Ako by sme zariadili čerstvo zakúpený jednoizbový byt
Dobrý deň, zakúpil som si jednoizbový byt, pôdorys prikladám. Chcem Vás poprosiť o nejaké návrhy, ako by sa dal takýto byt zútulniť. Som sám, takže potrebujem priestor na spánok a relax. Mám rád moderný dizajn, predstavujem si kombináciu farieb biela, čierna a možno fialová. Priečku medzi kuchyňou a izbou mám v pláne zrušiť a nahradiť barovým pultom alebo niečím podobným. Hlavne, aby to bolo jednoduché, nie preplnené. A čo sa týka materiálov nemám nič konkrétne, v podstate Vám dávam voľnú ruku. Za Vaše nápady a návrhy Vám vopred ďakujem.
{R1}
Riešenie jednoizbových bytov je stále zaujímavým a často riešeným problémom. Ako sa s ním vyrovnal oslovený architekt, si môžete prečítať v nasledujúcom článku.
Váš jednoizbový byt s plochou 27 m2 má celkom dobrú dispozíciu a je pekne presvetlený. Denné svetlo a optické prepojenie interiéru s exteriérom je veľký benefit, na ktorom som postavil svoj návrh. Zbúraním priečky medzi kuchyňou a obývačkou vznikol jeden obdĺžnikový priestor, ktorý má dve hlavné funkcie – stravovanie a oddych. Pri návrhu sa prihliadalo na to, aby tieto dve funkčne odlišné časti boli v symbióze a plynulo medzi sebou komunikovali.
Výrazným prvkom v priestore je drevený obklad na stene oproti oknám. Prechádza z obývacej časti až do kuchyne. Je zjednocujúcim prvkom, ktorý sa na jednej strane bytu mení na skladacie dvere spálne a na druhej strane na kuchynské skrinky. Na zariadení v byte (skrinka, jedálenský stôl, lavica a konferenčný stolík) je použitý jednotný dizajn, vytvárajúci dojem, akoby sa vysúvali zo skriniek pod oknom. Dôvodom je malá plocha, ktorú nemá zmysel deliť na ešte menšie celky. Jednotným výrazom sa podporuje jednota priestoru. Kombinácia bielej s drevom dáva bytu požadovanú jednoduchosť a pocit čistoty a zároveň vytvára teplo domova.
Kuchynská linka je umiestnená pod okno, aby bolo možné užívať si pri varení výhľady a prepojenie s exteriérom a zároveň mať dostatok svetla. Umývadlo je umiestnené pri okne, varná platňa na stred bočnej skrinky, aby vznikol okolo nej úložný priestor. Medzi umývadlom a varnou platňou je pracovná plocha široká 80 cm. V kuchyni chýbajú horné skrinky, na ktoré je veľká časť ľudí zvyknutá. Biely riad z nich je uložený v zásuvke pod varnou plochou, takže je dostupnejší aj pre nižších ľudí. Rúra je umiestnená vo vysokých skrinkách, nemusí byť úplne dostupná, keďže sa nevyužíva tak často.
Priestor kuchyne a obývacej izby je predelený jedálenským stolom s lavicou a skrinkou na televízor a audiosystém. V obývacej izbe je pod oknom skrinka nadväzujúca na kuchynskú linku. Na oživenie je v obývacej izbe medzi vstupom z predsiene a spálňou vytvorená zelená stena zo živých rastlín alebo byliniek. Ak majiteľ bytu nemá chuť a čas pestovať rastliny, môže ich nahradiť knihami a vznikne pekná knižnica.
Posteľ je umiestnená vo výklenku pri obývacej časti bytu. Od zvyšku bytu sa dá oddeliť skladacími dverami vytvorenými z obkladových dosiek, ukryjú ju pred neželaným pohľadom hostí.
Podlaha je navrhnutá z marmolitu, pri jej výbere sa kládol dôraz na jednoduchú údržbu, presvetlenie priestoru, tepelnú pohodu a dobrý útlm krokového hluku. Šatník je umiestený v predsieni, kde poskytuje dostatok miesta na odloženie šatstva a iných vecí obyvateľa bytu. Kúpeľňa je navrhnutá tak, aby sa do nej zmestila aj skrinka na práčku a sušičku, čím sa vyriešil jeden z problémov malých bytov – sušenie bielizne.
Ing. arch. Martin Bugáň
www.mabu.sk
www.facebook.com/pages/MABU/171770509672231