Ako by sme zmodernizovali panelákový byt v bratislavskej Karlovke
13. 04. 2013
Zdieľať
Dobrý deň, prosím vás o pomoc pri zútulnení a zmodernizovaní môjho bytu v bratislavskej Karlovke. Byt som kúpil, pravdepodobne z mladickej hlúposti, bez balkónu, výťahu a s úplne nevyhovujúcou konštrukciou, kde počuť každé susedovo kýchnutie alebo krok. Byt je postavený v r. 1969, panelový. Obývame ho s priateľkou, mne je 31 rokov a jej 27 rokov.
Mám rád jednoduchšie riešenia interiéru, využitie dreva by ma potešilo. Farby preferujeme menej krikľavé, vhodné su svetlo hnedá, zelená alebo modro-zelená. Kľudne môžete aj ľubovoľne experimentovať. Veľmi Vás prosím o návrh, nakoľko s bytom nie sme veľmi spokojní a zvažujeme jeho výmenu. Dúfam, že sa Vám ho takto podarí pre nás zachrániť. Ďakujem.
Tomáš
——————————–
Dobrý deň pán Tomáš,
keďže sa jedná o panelový bytový dom, musíme rešpektovať nosný systém. Čiže sa nedajú spraviť nijaké väčšie, radikálnejšie zmeny, aspoň nie v pozdĺžnom smere, teda zľava doprava. Zmeny v týchto nosných paneloch sa dajú robiť iba so statických posudkom, ale v tomto prípade by nič extra neriešili. Zmeny som teda mohol viac-menej robiť iba s nenosnými priečkami.
Zrušil som zbytočnú „dlhú“ chodbu a na jej úkor som zväčšil kúpeľňu. Kúpeľňu som spojil s WC. Ak by ste chceli mať aj naďalej oddelenú kúpeľňu od WC, tak by ste iba vymenili polohu terajšieho WC s kúpeľňou, vchod do kúpeľne by bol spredu, a bola by o niečo väčšia ako je teraz.
Kuchyňu som navrhol tak, že pracovná doska spolu s príležitostným stolovaním (raňajkovanie atď.) vytvára „U“. Bližšie k fasáde je umiestnená vysoká potravinová skriňa, ktorá môže byť aj prirodzene prevetrávaná. Hneď vedľa je chladnička a digestor nad varnou doskou osadený v priestore. Nad dresom sú horné skrinky s hĺbkou 350, ktoré môžu byť podsvietené LED pásom. Kuchyňu by som zvolil bielu, polomat s tmavou pracovnou doskou dreveného dekoru.
Hlavný priestor bytu je obývacia izba spolu s jedálenskou časťou. Tento priestor je presne vymedzený a zmeny v konštrukciách by som nerobil (nosné panely), iba ak, zmeniť sa dá poloha vstupu do tohto priestoru. Nakoniec som zachoval aj polohu dverného otvoru. Jeho zmena by málo riešila. Po celej dĺžke od strany spálne a detskej izby som navrhol obývačkovú zostavu bielej farby.
Stena od chodby je modrá s nádychom do zelena. Odtieň nie je krikľavý, ale tlmený. Oproti obývačkovej stene je pohovka so stolíkom. Stena za pohovkou je z časti otapetovaná reálnou tapetou s motívom stromu. Odtieň je identický ako pri stene susediacej s chodbou. Pohovka je bledá, látková. Použil som koberec s motívom kruhov modrej a tyrkysovej farby. Nad sedením je veľký biely luster. Jedálenský stôl je pod oknom umiestnený tak, aby nebránil v pohybe smerom do kuchyne. Stoličky sú plastové v žltej farbe. Dopĺňa ich oranžový luster. V priestore spolu tvoria akcent.
Z obývačky sa vchádza do spálne. Zvolil som to tak preto, a zrejme to máte tak aj teraz, lebo v prípade návštevy, alebo v prípade, že rodičia sa budú dlhšie pozerať na TV – budú mať deti viac súkromia a nebudú rušené. Spálňa je menšia, má iba jednu vysokú (vešiakovú) skriňu 600 x 1200 na oblečenie. Doplnil som ju komodami, ktoré sú vysoké po parapet okna. Posteľ môže byť atypická s výsuvnými nočnými stolíkmi, alebo klasická, ale na strane od skrine bez nočného stolíky kvôli otváraniu skrine.
Detská izba je zariadená pre jedno dieťa. Ak by sa v izbe použila poschodová posteľ a spravili menšie úpravy, mohli by ju obývať dve deti.
Čo sa týka problému s hlukom od susedov dá sa to riešiť pri rekonštrukcii vybúraním podláh a zaizolovaním všetkých konštrukcií zvukoizolačným SDK systémom. Dá sa to, ale je to náročnejšie technicky aj finančne.
Dúfam, že Vám môj návrh pomôže a minimálne na určitý čas vyrieši Váš problém s bytom.
Kategória:
Navrhovanie interiéru
Zdieľať článok