![](https://mojdom.zoznam.sk/wp-content/uploads/2020/01/34677.jpg)
Riešenie „na diaľku“
Tentoraz musel náš dvorný architekt Roman Chrascina vyriešiť pomerne tvrdý oriešok. Tvrdý najmä preto, že mal k dispozícii len minimum informácií a nemal možnosť spoznať priestor na vlastnej koži. Projekt prepracúval v časovej tiesni – zámerne, termíny klientskych zmien sú často šibeničné a pre klienta je dôležité nájsť si architekta nielen kvalitného, ale aj disponujúceho dostatkom času. Roman Chrascina sa napriek všetkému na túto úlohu podujal a my vám predkladáme jej výsledok.
Naši čitatelia nám poslali pôdorys bytu vo výstavbe. Nás teší, že k svojmu budúcemu bývaniu pristupujú aktívne a nespoliehajú sa len na do určitej miery typizovaný návrh predložený developerom. Architekt však stojí pred úlohou vyriešiť priestor zákazníkovi na mieru v zatiaľ neexistujúcom byte virtuálne, na papieri či v počítači. To by však pre vás klientov nemalo predstavovať nijakú komplikáciu. Ak si aj sami neviete dobre predstaviť vhodné usporiadanie bytu či nebodaj jeho zariadenie, pokojne sa obráťte na architektov – sú platení za svoju erudíciu, ktorej neodmysliteľnou súčasťou musí byť priestorová predstavivosť. Zatiaľ čo vy často iba hmlisto tušíte, ako bude váš byt vyzerať, zápasíte s mierkou a so skúsenosťami z predchádzajúceho bývania, ktoré vaše predstavy veľmi skresľujú, architekt by mal vedieť vybudovať funkčne zariadený byt aj na čistom bielom hárku papiera.
Pôvodný stav | Navrhovaná zmena |
Naši čitatelia nás žiadali o radu, ako čo najlepšie vyriešiť dispozíciu ich budúceho trojizbového bytu. Počítajú s obývačkou spojenou s kuchyňou, so spálňou a s detskou izbou či pracovňou. Pôvodne chceli mať jedálenský stôl umiestnený v obývacej časti a v kuchyni mal byť len malý stolík pre dvoch, no architekt Chrascina sa na základe svojich skúseností vydal iným smerom.
{R1}
Najvýznamnejšia zmena je nenápadná, ale celkový výsledok môže pozitívne ovplyvniť pocit z bývania v novostavbe. Oproti pôvodnému návrhu je jedno rameno chodby skrátené, vďaka čomu obývačka získala niekoľko metrov navyše. Pôvodne navrhnutá chodba nemala v rámci dispozície bytu opodstatnenie. V obývacej izbe tak vznikne miesto akurát na knižnicu či nábytkovú stenu, celý priestor sa zväčší a opticky zjednoduší. Podobne je zväčšená kuchyňa – našlo sa v nej miesto aj na jedálenský stôl. Medzi kuchynskou a obývacou časťou je len nízka priečka, predel, ktorý vymedzuje hranicu medzi obidvoma funkciami.
Kúpeľňa a záchod zostali na svojich miestach. Posunula sa však priečka medzi izbami: ak prípravu na vstavané skrine ponecháme symetrickú pre obe miestnosti, nemusíme sa v budúcnosti obávať vymeniť ich funkciu: z detskej izby či pracovne sa môže stať spálňa a naopak v oboch bude dostatok miesta na odkladanie šatstva. V riešení je spálňa navrhnutá do izby s balkónom – to je záležitosť čisto pocitová a subjektívna, praktickú podstatu tohto riešenia oceníme v druhej izbe s oknami. Či už sa navrhne ako detská, študentská izba, alebo pracovňa; v izbe s balkónom by nebolo jednoduché nájsť miesto na pracovný stôl. Aj preto sa toto riešenie javí výhodnejšie než opačné.