Zdroj: José Hevia

Už sa nemusíte sťahovať! Nech vás v živote postihnú akékoľvek rodinné zmeny, tento byt sa vám prispôsobí. V čom spočíva jeho flexibilita?

03. 08. 2022
Zdieľať

Keď si len tak zbežne pozriete fotky projektu MG08, pravdepodobne zostanete prekvapení. Kuchyňa, ktorej časť vyzerá, ako keby ste sa nachádzali na dne obkladačkami obloženého bazéna. Modrý rebrík tento pocit ešte umocňuje – to je len niekoľko nečakaných momentov zaujímavej realizácie. Rukopis BURR Studia sa jednoducho nezaprie. Podstata je však inde.

Cieľom architektov pri projekte MG08 bolo vytvoriť flexibilné obydlie, ktoré je možné rozdeliť na rôzne jednotky v závislosti od potrieb obyvateľov. Mal to byť priestor, ktorý sa bude prispôsobovať meniacim sa potrebám a požiadavkám domácich, vzhľadom na ich vek a životné zmeny tak, aby nemuseli riešiť kúpu nových nehnuteľností a sťahovanie prakticky nikdy.

Dva flexibilné byty s moderným multifunkčným zariadením

Projekt je umiestnený na prízemí domu, ktoré malo rôzne priemyselné, komerčné a športové využitie. Zdroj: José Hevia

Mnohokrát do našich životov zasiahnu rodinné zmeny – počet rodinných príslušníkov, sociálno-ekonomické podmienky, mobilita či zdravotný stav, ktoré nás nútia hľadať nové bývanie. Tento dom mal byť schopný transformovať sa a prispôsobovať sa spomenutým životným zmenám.

Prečítajte si tiež
Ani po piatich rokoch zdĺhavej rekonštrukcie bytu nestratili chuť a nevzdali sa pôvodných predstáv

Dva byty v jednom dome

Pôvodný dom bol rozdelený na dve časti. Aby si jeho dnešní majitelia mohli dovoliť jeho kúpu, obmedzili svoj životný priestor a polovicu domu prenajímajú ako samostatný obytný celok. Predel medzi týmito dvoma bytmi je vytvorený akustickou ochrannou stenou. Túto stenu je možné čiastočne alebo úplne zbúrať a pridať tak plochu z jedného obydlia do druhého.

Dva flexibilné byty s moderným multifunkčným zariadením

Cieľom architektov bolo vytvoriť flexibilné obydlie, ktoré je možné rozdeliť na rôzne jednotky v závislosti od potrieb obyvateľov. Zdroj: José Hevia

Byty sa dajú spájať a opäť rozdeliť

Bývanie domácich sa teda môže vyvíjať paralelne s ich ekonomickými možnosťami a potrebami. V konečnom výsledku interiér vytvorí jeden celok, aby sa následne mohol rozdeliť na dve nezávislé jednotky. To znamená, že vie plne reagovať na situáciu, ak do rodiny pribudnú ďalší členovia, ale opäť sa zmeniť na dva samostatné celky, ktoré môžu fungovať ako byt pre rodičov a byt pre dieťa s rodinou, prípadne opäť na prenajímanie.

Prečítajte si tiež
Zopár jednoduchých úprav rozžiarilo starý panelákový byt v Bratislave

Architekti premietli pôvodné funkcie stavby do materiálov

Projekt je umiestnený na prízemí domu, ktoré malo rôzne priemyselné, komerčné a športové využitie. Architekti premietli spomienky na bývalé funkcie do použitých materiálov. Stena obložená žltými obkladačkami odkazuje na bývalé šatne telocvične, betón zase na priemyselné využitie prízemia domu.

Dva flexibilné byty s moderným multifunkčným zariadením

Časť kuchyne vyzerá ako stena bazéna. Modrý rebrík tento pocit ešte umocňuje. Zdroj: Maru Serrano

Výsledkom je zaujímavý priestor, ktorý pôsobí surovým, nedokončeným dojmom – špeciálne takto vyzerajú prvky, ktoré sú určené na odstránenie, napríklad deliaca stena. Obe obytné jednotky majú vonkajšiu terasu – táto časť bola pôvodne malou priemyselnou budovou zastrešenou sedlovou strechou, ktorej drevená konštrukcia sa zachovala.

Prečítajte si tiež
Čas mu dodal jedinečný štýl. Dom, ktorý vás zaujme svojou pozitívnou energiou

Nadštandardná kuchyňa so skrinkami až po strop

Kuchynská linka je riešená ako nadštandardná, zaujme množstvom úložných prvkov, ktoré tvoria skrinky až po strop. Projekt kuchyne vznikol spoluprácou architektov z BURR Studia so spoločnosťou CUBRO, ktorá sa špecializuje na výrobu kuchýň na mieru. Spanie je v oboch obytných celkoch riešené na vizuálne oddelenom vyvýšenom mieste, čím sa podarilo ušetriť cennú plochu.

Dva flexibilné byty s moderným multifunkčným zariadením

Obe obytné jednotky majú vonkajšiu terasu. Zdroj: José Hevia

Dom MG08

architektonický ateliér: BURR Studio (Taller de Casquería)

autori: Elena Fuertes, Ramón Martínez, Álvaro Molins, Jorge Sobejano, Amanda Bouzada, Jesús Meseguer, Pablo Navas

kuchyňa: BURR + CUBRO Design

lokalita: Madrid, Španielsko

realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Maru Serrano, José Hevia

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: betón bytové domy farby v interiéri interiérový dizajn keramické obklady knižnice kuchynské linky žltá
Zdieľať článok

Diskusia