc čo odkladať, ale tradíciám to aj tak riadne osladili. Nové materiály, prekvapivé tvary popierajúce všetko zaužívané.
A zopár dôkazov o tom, že aj dizajn v posledných rokoch ráta s tým, že stránky v klasickej koži musia o svoje miesto na slnku tvrdo bojovať so skladnejšími elektronickými médiami.
Na prvý pohľad levitujúce knihy majú schopnosť zapôsobiť. Kľúčový je pevný materiál a hrúbka poličiek, ktorá splynie s nákladom. Dvojmilimetrové oceľové hranaté U-čko je ideálne. Nenárokuje si na konkrétny štýl. Rôzna výška a nepravidelné rozmiestnenie ešte umocňujú dojem beztiažového poletovania.
Ak vám nestačí náznak usporiadanej levitácie, skúste variant, ktorý vyzerá ešte o niečo dynamickejšie (hlavne pre na pohovke sediaceho čitateľa) a vytvorte si vlastný knižnicový dizajn ľubovoľným usporiadaním takýchto nástenných „čiarok“ (Virgules) z kefovanej ocele.
Generácie pred nami sa mierne desili prehnutia políc pod ťarchou všetkej tej múdrosti. My si dnes z toho veselo robíme kreatívny princíp, ktorý si nás získa práve tým, že z tradičnej ohnutej chyby urobí ešte prehnutejšiu prednosť. Lakované MDF a sklo zobrazujú myšlienkové vlny obsiahnuté v knihách. Môžete im pokojne dať vertikálny aj horizontálny smer.
Jednoducho efektné riešenie napríklad do loftov. Dojem padajúcich častí upúta kontrastom s uloženými knihami. Ani pravé uhly nie sú evidentne vždy to pravé…
… namiesto 90 sa totiž bez problémov uplatní aj oveľa viac stupňov.
Pri narúšaní tradícií sa samozrejme nezabudlo na materiál. Mladý Londýnčan, čo rád experimentuje s organickými aj syntetickými hmotami, si zdá sa, potrpí na police z tej správnej gumy. Veď prečo do tvarovania knižnice aktívne nezapojiť samotné knihy?
Tento knižnicový tetris vznikol z penového polyetylénu na borovicovom dreve. Ukryje knižky po svojom. Ktovie, či by jeho kapacita stačila aj zarytým knihomoľom. Možno by stálo za to overiť, či sa aj dobrých kníh všade veľa zmestí…
Vláknitá štruktúra tohto mexického exempláru svojou otvorenosťou spája nábytok i jeho obsah s okolitým prostredím. Naplno. Dynamika konštrukcie a pestré farby sklolaminátu chytia do svojich sietí nielen milovníkov kníh. Ako vidíte, súčasný dizajn je naozaj spletitá záležitosť.
Tradície niekedy naozaj visia na vlásku, napríklad, keď úložný systém na knihy (či iné „zbytočnosti“) zavesíte na nylonové lano. Ide o fínske minimalistické riešenie, kde hrá hlavnú úlohu farba a schopnosť zavesiť veci na klinec v pravej chvíli.
Prečo sa uspokojiť s jednou knižnicou, keď môžete mať dve. Presnejšie, dve v jednej. Obojstrannosť a optické klamy sú tomuto kúsku vlastné. Môže za to aj výrazná tyrkysová, ktorá priestor poriadne oživí.
foto: home-designing.com
{R1}