Ako postupovať pri rekonštrukcii bytu
Pod slová rekonštrukcia bytu schováte úpravy rôzneho rozsahu: od maľovania po búranie a stavanie priečok. V každom prípade sú to však úpravy, ktoré nerobíte každý deň, nestoja málo a s ich výsledkami budete nejaký ten mesiac či rok žiť. Aby rekonštrukcia nebola trápením a výsledok katastrofou, oplatí sa ju premyslieť a naplánovať. Ako postupovať a na čo nezabudnúť?
Naplánujte si reálny rozsah
Základom úspechu je zostať nohami na zemi. Znamená to čo najobjektívnejšie sa zamyslieť nad možnosťami priestoru aj financií. A, samozrejme, aj času. Z dvojizbového bytu päťizbový jednoducho nespravíte. A už vôbec nie za týždeň. Ak nemáte istotu, čo by vášmu bývaniu pomohlo, obráťte sa na odborníkov a premýšľajte niekoľko rokov dopredu, čo vám úpravy prinesú. Kúpili ste starší byt? Ak je to čo i len trochu možné, pred rekonštrukciou v ňom chvíľu bývajte. Zistíte, čo vám prekáža, či niekde potrebujete viac svetla, kde by ste mali radi spálňu a kde obývačku. Podľa toho sa ľahšie zorientujete, či idete len maľovať alebo to jednoducho rozbúrate.
Z čoho to zaplatiť?
Rozsah rekonštrukcie vám napovie aj to, koľko peňazí úpravy zhltnú a či potrebujete úver alebo vám stačí nasporená hotovosť. Ľudia často rozpočet na rekonštrukciu podcenia. Odborníci odporúčajú nechať si v rozpočte rezervu 10 – 20 % na neočakávané výdavky. Nikdy totiž neviete, čo sa skrýva pod omietkou a aké riešenie si to bude vyžadovať. V opačnom prípade budete musieť robiť kompromisy, ktoré by sa vám nemuseli vyplatiť. Radšej mať novú obývačku neskôr a presne podľa svojich predstáv ako hneď a byť nespokojný. Na druhej strane, ak začnete a z finančných dôvodov veci nedokončíte, teoreticky sa môže stať, že vám drôty budú zo steny trčať aj niekoľko rokov.
Stavebné povolenie a iné vybavovačky
Od rozsahu a typu rekonštrukcie závisí aj to, aké povolenia budete potrebovať. Pri jednoduchých menších prácach, napríklad pri výmene podlahy, obkladu a pod. stačí upozorniť susedov, že u vás bude nejaký čas o čosi hlučnejšie. Ak chcete zrušiť bytové jadro a vymurovať kúpeľňové či iné nenosné priečky, ohláste stavebnému úradu drobnú stavbu (budú od vás chcieť pôdorys bytu, list vlastníctva a zaplatenie poplatku). Na ešte výraznejšie zásahy (napr. zásah do nosných priečok, nadstavba a pod.) budete potrebovať stavebné povolenie. Pripravte sa, že musíte získať súhlasy susedov a správcu (hlavne ak váš zásah ovplyvní vzhľad bytového domu), doložiť doklady o vlastníctve, pôdorys, projekt úprav, ale pravdepodobne aj vyjadrenie statika. Najistejšie bude, ak sa informujete priamo na stavebnom úrade.
Ďalšie tipy, ako si poradiť s rekonštrukciou, nájdete v článku na webe vdobrom.sk.