06. 12. 2005
Zdieľať

Rustikálna alebo inými slovami dedinská či sedliacka kuchyňa môže mať rozmanité podoby. Nie je pravidlom, že rustikálna kuchyňa má svoje miesto len vo vidieckom domčeku alebo na chalupe. Mnoho ľudí si rustikálnu kuchyňu obľúbilo, pretože je veľmi ľudská, útulná a umožňuje využiť pestré farby, prírodné a surovo opracované materiály, ľudové prvky a ozdoby.

Zástancom rustikálneho štýlu vychádzajú v ústrety aj výrobcovia stavebnej keramiky, ktorí vytvárajú ucelené kolekcie kuchynského keramického obkladu a dlažby. Keramické obkladačky možno v rustikálnej kuchyni použiť aj na povrchovú úpravu pracovnej dosky alebo murovaných priestorov, určených na vkladanie zabudovaných skriniek. Výrobcovia batérií, drezov a spotrebičov berú rustikálny štýl tiež vážne. Ich ponuka obsahuje aj celkom moderné spotrebiče s rustikálnym dizajnom.

Francúzska kuchyňa


Dotyk vidieka

37294

Jednou z mnohých inšpirácií pri plánovaní rustikálnej kuchyne môže byť francúzska stará vidiecka kuchyňa. Dýcha jedinečnou atmosférou ošúchaného prímorského domčeka s patinovanými hrubými stenami a zošliapanou kamennou podlahou. Na podlahy a steny južanskej kuchyne patrí keramický obklad alebo kameň. Ak je kuchyňa orientovaná na sever, v horúcom letnom období môže poskytnúť príjemné osvieženie.


Dotyk vidieka

37295

To, že každá stolička pri masívnom drevenom stole je iná, nie je omyl – patrí to k štýlu. Interiér môžu dopĺňať haldy kuchynského náradia, džbánov a misiek vystavených na obdiv na policiach a skrinkách bez dvierok. Horné skrinky často nahrádzajú otvorené police a namiesto dvierok spodných skriniek sa používajú nariasené závesy. Nad varným centrom sa veľmi dobre vyníma rímsa so zavesenou kolekciou medených naberačiek a rozličných druhov varešiek. Pôvab kuchyne „à la Provence“ dotvárajú farby na francúzsky spôsob. Všetko môže na prvý pohľad pôsobiť neohrabane a z hľadiska kompozície živelne, ale napriek tomu (či možno práve preto?) sa tu väčšinou cítime veľmi uvoľnene a príjemne. Práve patina starých, použitých a jemne historizujúcich predmetov láka napr. ľudí z USA a Austrálie. Neustále sliedia po starých kredencoch, barokových dlaždiciach či obkladoch s popraskanou glazúrou, ktoré má architekt za úlohu pospájať napokon do jednotného celku. Vznikne tak skutočne originálny a neopakovateľný interiér. V jednoduchom a ošumelom obale sa často skrývajú supermoderné spotrebiče a zariadenia. Väčšina vyznávačov sedliackeho štýlu však uprednostňuje svojráznu atmosféru starých vecí pred modernou technikou.

Kuchyňa v severskom vidieckom štýle


Dotyk vidieka

37296

Je zaujímavé, ako klíma vplýva na spôsob nášho života. Kuchyňa v severskom vidieckom štýle pôsobí o niečo striedmejším dojmom. Severská kuchyňa využíva kontrastné farebné kombinácie na nábytku i v celom interiéri. Najtypickejšie sú bielo-modrá a bielo-červená kombinácia. Drevo sa vo svojej prirodzenej farebnosti objavuje najmä na podlahe, drevenom obklade stien či stropu a v jedálenskom kúte. Severská kuchyňa pôsobí vzdušnejším, možno trochu prísnejším dojmom ako španielska či francúzska kuchyňa. V studených zemepisných šírkach, skúpych na slnečné lúče, nesmie v interiéri chýbať biela farba, ktorá priestory presvetľuje.


Dotyk vidieka

37297

Slovenská sedliacka kuchyňa

Iným smerom sa uberá domáca – slovenská sedliacka kuchyňa. S jej typickým vzhľadom sme sa mohli stretnúť už pred desiatkami rokov. Celá koncepcia slovenskej kuchyne vychádza z prírodných materiálov a využíva dostupné domáce dreviny, napr. smrek a buk. Jej imidž dotvárajú remeselne vyrobené úžitkové predmety, napr. kované svietniky, kované náradie, vyrezávané drevené poličky, drevené varešky a korýtka, keramické formy na pečenie, maľovaná keramika, pletené košíky či obrusy a závesy na oknách s typickým bielo-modrým alebo bielo-červeným károm.

Kategória: Doplnky Kuchyňa, jedáleň Nábytok
Tagy: kuchyňa ruskuch zariadenie
Zdieľať článok

Diskusia