01. 08. 2006
Zdieľať

Ďalší panelák! Plný chodieb a nešťastných dispozícií, ktoré si žiadajú buď radikálny hĺbkový rez, alebo nápaditý mejkap. Naša čitateľka – nielen pre finančné možnosti – nás požiadala o ten druhý prístup k jej nedávno rekonštruovanému bytu. Vyhovieť jej žiadosti sa pokúsila naša spolupracovníčka, architektka Anna Igriciová.

Milá redakcia!


Farby a hranoly

60002

Som pravidelnou čitateľkou Vášho zaujímavého časopisu. Veľmi sa mi páčia Vaše netradičné, moderné a praktické riešenia. Preto sa na Vás obraciam s prosbou o pomoc pri navrhovaní našej novej kuchyne. Tá súčasná nám veľmi nevyhovuje. Tiež by sme boli radi, ak by ste nám vedeli pomôcť prípadne i s návrhom nejakého dekoratívneho prvku do chodby v tvare L. Chodba vznikla pri rekonštrukcii jadra a je pomerne úzka, radi by sme ju aspoň opticky rozšírili.
Veľmi rada by som privítala i netradičné, prípadne dekoratívne návrhy na prázdne steny.
D. K., Martin

Súčasný stav


Farby a hranoly

59991

Kuchyňa v dnešnej podobe majiteľke nevyhovuje. Predovšetkým jej prekáža umiestnenie sporáka v rohu miestnosti – pre prístup do rúry. Preto domáci uvažovali o jeho natočení či premiestnení. Kuchynské štúdiá, na ktoré sa obrátili, riešili potrebu získať viac miesta roztiahnutím linky do tvaru písmena L. Nevýhodou tohto riešenia je chladnička pri dverách na balkón, ktorá akoby deformuje hmotu novej linky.

Farby a hranoly

Oba farebné varianty vychádzajú zo základného princípu rôznofarebných kvádrov – a to nielen v pohľade, ale i pôdoryse. Celý objem rekonštruovanej kúpeľne tvorí jeden farebne odlíšený prvok vložený doprostred väčšej miestnosti. Chodba prestáva byť chodbou, ale stáva sa súčasťou kuchyne – pri dodržaní rovnakého farebného i štýlového rukopisu.

I. Prezlečená klasika


Farby a hranoly

59992

Prvý návrh rozpracúva na pohľad logické riešenie, ktoré ponúkali už kuchynské štúdiá. Architektka však dôrazne odporúča – predovšetkým v prípadoch, ako je tento – dať si vypracovať konkrétny návrh linky od architekta a jeho výrobu zadať stolárovi. Do malých priestorov sa moduly ponúkané v štúdiách nie vždy hodia. Chladničku však premiestnila od balkónových dverí do opačného rohu kuchyne. Nevýhodou riešenia je, že takto sa už aj tak úzka chodba predĺži o ďalších pár desiatok centimetrov.

II. Odvážnemu šťastie praje


Farby a hranoly

59994

Tento návrh je trošku odvážnejší. Presne v intenciách listu našej čitateľky. Prečo bojovať s nespratnou chladničkou, keď ju môžete povýšiť na „brucho domácnosti“? V tom prípade je, samozrejme, dôležité, aby jej dizajn podčiarkoval funkciu samostatného solitéru. Architektka pripojila i dva tipy, záleží na vás, či dáte prednosť retro ladeniu, či hypermodernému dizajnu.
Farby a hranoly

59993

Kuchyňa – 1. variant
Tvarové a farebné riešenie linky opäť vychádza z princípu rôznofarebných kvádrov, pričom každý má inú funkciu. Ich charakter najlepšie pochopíte z priložených skíc. Autorka pripravila dve farebné variácie, jedna je odvážnejšia, druhá triezvejšia. Táto využíva i steny kúpeľne na umiestnenie políc, ník či osvetlenia.


Farby a hranoly

59997


Farby a hranoly

59995

Kuchyňa – 2. moderný variant Kuchyňa – 2. retro variant


Farebnému riešeniu kuchyne zodpovedajú i farby chodby. Podľa čitateľkinho želania architektka vytvorila improvizovanú šatňu, kde tradičný vešiak nahrádzajú farebné háčky zavesené na oceľových lankách ukotvených na strope miestnosti. Farebne zladená skrinka na topánky by mala byť vertikálna (predáva napríklad IKEA). Klasický zväčšovací fígeľ – zrkadlo – našiel uplatnenie aj tu, konkrétne v hluchom rohu miestnosti, medzi dverami.

Farby a hranoly

59999


Farby a hranoly

59996


Dva farebné varianty predsiene s netradičným vešiakom. V takom malom priestore je dôležité neprehnať to s výzdobou ani s množstvom zariadenia.


Farby a hranoly

60000


Farby a hranoly

60001

“Brucho domácnosti” musí mať i zodpovedajúcu tvár.
Buď retro… (Gorenje)            … alebo modernú (LG).

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: chodba kuchyňa návrh interiéru riešenie
Zdieľať článok

Diskusia