Rady z praxe

27. 06. 2005
Zdieľať

Aj vy by ste si chceli doma pohodlne posedieť na novej modernej sedačke? Aké sú súčasné trendy v sedacom nábytku, ale aj na čo sa sústrediť pri jeho výbere, nám porozprával Ing. Alexander Milly zo spoločnosti Ekoma design.

Ako by ste charakterizovali relaxačné sedenie?

Pre mňa je to obrovská sedačka s príjemným poťahom, vyrobená z kvalitných materiálov, pohodlná a jednoducho polohovateľná. Dnes je hlavnou funkciou obytného priestoru odpočinok – či už pri počúvaní hudby, sledovaní televízora alebo rozhovore – pri ktorom sa ani tak nesedí, ale skôr polihuje s vyloženými nohami. Moderný sedací nábytok väčšinou sleduje tento trend.

Aký je dnes sedačkový trend?

V prvom rade je to už spomínané pohodlie pri odpočinku. Upúšťa sa teda od jednotnej konštantnej hĺbky sedačky, ktorá bývala okolo 80 cm až 1 m, ale prechádza sa na hĺbky sedenia až okolo 1,5 až 2,1 m a hĺbka sedenia sa v rámci jednej sedačky mení. To poskytuje možnosť rôznych polôh pri relaxácii – v istej časti sa sedí, v inej môžete pohodlne polihovať. Pri zabezpečovaní pohodlia sú asi dva hlavné smery – buď sú rôzne hĺbky sedenia na rôznych miestach sedačky pevne stanovené, alebo je celá sedačka polohovateľná (napr. sklápaním operadla). Samozrejme, každá mechanika zvyšuje cenu sedačky, na druhej strane však zvyšuje aj pohodlie a možnosti jej využívania. Ďalším trendom pri sedačkách sú snímateľné poťahy. Zo sedačiek lepšej kvality sa dnes dajú všetky poťahy vyzliecť a vyprať v práčke pri nízkej teplote. Vlákna sú upravené tak, že špina ostáva na povrchu a nedostane sa do vláken. Momentálny vzhľadový trend predstavuje návrat k strohým hranatým tvarom, ktoré boli typické pre obdobie kubizmu, ale aj inšpirácie zo 60. rokov.

 


Rady z praxe

25520


Rady z praxe

25519

V čom je hlavný rozdiel medzi starými typmi a modernými sedačkami?

Na kvalitné a nekvalitné sa dali sedačky rozdeliť vždy, v minulosti aj dnes. A či sa preferujú vyššie operadlá a užšie sedadlá, alebo široké a celkovo nízke sedačky, to je vec módy, ktorá sa aj v nábytku, tak ako v iných oblastiach, vracia a opakuje. Aj keď vždy je o niečo obohatená – napríklad o kvalitnejšie materiály, nové technológie… Pokiaľ by sme hovorili o modernom relaxačnom sedacom nábytku, v prvom rade je priestorovo podstatne náročnejší než tradičné typy sedačiek. Relaxačný nábytok je vhodný do veľkého priestoru, a otvorene povedané, je určený ľuďom, ktorí si môžu dovoliť dostatočne veľký byt aj sedačku za niekoľko stotisíc. Aj do menších bytov sa však dajú kúpiť estetické sedačky s kvalitným mechanizmom, ktoré možno polohovať – aj na príležitostné lôžko.

Na čo by sa mal človek sústrediť pri výbere sedačky?

Asi by som začal tým, na čo sa nemá sústrediť. Nemá sa sústrediť na lacné veci. Ak je totiž sedačka lacná, tak je niekde oklamaná. Keby som vám ponúkal nové auto vyššej strednej triedy za 200 000 Sk, možno by ako nové vyzeralo zvonka dobre, ale za jeho spoľahlivosť a jazdné vlastnosti by asi nikto nedal ruku do ohňa. Podobne je to aj so sedačkami. Pri výrazne lacných výrobkoch je pravdepodobné, že sa šetrilo aj na nesprávnych miestach. Samozrejme, pri niektorých výrobkoch sa platí nielen za kvalitu, ale aj za značku alebo známe meno dizajnéra. Jednou zo spoľahlivých metód pri výbere je vylúčiť to, čo je podozrivo lacné, a vyberať si niekde z cenového stredu. Rozhodne si treba prejsť viacero firiem, aby si človek urobil aspoň približný obraz. Aj to, či bude relaxačný nábytok taký pohodlný, ako na prvý pohľad vyzerá, je najlepšie vyskúšať na vlastnej koži.

Čo všetko si treba všímať pri výbere okrem ceny?

Laik asi nemá šancu rozoznať kvalitný výrobok od nekvalitného. Nekvalita je najčastejšie ukrytá vnútri sedačky, v konštrukcii, pohyblivých mechanizmoch, materiáloch čalúnenia… a prejaví sa asi po 3 – 4 rokoch, niekedy aj skôr. Pri sedačkách je základný problém to, že nevidíte dovnútra. Preto je dobré, ak má predajca k dispozícii vzorku sedačky v reze. Zrejme najspoľahlivejšie je orientovať sa podľa záruky – jednak na kostru sedačky, jednak na poťahovú látku (obidve by mali byť rovnaké). Úplné minimum sú dva roky, na naozaj kvalitnú sedačku by však mala byť záruka okolo 5 rokov. Zárukou sú tiež firmy s dlhoročnou tradíciou a orientovať sa dá aj podľa vypracovania detailov, napríklad švov, alebo použitých materiálov.

Ďakujem za rozhovor.

Kategória: Nábytok
Tagy: nakupovanie Praktické rady rozhovor sedačka trend
Zdieľať článok

Diskusia