Zdroj: iStock

Zbavte sa vecí, ktoré robia dom zbytočne starý a zastaralý. Pozrite sa, ktoré to sú!

03. 08. 2023
Zdieľať

Niektoré dizajnové prvky domov z minulosti majú čaro, ktoré im dodáva historický alebo dobový charakter. Iné neodolali skúške času. Trend, ktorý bol v konkrétnej ére taký všadeprítomný, že okamžite váš domov zaradí do istého obdobia, môže byť pre priateľov (alebo budúcich majiteľov domu, ak uvažujete o predaji) znamením, že ste ho nerekonštruovali desiatky rokov.

Samozrejme, môže vám byť jedno, či je váš domov trendový. Ak sa vám daný prvok páči, rozhodne ho zachovajte.

Ak však plánujete nejakú renováciu alebo premýšľate o zhodnotení nehnuteľnosti pri jej ďalšom predaji, mali by ste zvážiť obnovu niekoľkých vecí, pre ktoré váš domov pôsobí zastaralo.

Poťahy na záchodové dosky

Ťažko uveriť, že nadýchané záchodové dosky boli kedysi v móde. Dodnes sa v kúpeľniach na celom svete na záchodové dosky naťahujú textilné poťahy. Vzhľadom na to, že kedysi nemali vôbec žiadny zmysel – okrem toho, že zvýrazňovali farebnú kúpeľňovú zostavu –, nie div, že ich popularita odznela.

A to nespomíname fakt, že čo sa hygieny týka, je lepšie sa tejto dekorácie zbaviť, pretože zadržiava množstvo baktérií a ďalších nečistôt.

Prečítajte si tiež
6 kuchynských trendov, ktorým sa radšej vyhnite, inak bude vaša kuchyňa onedlho pôsobiť zastaralo

Umelé kvety

Pamätáte sa na lesklé plastové alebo zaprášené saténové kvety z 80. rokov? Boli síce jednoduchšie na údržbu a lacnejšie ako kupovať každý týždeň novú krásnu expozíciu, ale ich gýčovitosť bola povestná.

Ešte horšie bolo, keď boli zasadené do vrstiev farebného piesku a oslnivých ligotavých kamienkov.

Umelé plastové kvety vo váze

Zdroj: iStock

Kovaný nábytok

Zdobený kovaný nábytok bol v 70. a 80. rokoch minulého storočia veľmi obľúbeným doplnkom. Kovový nábytok našťastie upravil svoje honosné krivky, dnes sú v kurze už omnoho elegantnejšie varianty alebo tenké nohy.

Orientálne koberce

V 80. a 90. rokoch sa na kobercoch veľmi často objavovali nadýchané kvetinové vzory, ktoré béžovým interiérom dodávali farebnosť.

Časy sa však zmenili, a tak sú dnes v kurze omnoho jednoduchšie a elegantnejšie vzory, ktoré dokážu oživiť každý domov.

Orientálny koberec

Zdroj: iStock

Nábytok z borovice

Sem-tam nejaký ten kus borovicového nábytku môže interiéru dodať vidiecky šarm, no celá súprava drevených úložných priestorov je nevhodná.

V časoch svojej najväčšej slávy boli mohutné komody, zásuvky a celé spálňové súpravy s drevenou povrchovou úpravou v móde, ale dnes je prítomnosť borovice pasé. Prečo však nedopriať svojmu borovicovému nábytku renováciu pomocou farby?

Prečítajte si tiež
Byt, ktorého majiteľka nefandí trendom, vám dodá odvahu spájať nespojiteľné

Biele kuchynské spotrebiče

Keď sa v 50. rokoch rozšírili do našich domácností revolučné vstavané kuchyne, prišli s nimi aj vstavané chladničky a sporáky v praktickom a cenovo dostupnom štandardnom bielom vyhotovení.

Vďaka technológiám a trendom antikorové, chrómové, sivé a dokonca aj čierne a farebné spotrebiče spôsobili, že biela teraz vyzerá zastaralo a staromódne.

Biele spotrebiče v kuchyni

Zdroj: iStock

Čipkové závesy

Čipkové sieťové závesy viseli kedysi v oknách takmer všetkých domov na svete – a mali svoj reálny účel. Nielenže na prízemí dodávali pocit súkromia, ale aj prepúšťali do miestnosti svetlo bez toho, aby oslňovali.

Preto si myslíme, že dnes, keď je k dispozícii toľko elegantných možností úpravy okien, by sa mali čipkové závesy schovať hlboko do útrob skrine.

Stropné ventilátory

Stropné ventilátory sú síce praktické počas teplých mesiacov, ale ich časy sa už skončili. Vďaka úžasným moderným vynálezom, ako sú klimatizácie a ventilačné systémy, môže byť váš domov chladný a svieži bez toho, aby ste potrebovali nevzhľadný stropný ventilátor – za čo sme všetci veľmi vďační.

Stropný ventilátor

Zdroj: iStock

Celodrevené obloženie

Pokiaľ nevlastníte horskú chatku (kde sa drevené obloženie hodí a pôsobí príjemne), pre nadmerné drevené obloženie interiéru naozaj nie je žiadne ospravedlnenie.

Ak sú vaše steny, dvere a stropy drevené, potom viete, že je čas sa obloženia zbaviť. Keď sa zbavíte prehnaných plôch dreva, bude váš domov pôsobiť omnoho ľahšie a svetlejšie. Napriek tomu je elegantné drevené obloženie na jednej stene alebo v chodbe veľmi populárne.

Prečítajte si tiež
Pred týmito interiérovými trendmi dizajnéri varujú! Prečo by ste sa im mali radšej vyhnúť?

Sušené kvety

V 90. rokoch minulého storočia tieto zaprášené aranžmány ovládli naše domovy, ale s trendom zelených izbových rastlín sa tieto sušené ozdôbky dostali na vedľajšiu koľaj. Rovnako ako je to v prípade misiek s umelým ovocím, je čas nechať tieto dekorácie odísť.

Sušené trávy a moderné, neformálne aranžmány sa, naopak, vracajú späť do módy.

Sušené kvety vo váze

Zdroj: iStock

Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com

Kategória: Dizajn
Tagy: interiérové doplnky interiérové trendy zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia