Bytová chirurgia: Radikálna operácia jednej garsónky
Naša čitateľka zdedila po babičke garsónku. Ešte sa nerozhodla, či v nej bude bývať ona s priateľom, alebo byt prenechá dospievajúcej dcére. Tak či onak by mal neveľký byt ponúknuť pohodlné bývanie pre dvoch. Ako si s týmto zadaním poradil náš spolupracovník Roman Chrascina?
Súčasný stav garsónky sa nedá nazvať inak než provizóriom. Kuchyňa je zatiaľ umiestnená v prístenku, kde sa o priestor delí s vaňou a umývadlom. Na chodbe je samostatné WC a komora, v ktorej by sa hádam dalo nájsť miesto pre plnohodnotný sprchový kút. Kúrenie zabezpečujú akumulačné kachle, teplú vodu elektrický bojler, pripravuje sa však plynofikácia celého domu a majiteľka by situáciu najradšej riešila kombinovaným plynovým kotlom. V byte po novom by teda mala byť nová kuchyňa s linkou a potrebným príslušenstvom, sociálne zariadenie (WC + sprchovací kút) a jedálenský stôl alebo aspoň pult. A pretože v dome nie je sušiareň a byt nemá ani balkón, naša čitateľka by uvítala také riešenie bytu, v ktorom by sa našlo miesto i pre kombinovanú práčku so sušičkou. Samozrejme, nemožno zabudnúť na spací kút a obývaciu miestnosť. No a keďže je naša čitateľka naozaj veľkou čitateľkou nielen Môjho domu, bude treba riešiť i priestor na ukladanie kníh. A to sme ešte nespomínali vstavané skrine, šatník či skrinku na topánky…
{R1}
Roman Chrascina podrobil súčasnú dispozíciu bytu radikálnemu chirurgickému zákroku a ponúka dve riešenia problému. Jedno vyhovuje skôr manželskému páru, druhé trebárs dvom obyvateľom rovnakého pohlavia, kamarátom či študentom. Obe riešenia majú spoločný presun kuchyne do zadnej časti najväčšej miestnosti a vytvorenie novej kúpeľne. Výber miesta pre nový kuchynský a jedálenský kút je veľmi logický a zjavne patrí medzi základné kamene nového bývania v neveľkom priestore. Poďme sa však pozrieť na obe riešenia podrobnejšie.
1. variant
V tomto prípade by pravdepodobne musela autorka siahnuť hlbšie do peňaženky – napríklad už len získať statický posudok na možnosť presunu vstupných dverí niečo stojí… i keď statika bude potrebné povolať v oboch prípadoch. V pôdoryse vidíme, ako zdanlivá maličkosť – teda presun vstupných dverí – pomôže vnútornému usporiadaniu bytu. Na zmenu síce doplatila chodba, jej veľkosť je však v súčasnosti v porovnaní s rozlohou celého bytu pomerne zbytočným luxusom. Návrh počíta s vytvorením plnohodnotnej spálne i s odkladacím priestorom (šatníkovou skriňou) a manželskou posteľou. Záchod sa však oproti pôvodnému stavu presunul na druhý koniec bytu a bude nutné riešiť kanalizáciu. Do prestavby podľa tohto návrhu sa však určite oplatí investovať čas i finančné prostriedky – nová dispozícia výrazne zvýši hodnotu bytu i komfort obyvateľov.
2. variant
Zmena oproti pôvodnému stavu nevyzerá až tak radikálne – vstupné dvere i záchod ostali na svojom mieste. Vďaka tomu je kuchynská linka o niečo dlhšia a varné centrum nebolo potrebné umiestniť do tesnej blízkosti jedálenského pultu. Nedostatok miesta architekt vyriešil zaoblením priečky medzi novovzniknutou spálňou a chodbou. Oblé tvary architekt sympaticky zopakoval v dizajne nábytku v obývacej časti. Toto riešenie je svojím spôsobom avantgardné, nemuselo by byť však pre stavebníka príliš náročné. Musí sa však rozlúčiť s predstavou dvojitej postele. Pre dvoch študentov či jedného samotára by však mohlo toto riešenie predstavovať priam garsónkový ideál.
Dva varianty skrinkovej zostavy |
Dva varianty konferenčného stolíka |