Farebný svet na bielom podklade
Najvýraznejším prostriedkom pri zariaďovaní bytového interiéru sú farby. Dokážu ovplyvniť náladu, opticky skorigovať priestor, ale aj zničiť jeho krásu, preto je dôležité dodržať určité pravidlá, a to najmä pri malých priestoroch.
Priveľa farieb priestor rozbíja a vytvára v ňom pocit nepokoja. Ak si neviete rady s farebným ladením malého bytu, nič nepokazíte voľbou ton v tóne, to znamená kombináciou odtieňov jednej zvolenej farby, ktorú oživte kontrastnými doplnkami. Pozor, čím viac doplnkov a dekorácií, tým menší priestor! {R1}
Studené svetlé farby sú pre malý byt o čosi výhodnejšie, pretože sú priestorotvorné. Dôležité je nájsť ten správny odtieň. Útulnosť domova však dosiahnete využitím teplejších tónov. Je dôležité vedieť, že trocha opticky zmenšujú priestor, preto ich treba používať s mierou. Ak potrebujete vniesť do priestoru energiu, optimizmus a dobrú náladu, vyberte si na steny alebo na zariadenie jednu živú, výraznú, ale nie tmavú farbu, napríklad žltú či oranžovú. V malom byte sa odporúča nekombinovať viac ako dve farby a podľa posledných trendov by mala základ tvoriť biela. Podlaha by mala byť rozhodne najtmavšia a strop najsvetlejší. Farebná stena by mala byť vždy tá kratšia, najmä ak použijete výraznejší odtieň. Ak siahnete po solitéri v rovnakom odtieni ako zvolená farba na stene, môžete vytvoriť zaujímavé akcenty v priestore, ktoré ho zároveň spoja do jedného celku. Tmavé farby nie sú úplné tabu, dôležitý je však ich správny výber a umiestnenie. Nie je vhodné voliť tmavý strop, pretože vám bude „padať na hlavu?. Tmavú farbu použite, rovnako ako výraznú farbu, iba na jednu stenu alebo na solitérnom nábytku. Zohľadniť treba aj orientáciu na svetové strany a rozloženie okien. Na stenu oproti oknu je možné použiť najtmavšiu farbu, pretože bude najviac osvetlená prirodzeným svetlom. Naopak, stena, kde sa nachádzajú okná, bude pôsobiť najtmavšie, preto je vhodné ju upraviť svetlou alebo žiarivou farbou.
ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.