Zdroj: Radek Úlehla

Toto by ste v garsónke rozhodne nečakali! Pohodlné bývanie dosiahli multifunkčným vyvýšeným pódiom

17. 02. 2023
Zdieľať

Nezvyčajná rekonštrukcia pôvodného 2 + 1 necháva vyznieť otvorený priestor so špecialitou, akú v iných bytoch nevidíte – pódiom, ktoré slúži hneď na viac účelov. Nekompromisné riešenie zrušenia priečok architekti zo štúdia Neuhäusl Hunal zjemnili použitými farbami a materiálmi. Zo stiesneného bytu na prízemí v pražskom Žižkove vzniklo vzdušné a nápadité bývanie pre kamaráta architektov.

Prvoradým cieľom rekonštrukcie stiesneného dvojizbáku bolo zvýšiť kvalitu bývania tak, aby vyhovoval potrebám mladého kreatívneho muža. Majiteľom novovzniknutej garsónky je totiž kamarát architektov a zakladateľa štúdia U/U, ktoré kultivuje verejný priestor českých miest a obcí skateparkmi. Takže išlo do veľkej miery aj o srdcovú záležitosť plnú vzájomnej dôvery, ktorá sa pozitívne odzrkadlila aj na realizácii.

Prečítajte si tiež
Garsónka s malým balkónom v okrajovej časti Bratislavy. Bytík ako zo škatuľky

Svetlo dvoch strán a výhľad na zeleň

Hlavný moment rekonštrukcie spočíval v odstránení niektorých priečok a vo vytvorení veľkorysého obytného priestoru. Ten vznikol na pôdoryse pôvodnej kuchyne, jedálne a spálne. Zmenou architekti dostali dovnútra prirodzené svetlo z dvoch smerov a posilnili kontakt medzi interiérom a exteriérom. Rekonštrukcia zahŕňala aj nové riešenie kúpeľne a toalety, ale zostali tam, kde stáli pôvodne.

Byt s pódiom v Prahe

Hlavný moment rekonštrukcie spočíval v odstránení niektorých priečok a vo vytvorení veľkorysého obytného priestoru. Zdroj: Radek Úlehla

Ružová kuchyňa a zóny, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou

V hlavnej (a zároveň jedinej) izbe dnes už nezvyčajného bytu dominujú dva hlavné prvky. Oba sú špecialitou. Napravo od vstupu do izby sa nachádza kuchyňa, ktorú autori rekonštrukcie navrhli v pastelovej ružovej farbe.

Ružové sú nielen obkladačky, ale aj skrinky a dlažba okolo linky. Rovnakú farbu a materiály nájdete aj v kúpeľni a na toalete, kde sú obkladačky len na spodnej časti stien. Ružovú teda vidíme v zónach bytu, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou, oddychová časť a úložné priestory sú drevené.

Byt s pódiom v Prahe

Rekonštrukcia zahŕňala aj nové riešenie kúpeľne a toalety, ale zostali tam, kde stáli pôvodne. Zdroj: Radek Úlehla

Pódium z preglejky je posteľ, lavica, šatník i knižnica naraz

Druhým dominantným prvkom interiéru je multifunkčné drevené pódium – platforma z brezovej preglejky. „Pódium slúži ako posteľ, úložný priestor, knižnica, šatník aj lavica na sedenie. Bývalú spálňu sme plošne de facto transformovali do platformy, a tým si s ľahkým zveličením zachovala svoju funkciu. Orientácia postele a jej vyvýšená poloha prináša príjemný a upokojujúci výhľad na zeleň. Pódium tvorí kompozičný základ priestoru a jeho kompaktnosť podporuje vzdušnosť aj neformálnu atmosféru,“ zdôrazňuje architekt David Neuhäusl.

Byt s pódiom v Prahe

Pódium slúži ako posteľ, úložný priestor, knižnica, šatník aj lavica na sedenie. Zdroj: Radek Úlehla

Pohodlie bytu umocňuje množstvo dekoratívnych rastlín, hranaté tvary zjemňujú kruhové svietidlá a zrkadlá. Predel medzi pódiom a dlažbou kuchyne tvoria parkety ukladané do tvaru rybej kosti.

Byt s pódiom

architektonický ateliér: Neuhäusl Hunal
autori: David Neuhäusl, Matěj Hunal, Pavla Daniels, Alžběta Nováková
lokalita: Praha – Žižkov
realizácia: 2022
stavba: Borci
stolár: Jan Fürst

Sabína Zavarská
Foto: Radek Úlehla

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: dvojizbové byty farby v interiéri garsónka preglejka rekonštrukcia bytu ružová farba
Zdieľať článok

Diskusia