Pohodlie za stolom

05. 09. 2005
Zdieľať

Pred nejakým časom som bola na návšteve u známych. Hostiteľka sa predháňala v príprave kulinárskych špecialít a pán domu starostlivým okom sledoval, aby dno pohárov nevyschlo. Spoločnosť to bola vskutku veľkolepá, ale cítila som sa akási nesvoja, niečo mi prekážalo. Až na druhý deň doma, pri mojom malom pohodlnom stolíku, som na to prišla: bola to noha stola, ktorá neodbytne prekážala, kamkoľvek som pohla kolenom. Skrátka, bolo nás viac, než by sa nás pohodlne okolo stola zmestilo. To ma priviedlo k úvahe na tým, ako málo premýšľame, keď si stôl kupujeme, ako zabúdame na niektoré dôležité detaily a potom sa celé roky hrbíme za príliš nízkym stolom alebo do seba pri každom obede vrážame lakťami. A preto, lebo najlepšie je preberať informácie s odborníkmi, obrátila som sa na človeka fundovaného, s bohatými praktickými skúsenosťami. Výsledkom je rozhovor, v ktorom sme sa spolu s Ing. arch. Hynkom Maňákom pokúsili prebrať všetko podstatné, čo by sme pri výbere jedálenského stola mali zohľadniť.

1. Aby sa nám za stolom pohodlne sedelo, mal by zrejme mať optimálne rozmery. S akým miestom by sme mali počítať pre jednu osobu a aká by mala byť priemerná výška jedálenského stola? Aký veľký stôl si zaobstaráme pre 2, 4 alebo 6 osôb tak, aby sa nikto nemusel tlačiť?

Jedálenský stôl a jeho rozmery by sme mali posudzovať jednak s ohľadom na rozmery miestnosti, v ktorej sa nachádza, ale aj podľa druhu stolovania, pre ktoré má slúžiť. Napríklad obyvatelia niektorých typov panelových domov sa musia uspokojiť s rozmermi stola 80 x 120 cm, pretože väčší by sa im do jedálenského kúta nezmestil. Napriek tomu, že sa tento rozmer stal akýmsi štandardom, neposkytuje dostatok pohodlia a komfortu na stolovanie 4 osôb. Druhou otázkou je predpokladaný účel a úroveň stolovania. Ak chceme hovoriť o vyššej kultúre stolovania, musí jedálenský stôl umožniť nielen dostatočný odstup stolovníkov medzi sebou, aby mali dosť miesta na lakte. Dôležitý je aj priestor na jedálenskom stole na jedálenský servis, ale tiež na ďalšie príslušenstvo, napr. polievkovú misu, soľničky, fľaštičky s octom a olejom, dresingy, prípadne vázu s kvetmi. Rozmer jedálenského stola začne potom výrazne narastať. Pre 4 osoby musíme rátať so stolom minimálne 130 x 85 cm, lepšie však 135 x 90 cm. Zjednodušene možno povedať, že viac priestoru na jedálenskom stole neprekáža, a preto vždy odporúčam zvoliť väčší rozmer stola, podľa toho, čo umožní rozmer jedálne. Výška stola tiež môže byť rozličná, ale mala by nadväzovať na výšku sedacieho nábytku, ktorý sa občas tiež môže líšiť. Štandardnej výške stoličky 46 cm zodpovedá výška stola asi 75 cm. Niekedy sa jedálenské stoly pre pohodlnejšie stolovanie znižujú až na výšku 72 cm. Výrazne vyšším osobám však vyhovuje naopak väčšia výška 77 až 80 cm. Výška 75 – 76 cm zostáva akýmsi štandardom. Iným problémom však môže byť dostatočná výška lubu stola (t. j. rámu pod stolovou doskou), ktorá by v žiadnom prípade nemala byť nižšia než 66 cm. Vyššie postavy môžu mať problém pod niektoré stoly sa s nohami vôbec dostať.

2. Ak neberieme do úvahy dizajnové zvláštnosti, keď nevieme, či ide o stôl, alebo umelecký predmet, stále sa stretávame s rovnakými tvarmi stolov: štvorec, obdĺžnik, guľatý či oválny. Ktorý stôl by ste odporučili do priestrannej jedálne a ktorý do panelákovej kuchynky?

V malej jedálni nie je v nijakom prípade priestor na okrúhly stôl, ktorý vyžaduje viac miesta než štvorcový a obdĺžnikový. Do priestrannej jedálne sa môže umiestniť napríklad kruhový stôl – priemer minimálne 100 cm pre 3 – 4 osoby, 120 cm pre 6 osôb, priemer 150 cm pre asi 8 osôb. Pre viac osôb by kruhové stoly už mali príliš veľký priemer a neprístupný priestor uprostred stola. Pre viac stolovníkov sa používajú obdĺžnikové alebo oválne stoly. Zaoblené rohy môžu byť výhodné, pretože umožňujú sedenie osôb aj na rohu stola, t. j. dvoch osôb na kratšej strane stola, čo pri hranatom stole nie je také pohodlné.

3. Dajú sa pri jedálenských stoloch sledovať módne trendy? Čo napríklad práve letí a ktoré materiály sú len sezónnym výkrikom a ktoré trvalkou?

Módnym hitom sú jedálenské stoly jednoduchých hranatých tvarov. Popri tradičnom dreve sa hojne používa oceľ v kombinácii so sklom, kameňom, prípadne plastom. Objavujú sa stoly z exotických alebo dekoratívnych drevín.

4. Väčšinou sa pri stole stretáva stále rovnaký počet ľudí. Raz za čas však prídu hostia – vtedy sa oplatí rozkladací stôl. Sú nejaké rozdiely v systémoch a ktoré by ste odporučili?

Rozkladacie stoly sú veľmi praktické práve pre svoju možnosť rozšírenia pri rodinných oslavách alebo príchode návštev. Niektoré stoly umožňujú rozloženie len o jednu stolovú dosku, t. j. asi 40 – 50 cm, iné sa dajú rozložiť napríklad až o 200 cm. Dôležité je, aby prídavná doska bola uložená v konštrukcii stola a nebolo nutné skladovať ju niekde inde. Výhodné sú systémy, ktorých rozloženie zvládne jedna osoba bez väčšej fyzickej námahy. Systémy sa podľa použitého spôsobu rozkladania líšia aj nosnosťou rozloženej dosky. Niektoré neunesú veľké zaťaženie a hodia sa len na príležitostné stolovanie, iné, naopak, zvládnu veľkú záťaž v rôznych fázach rozloženia.

5. Nemali by sme asi zabúdať na bezpečnosť, najmä ak máme malé deti. Dá sa nejakým spôsobom zabezpečiť maximálna stabilita jedálenského stala tak, aby sa neprevrátil, ak sa naň dieťa pokúsi vyliezť alebo sa oň oprie?

Prevrátenie hrozí skôr pri ľahkých príležitostných alebo skladacích stolíkoch, tradičný jedálenský stôl je rovnako rizikový ako iný druh nábytku. Oveľa nebezpečnejšie sú stoličky, policové regály alebo schody. Iným rizikom jedálenských stolov sú ostré hrany sklenených a oceľových dosiek, na ktoré je vhodné upevniť rohové kryty, ktoré v kritickom období chránia pred hranami malé deti. Pri sklenených stoloch je dôležité použitie kaleného bezpečnostného skla, ktoré má vyššiu pevnosť a pri prípadnom rozbití nespôsobí porezanie.

Viac v galérii k článku.

Ing. arch. Hynek Maňák
EPULUM, s. r. o.
www.epulum.cz  

Kategória: Nábytok
Tagy: nakupovanie ps stôl
Zdieľať článok

Diskusia