Škola dizajnu 1.časť – Pred návrhom interiéru
Útulné a vkusné bývanie, ktoré vyhovuje našim potrebám a súčasne odzrkadľuje našu osobnosť, je túžbou mnohých. Do jeho zariaďovania sa vďaka množstvu dostupných rád a tipov môžete pustiť i sami. Pomôcť vám môžu aj zaujímavé informácie, ktoré vám v spolupráci so školou interiérového dizajnu Design academy budeme na pokračovanie prinášať v novom seriáli.
1. Aké priestory navrhujem?
Pred začiatkom akéhokoľvek navrhovania či zariaďovania je nevyhnutné ujasniť si, o aký priestor ide. Iný prístup treba zvoliť, ak pred vami stojí celý byt či dom, alebo len detská izba, kúpeľňa či pracovný kút, ktorý chcete vytvoriť napríklad v obývacej izbe. Dobré je zamyslieť sa nad tým, čo od tejto zmeny očakávate a aké prvky chcete do priestoru vniesť a ktorých sa, naopak, po predchádzajúcich skúsenostiach vyvarovať.
2. Aké je dispozícia a technické limity?
Zmena dispozície je pri rekonštrukcii domu či bytu väčšinou nevyhnutná. Jej úpravou bývanie často získa väčšiu logiku a vnútornú harmóniu – každý jeho obyvateľ, ako aj dôležité zariaďovacie prvky v ňom získajú vlastný vopred stanovený priestor. Do úvahy treba pritom brať aj statické limity, pozície rozvodov, orientáciu na svetové strany či normou stanovené minimálne veľkosti priestorov, pričom platí, že obytná izba musí mať aspoň 8 m2.
3. Aký typ priestoru chcem vytvoriť?
Otvorené denné priestory sú momentálne veľmi populárne. Kuchyňa sa spája s jedálňou a obývacou izbou a často aj pracovným kútom, čo prepája aktivity jednotlivých členov domácnosti. Nie každému však tento štýl vyhovuje a niektorí naďalej žiadajú kuchyňu, ktorá bude od obývacej izby pevne oddelená. Aj to je otázka, ktorej treba venovať pozornosť ešte pred samotným návrhom a zariaďovaním.
4. Pre koho navrhujem?
Nosnou otázkou, od ktorej sa odvíja celý návrh, je osoba investora. Ak zariaďujete dva takmer identické byty, pričom jeden je určený len pre jedného človeka a druhý pre rodinu s jedným či dvoma deťmi, vzniká úplne odlišná situácia. Zo spálne v prípade jednočlennej domácnosti vzniká v druhom byte detská izba a v obývacej izbe je nevyhnutné vytvoriť dostatočne komfortný priestor na spanie rodičov.
5. V akom štýle?
Otázka štýlu je v procese návrhu a zariaďovania interiéru nemenej dôležitá. Práve štýl a ladenie interiéru sú prvkami, ktoré v priestore nakoniec vnímame najviac. Interiér môže byť moderný a vychádzať z najnovších trendov, ladený skôr do štýlu vintage či retra, s historizujúcimi prvkami, industriálny alebo môže pokojne kombinovať rôzne štýly. Ponuka nábytku i doplnkov je v súčasnosti veľmi bohatá a vyberie si naozaj každý.
6. A čo špecifické požiadavky?
Pri návrhu a zariaďovaní treba nepochybne myslieť aj na špecifické požiadavky investora. Často vyplývajú z osobnej skúsenosti, potrieb, zo zamestnania či záľub. Túžbou majiteľky tak môže byť zväčšenie kuchyne a jej rozšírenie o pracovný ostrovček, viac úložných priestorov na oblečenie, prípadne samostatný šatník alebo galéria na umiestnenie rodinnej zbierky obrazov, túžbou domáceho pána zasa vináreň či sauna, prípadne naopak. Platí to aj pre výber farebnosti či použitých materiálov.
7. Aké sú finančné možnosti?
Finančná otázka je pri návrhu a zariaďovaní interiéru dôležitá, neznamená to však, že aj pri obmedzenom rozpočte si nemôžete zariadiť bývanie podľa svojich predstáv. Dôležité budú kompromisy a uskromnenie sa, výsledok vás však potom bude tešiť o to viac. Nábytok z bazárov a starinárstiev je v súčasnosti dokonca vyhľadávaný a môžete tam nájsť skutočné skvosty.
„Design academy je voľbou pre ľudí, ktorí sa chcú naučiť, ako správne, logicky a s citom zariadiť akýkoľvek priestor.“
Ing. arch. Lucia Mészárová
majiteľka a lektorka
O Design academy
Školu interiérového dizajnu Design academy založila v roku 2009 dvojica architektov Lucia Mészárová so svojím manželom Oskarom ako doplnkovú formu vzdelávania pre dospelých so záujmom o interiérový dizajn. Škola organizuje krátkodobé aj dlhodobé kurzy, pričom ročný kurz Interiérový dizajn je rekvalifikačný a akreditovaný Ministerstvom školstva SR. Jednotlivé kurzy, respektíve hodiny vedú kvalifikovaní odborníci s aktívnou praxou v danou odbore. Hodiny šikovne prepájajú teóriu s praxou, študenti získavajú a overujú si vedomosti aj praktickými cvičeniami a zadaniami, pri ktorých sa rozvíja kreativita študentov. V rámci populárneho ročného kurzu Interiérový dizajn si študenti osvoja prácu v celosvetovom obľúbenom 3D programe SketchUp, ktorý neskôr zužitkujú pri spracovaní záverečného projektu – návrhu interiéru domu či bytu, ktorý v závere kurzu obhajujú. Štúdium sprevádzajú aj prehliadky showroomov či výrobní atypického nábytku.
PRIPRAVILA: NATÁLIA ŽÁKOVÁ V SPOLUPRÁCI S DESIGN ACADEMY
FOTO: ARCHÍV DESIGN ACADEMY