Ako z problému spraviť výhodu? Zo 70-ročnej komory sa stalo centrum bytu
Byt v dome z konca 40. rokov v pokojnej časti Prahy – v Bubenči – zdedila už tretia generácia tej istej rodiny., K modernému bývaniu pre mladých ľudí mu chýbalo veľa. Mal málo svetla, priveľa dverí, a v strede starú komoru, ktorou sa nedalo hýbať. Na prvý pohľad nočná mora pri využívaní priestoru. Na druhý sa zistilo, že sa to predsa len dá vyriešiť...
Mladý pár, noví vlastníci starého bytu, sa rozhodol nehnuteľnosť kompletne zrekonštruovať. Oslovili architektonické štúdio Papundekl. Architekti v prvom rade na papieri kompletne prerobili krkolomne usporiadané zázemie, aby vznikol svetlý vzdušný byt s jasne členenými funkciami.
Kuchyňa a obývačka: Presunuli, čo sa dalo, posledné slovo mal statik
Zrušili jednu chodbu, ktorá zbytočne zaberala priestor a vytvorili nočnú a dennú zónu bytu. Majitelia si priali obývačku prepojenú s kuchyňou, pričom obe mali byť na slnečnej južnej strane, kde je aj lodžia. Kedysi totiž kuchyňa bola len maličkou nepraktickou miestnosťou na druhej strane bytu.
I keď presuny funkčných častí, ktoré súvisia s vodou, sú náročnejšie, výsledok stojí za to. Obývacia izba s kuchyňou sa dostala na slnečnú južnú stranu, okná z nich smerujú do verejného vnútrobloku. Spálňu a ďalšiu izbu architekti preložili na pokojnejšiu severnú stranu bytu. V priebehu plánovania narazili aj na problém – takáto úprava si vyžadovala zásadné stavebné úpravy a posúdenie statika. Našťastie sa ukázalo, že to konštrukcia domu umožňuje.
Nepraktická komora a jej náhla premena
Netypickým miestom, s ktorým sa nedalo hýbať, je komora umiestnená uprostred bytu. Architekti tento prvok využili a celú dispozíciu dotvorili okolo nej. Ani táto kedysi len ťažko využívateľná priechodná „miestnosť“ však nezostala v rovnakej podobe. Okolo nej vyrástol charakteristický prvok celého bytu – viacúčelový nábytkový box. Toto drevené jadro zvnútra slúži ako technická miestnosť s bojlerom, práčkou a sušičkou a zvonku je z každej strany obložené rôznymi funkciami. Súčasťou boxu zo strany obývačky je knižnica, v kuchyni vytvára pracovné miesto, v predsieni sú v boxe úložné priestory a veľké zrkadlo.
Posuvné steny to vyriešili
Multifunkčný box uprostred dispozície zahŕňa posuvné priesvitné steny z komôrkového polykarbonátu, takže v prípade potreby domáci môžu priestory obývačky a kuchyne a tiež kuchyne a vstupnej chodby od seba oddeliť. Zároveň však nebránia prenikaniu svetla doprostred dispozície. Plynulosť priestoru architekti podporili zaoblením rohov boxu. Vďaka tomu sa súčasťou obytnej časti bytu stala aj chodba.
Nové jadro: Preglejka robí dobrý dojem
Multifunkčný box si všimnete na prvý pohľad bez ohľadu na to, v ktorej časti bytu práve ste – je totiž z brezovej preglejky. Farebne i materiálovo sa odlišuje od ostatného vstavaného nábytku zo svetlosivého lamina. Byt dostal nové parkety, v kúpeľni, na WC a v technickej miestnosti je podlahová stierka.
Spálňa a chodba: Viac miesta na ukladanie vždy poteší
Ďalšími novinkami v rámci reorganizácie sú presunutie WC bližšie k vstupu do bytu, vstavané úložné priestory v chodbe, spálňa disponuje samostatným šatníkom.
Majitelia zrekonštruovaného bytu sa z premeny tešia: „S výsledkom sme maximálne spokojní. Byt je celkovo presvetlený, obývačku a kuchyňu sa podarilo prepojiť a presunúť na juh, kde máme lodžiu a tiež krajší výhľad na zeleň. Baví nás tiež centrálny multifunkčný box, ktorý je jednak dookola osvetlený LED pásmi, a tiež má viacero využití…”
Byt s dreveným jadrom
architektonický ateliér: PAPUNDEKL ARCHITEKTI
autori: Jan Bárta, Šimon Bierhanzl, Marek Fischer
lokalita: Praha – Bubeneč
úžitková plocha: 82 m2
projekt: 2020
realizácia: 2021
Text: Sabína Zavarská
Foto: Alex Shoots Buildings