
30 štvorcov vo farbe
Napriek tomu, že sa nás developeri a štatistici snažia presvedčiť, že pozornosť kupujúcich sa posúva od najmenších bytov a garsónok k stále väčším rozlohám, pre mnohých z nás aj naďalej predstavuje celý súkromný vesmír ťažko získaných 30 štvorcov v paneláku či staršom činžiaku. Aj tie sa však dajú zariadiť nápadito a vtipne.
Dobrý deň, obraciam sa na vás s prosbou o pomoc pri zariaďovaní bytu. Vlastním garsónku s rozlohou 30 m2 – pôdorys posielam v prílohe –, skladá sa z izby s kuchynským kútom, z chodby a z kúpeľne. Byt nie je zariadený, je tam len kuchynská linka so sporákom. Rada by som vás poprosila o nápad, ako najlepšie takýto byt zariadiť pre single.
S pozdravom
vaša čitateľka Katka
Náš spolupracovník Roman Chrascina rešpektoval prianie čitateľky i dispozície stavby. Len dva návrhy počítajú s výstavbou, vo zvyšných dvoch sa len zariaďuje. Berte preto naše návrhy najmä ako inšpiráciu pre rôzne štýly a užitočné nápady, ako si poradiť s jedným spoločným priestorom.
Hneď prvý návrh počíta s ľahkou priečkou, oddeľujúcou denný a nočný priestor. Takmer nutnosťou je zariadiť byt multifunkčným nábytkom, t. j. posteľou s odkladacím priestorom, rozťahovacou pohovkou a pod. Prvý variant prichádza s krivkou nábytku vyhotoveného na mieru, ktorý kopíruje a využíva opticky najdlhšiu líniu interiéru a ponúka jej užitočné využitie. Kuchynský kút ponúka priestor len pre to najnutnejšie, naopak kúpeľňa je prekvapivo priestranná a architekt do nej umiestnil aj – v garsónkach netypicky – vaňu.
V tomto návrhu architekt rieši oddelenie funkcií len opticky, napríklad paravánom. Dôležitým detailom je aj výber podlahovej krytiny. Jednoliata krytina opticky zväčšuje priestor, v tomto prípade však napríklad dodatočné položenie koberca nočnú časť zútuľňuje. Nábytok umiestnený v priestore má organické tvary – jeho umiestnenie do ťažiska interiéru vyžaduje optické zmäkčenie a elimináciu ostrých hrán. Sedačka a konferenčný stolík sa totiž nachádzajú v hlavnom komunikačnom centre bytu. Kúpeľňa je zmenšená, pribudli vstavané skrine v predsieni a šikovne vyriešený kuchynský kút s jedálenským stolíkom.
Takto by možno riešila priestor väčšina z vás – miesta nie je na rozdávanie, na spanie využijeme rozkladaciu pohovku. Väčší priestor dostane kuchyňa (linka navrhnutá v tvare písmena L) a najmä pracovný kút prekvapivo veľkých rozmerov. Pre tých, ktorí pracujú aj po večeroch doma, predstavuje ideálne riešenie. Z hľadiska duševnej hygieny však rozhodne nemôžeme odporúčať, aby ste celý deň trávili v takom malom priestore – pokúste sa nájsť zamestnanie mimo štyroch stien vášho súkromného kráľovstva v zápalkovej škatuľke.
Súkromie nadovšetko – mohlo by platiť pre tento variant. Nočná časť oddelená ľahkou (sadrokartónovou) priečkou je síce takmer celá zaplnená nábytkom, architekt však šikovne využil dispozičný potenciál dvoch okien v čelnej stene. Nočná zóna bude patriť medzi najsvetlejšie časti bytu. Naopak, kuchynský kút môže na toto riešenie trochu doplácať.
Najlepšou odpoveďou je preto doplniť spomínanú deliacu priečku v hornej časti o transparentný materiál – sklo, plexi či lexan –, ktorý umožní kuchynskému kútu čerpať denné svetlo aspoň sekundárne. Nepoznáme výšku parapetu, ale spálňa v tejto podobe dovoľuje zvýšiť posteľ oproti zvyklostiam a priestor pod ňou využiť ako hlavný odkladný priestor pre celý byt – závisí len od spomínanej výšky parapetu.