Zaschnuté lepidlo z nábytku odstránite bez stopy! 3 postupy, ako sa ho zbaviť za pár minút
Pozabudli ste na kvapnuté lepidlo? Aj keď už zaschlo, stále si s ním viete poradiť bez agresívneho zoškrabávania. Poradíme vám, ako postupovať pri plastovom, drevenom aj kovovom povrchu.
Ak vám na nábytok kvapne lepidlo, mali by ste ho poutierať čo najskôr, pretože keď zaschne, je veľmi náročné bez zvyškov či poškodenia materiálu odstrániť. Existujú však spôsoby, ktorými to pôjde relatívne jednoducho.
Kým však začnete, treba vedieť, s akým typom lepidla bude dočinenia. V domácnostiach sa najčastejšie používajú:
- PVA lepidlá (biele kancelárske) zasychajú dlhšie, preto pri rýchlom zásahu nemusia spôsobiť žiadne problémy. Ak zaschnú, dajú sa odstrániť napríklad liehom či octom.
- Kyanoakrylátové (napríklad sekundové lepidlo) tuhnú rýchlo a ich odstránenie býva náročné. Pomôže acetón, lieh alebo špeciálne odstraňovače lepidiel.
- Tavné lepidlá sú častou súčasťou kreatívnych činností. Najlepšie sa odstraňujú po zatuhnutí a vychladení. Ak držia pevne, pomôže ich trocha nahriať napríklad fénom. S týmto druhom však obvykle nebýva problém och odstrániť.
Okrem druhu lepidiel však treba dávať dobrý pozor, z akého materiálu sa ho snažíte dostať. Kým kov znesie aj mnohé silnejšie rozpúšťadlá, plast či drevo môžu poškodiť. Povieme si preto, aký postup je pri ktorom povrchu najvhodnejší.
1. Pre plastové povrchy
Funguje pre biele aj sekundové lepidlá.
Čo budete potrebovať?
- izopropyl alkohol (99%) alebo technický lieh
- vatové tampóny (ideálne odličovacie)
- gumené ochranné rukavice
- plastovú kartu (napríklad starú kreditnú kartu) alebo tenkú plastovú stierku či špachtľu
- jedlá sóda a olej (voliteľné)
Postup
- Navlhčite lepidlo teplou saponátovou vodou a počkajte 5 – 10 minút. Pomôže ho to zmäkčiť a uvoľniť.
- Skúste lepidlo odstrániť plastovou kartou alebo stierkou.
- Ak stále drží, použite izopropyl alkohol. Pred manipuláciou s ním si nasaďte gumené (nie látkové) rukavice.
- Naneste izopropyl alkohol alebo lieh na vatový tampón a priložte ho na škvrnu od lepidla, prípadne ním povrch potierajte. Pri veľkých alebo hrubých škvrnách postup opakujte. Alkohol by mal postupne narušiť väzby v lepidle, vďaka čomu sa bude odstraňovať jednoduchšie.
- Ak po lepidle zostali drobné zvyšky, môžete ich odstrániť pastou z oleja a jedlej sódy.
Čo na plasty nepoužívať?
Aj keď sú niektoré lepidlá odstrániteľné acetónom, na plastové povrchy ho nepoužívajte, mohol by ich nepekne poškodiť. Rovnako to platí pre drsné špongie, napríklad drôtenky, kovové nože či škrabky.
Izopropyl alkohol alebo technický benzín sú účinné rozpúšťadlá lepidiel, ktoré zároveň nepoškodia plastové povrchy. Zdroj: Shutterstock
2. Pre drevené povrchy
Ocot použite v prípade, že ide o PVA alebo vodou riediteľné lepidlá. So sekundovým si skôr poradí lieh alebo izopropyl alkohol.
Čo budete potrebovať?
- biely ocot alebo lieh (prípadne izopropyl alkohol)
- teplú saponátovú vodu, prípadne fén alebo žehličku
- handričku z jemného materiálu alebo vatový tampón
- rozprašovač (voliteľné)
- plastovú kartu alebo špachtľu
Postup
- Lepidlo pred samotným odstraňovaním zmäkčite teplou saponátovou vodou, ktorú v malom množstve nalejete na lepidlo. Po 5 minútach vodu utrite, nenechávajte drevo navlhčené dlho.
- Ak sa obávate zvlhnutia dreva, môžete lepidlo zmäkčiť a zohriať fénom alebo žehličkou nastavenou na nízku teplotu. Prejdite ňou lepidlo cez handričku.
- Skúste zmäknuté lepidlo odstrániť. Ak to stále nejde, použite ocot pre biele PVA lepidlá a lieh pre sekundové.
- Na vatový tampón alebo handričku naneste podľa druhu lepidla ocot alebo lieh. Priložte ho na lepidlo alebo ním škvrnu potierajte, kým lepidlo nezačne mäknúť a rozpúšťať sa.
- Na nanesenie octu či liehu môžete použiť aj rozprašovač.
- Plastovou špachtľou alebo kartou zmäknuté lepidlo odstráňte. Miesto na záver umyte a osušte.
- Po takomto zásahu do dreveného materiálu je vhodné aplikovať ochrannú vrstvu na povrchovú úpravu, prípadne leštidlo na drevo.
Vodou riediteľné lepidlá by mal pomôcť narušiť ocot, no na kyanoakrylátové, ako je sekundové, ocot stačiť nebude. Zdroj: Shutterstock
3. Pre kovové povrchy
Látku, ktorá vám pomôže zvyšky odstrániť, vyberajte opäť podľa druhu lepidla.
Čo budete potrebovať?
- peroxid vodíka alebo acetón
- vatové tampóny
- handričku z jemného materiálu
- kefku s jemnými štetinami
S acetónom i peroxidom opatrne
V oboch prípadoch, acetónu aj peroxidu vodíka, sa najprv uistite, že nepoškodia povrch kovu. Hoci ide o anorganický a relatívne odolný materiál, niektoré povrchové úpravy môžu tieto látky narušiť. Preto ich najprv vyskúšajte na nenápadnom mieste. Ak zistíte, že ich nie je možné použiť, siahnite po technickom liehu alebo izopropyl alkohole v postupe číslo 1.
Pokiaľ kov nie je farbený alebo lakovaný, môžete použiť acetón, ktorý účinne rozpustí aj tvrdohlavé sekundové lepidlá. Zdroj: iStock
Postup:
- Podobne ako v predchádzajúcich prípadoch, aj teraz si lepidlo najprv zmäkčite teplou saponátovou vodou alebo fénom.
- Ak bojujete s PVA lepidlom, naneste na vatový tampón peroxid vodíka. Ak ide o sekundové lepidlo, použite acetón. Pri práci s ním sa však nezabudnite chrániť gumenými rukavicami.
- Nasiaknutý tampón pritláčajte na zaschnuté škvrny od lepidla až do momentu, kým nezačne lepidlo mäknúť.
- Zvyšky zmäknutého lepidla potom už len jemne odstráňte handričkou. Nezabudnite ju otáčať a povrch vždy utrieť len čistou časťou, alebo použite viac handričiek. Tak sa vyhnete rozotieraniu lepidla po celom povrchu. Ak je lepidlo pevnejšie, môžete použiť kefku s jemnými štetinami alebo špachtľu.
- Vodou riediteľné lepidlá by mal pomôcť narušiť ocot, no na kyanoakrylátové, ako je sekundové, ocot stačiť nebude.
- Izopropyl alkohol alebo technický benzín sú účinné rozpúšťadlá lepidiel, ktoré zároveň nepoškodia plastové povrchy.
- Pokiaľ kov nie je farbený alebo lakovaný, môžete použiť acetón, ktorý účinne rozpustí aj tvrdohlavé sekundové lepidlá.
Text: Zuzana Bánska
Foto: Shutterstock