Panelák znovu inak
Nestáva sa často, aby sme riešili zmenu interiéru čitateľky s takým vyhraneným názorom na bývanie. Jej odvaha riskovať a otvoriť sa moderným riešeniam nám však bola sympatická, preto sme oslovili našu spolupracovníčku, architektku Silviu Husárovú, ktorá by s našou adeptkou vedela nájsť spoločnú reč.
Vážená redakcia,
kupujem dvojizbový byt v malom meste. Je to jeden zo štandardných panelákových bytov v pôvodnom stave. Veľmi sa teším na nové bývanie, ale neviem, ako ho správne zariadiť.
Mam rada veľké, vzdušné priestory, minimalizmus a funkcionalizmus. Predstavujem si, že byt bude pôsobiť moderným, otvoreným dojmom. Uzavretú by som chcela spálňu a kúpeľňu s WC. Najväčšie zmeny sa dajú urobiť v spoločnom priestore kuchyne, chodby, kúpeľne a špajzy. Obľubujem vstavané skrine pre ich nenápadnosť a veľmi efektívne využitie. Nebola by som proti, keby ich bolo v byte aj viac, ak by nerušili v priestore a boli by zaujímavým prvkom.
Trápi ma orientácia svetových strán. Som milovníčkou feng šuej a wellness a veľmi dôležité je pre mňa slnko. Izba č. 2 s balkónom je orientovaná na juh (ostatné na sever) – bolo by fajn mať tu obývačku. Na druhej strane je však tato izba menšia ako izba č. 1. Navyše môj priateľ je fajčiar, ja nefajčiarka. Neznášam cigaretový dym a predpokladám, že priateľ bude chodiť fajčiť na balkón… Preto by vyhovovalo, keby v miestnosti s balkónom bola obývačka.
Celý byt chcem riešiť v duchu feng šuej a wellness, takže chcem používať veľa prírodných materiálov (v každom prípade drevený nábytok), z farieb jemné prírodné odtiene, nič krikľavé.
Skrátka chcem, aby v mojom byte prúdil vzduch, aby mal v ňom človek pocit, že je niekde v prírode, dýcha čistý vzduch, relaxuje. V obývačke potrebujem (podľa feng šuej) na severnú stenu umiestniť väčšie akvárium s korytnačkou.
Teším sa na vaše nápady.
Katarína Petrincová
Pôvodný stav
Predstavený dvojizbový byt patrí mladej dvojici s vyhraneným názorom na bývanie a životný štýl. Všetky stavebné úpravy predloženého riešenia sa dotýkajú vstupných priestorov bytu. Obe alternatívy počítajú s dispozičnými úpravami, ktoré uvoľňujú a očisťujú priestor od zbytočných konštrukcií aj od všetkých pocitových, optických a komunikačných bariér v panelákovej dispozícii. Ponúkajú sa dve celkom jednoznačné riešenia v duchu silných minimalistických trendov a v duchu zjednoteného plynúceho priestoru.
V oboch variantoch je zmenená koncepcia kuchyne a stolovania, veľký dôraz sa kladie na preriešenie kúpeľní, najmä ich sekundárne presvetlenie (príp. prevetranie). Rovnako dôležité je tzv. architektonizovanie interiéru novými konštrukciami, voľbou povrchových úprav (farieb, textúr, štruktúr) na steny, stropy, podlahy, a aj výber mobiliáru, ktorý výrazne ovplyvní charakter priestoru.
Alternatíva A
Dominantou riešenia sa stáva dlhá tmavá stena vložená v priestore, o ktorú sa opiera kuchyňa a jedáleň. Kuchyňa je zložená z dvoch častí – z nízkej pracovnej plochy a z vysokého bloku so zabudovanými spotrebičmi. Poloha kúpeľne zostáva na pôvodnom mieste, návrh zjednocuje hygienické jadro pridaním WC. Z dôvodov priestorovej stiesnenosti sa pre práčku našlo miesto v kuchyni, bude zabudovaná priamo do kuchynskej linky. V predsieni vznikol úložný priestor na odkladanie kabátov a sezónnej obuvi. Riešenie zohľadňuje požiadavku čitateľky riešiť obývaciu dennú časť v menšej miestnosti s balkónom, orientovanej na juh. Väčšiu miestnosť možno rozdeliť na spálňu a samostatný šatník so systémom posuvných stien.
Alternatíva B
Charakterizuje ju nový pohľad na zaužívanú komunikačnú schému. Pri vstupe vznikla väčšia hala, ktorá sprístupňuje všetky kľúčové priestory bytu. Kuchyňa má samostatný prístup cez chodbu pre domácu „špinavú prevádzku“. Jedálenský kút hľadajte v obývacej izbe, ktorá obsadila najrozľahlejšiu miestnosť. Majitelia by mohli oceniť dobrú nadväznosť spálne na hygienické jadro. Kúpeľňa vznikla preriešením vstupných priestorov. Zaujímavosťou je riešenie živej zelene, presvetlenie a prevetranie kúpeľne. Netradične je poňatá i kuchyňa s technicky náročnejšími detailmi – varné centrum si našlo miesto pod oknom obstavanom nábytkom. Tento variant kladie veľký dôraz na výtvarnú stránku a celkový dizajn interiéru vrátane doplnkov. Keďže čitateľka v liste zdôraznila výber doplnkov, malo by jej takéto riešenie vyhovovať – každý nákup mobiliáru sa tak stáva akýmsi spolunavrhovaním bytu a vyzýva majiteľa na zodpovednosť. Výsledkom môže byť ucelený dizajn bytu, za ktorý sa nemusí hanbiť ani skúsený architekt.