Starší panelákový byt potreboval po kúpe kreatívny návrh rekonštrukcie
Pár, ktorý stojí pred otázkou kompletnej rekonštrukcie staršieho bytu, si nevie rady, odkiaľ začať a ako z priestoru vyťažiť maximum. Kreatívny návrh mladej architektky zamotanú dispozíciu prevrátil naruby a prežiaril priestor svetlom a farbami.
{R1}
problém čitateľky
Dobrý deň,
s priateľom sme si nedávno kúpili starší panelákový byt, ktorý si plánujeme prerobiť. Chceli by sme Vás preto poprosiť o radu a nápady, akým spôsobom by sme ho mohli zrekonštruovať a čím zariadiť. Pasujeme sa s myšlienkou, či prebúrať stenu spájajúcu obývaciu izbu a kuchyňu. Problém nám robí aj vstupný priestor, ktorý je stiesnený a tmavý. Momentálne stojíme na začiatku, vedeli by ste nám poradiť s čím začať a akým smerom sa vydať?
Za rady veľmi pekne ďakujeme, Vaši čitatelia Silvia a Miloš.
riešenie architekta
Rekonštrukcia pomerne veľkého bytu (70 m2) by sa mala začať komplexným pohľadom na jeho problém. V tomto prípade zbytočne veľké plochy venované chodbám a príliš zložitý prístup do dennej časti – obývacej izby. Tieto nevyužité plochy sú tmavé, nepríjemné pre majiteľov, ako aj pre návštevy. Preto prvým krokom, ktorý som pri zmene dispozície urobila, bolo eliminovanie týchto chodieb v prospech kúpeľne a WC. Benefitom riešenia je logickejšie radenie priestorov od vstupu cez dennú časť, kuchyňu až k spálňam a samostatné WC v chodbe pre návštevy, čím byt získal vyšší štandard. Rekonštrukcia môže prebehnúť v dvoch variantoch. Ideálnou dispozíciou z návrhu A majitelia získajú optimálne rozloženie aj proporcie miestností. Druhou možnosťou (návrh B) je ekonomickejšie riešenie s rovnakým cieľom (radením miestností), avšak za cenu nie úplne ideálnych, predĺžených tvarov izieb.
Ing. arch. Zuzana Zavarská
architektka (FA STU Bratislava)
+421 917 774 527
drevostyl@drevostyl.sk
www.drevostyl.sk
Pôvodný stav, 60,63 m2
(obytná plocha 56,03 m2 + kúpeľňa a WC 4,6 m2)
Návrh A, 63,07 m2
(obytná plocha 54,95 m2 + kúpeľňa a WC 8,12 m2)
Návrh B, 64,54 m2
(obytná plocha 57,43 m2 + kúpeľňa a WC 7,11 m2)
Dispozícia bytu by sa mala prispôsobiť majiteľom, nie naopak. Preto zmena trasy. Namiesto od vchodu okolo hygienického zázemia, spální, kuchyne do obývačky vedie logickým opačným smerom. Ako prioritu si teda architektka stanovila tri body: 1. oddelenie dennej a nočnej časti, 2. zväčšenie hygienického zázemia bytu a úložných priestorov na úkor zbytočných chodieb, 3. prepojenie dennej časti, teda obývacej izby a kuchyne. Odporúčame zvoliť si ako výsledný návrh A, ktorý spĺňa všetky stanovené požiadavky v ideálnej forme priestorov a zároveň v najväčšej možnej miere minimalizuje zbytočné chodby.
Kúpeľňu s WC prislúchajúcu k nočnej časti bytu architektka vyriešila čisto a funkčne. Presvetľujúca biela farba obkladov je doplnená svetlým drevom nábytku, ošetreným proti vlhkosti. Opticky je vyvážená tmavou dlažbou.
Na mieru sa oplatí vyrábať. Nábytky sú drahšie ako modulové zostavy, dlhodobo však oceníte, že do atypického priestoru sadnú ako uliate.
Stolovanie vo farebnej kombinácii biela – oranžová pokojne zvoľte v nižšom štandarde. O pár rokov sa tak bez zbytočného rozmýšľania môžete rozhodnúť pre iné farby a bezbolestne ho vymeniť.
Posuvné dvere prepojili obývaciu izbu a kuchyňu, ktoré stáli k sebe chrbtom. Vďaka nim majú Silvia a Miloš možnosť oddeliť tieto miestnosti a zabrániť návštevám napáchnuť vôňami pripravovaného obeda.
Drevený obklad je akousi optickou hrou, ktorá nudnú stenu premenila na príjemný prvok priestoru, dizajnovo zladený s kuchyňou.
Máte problém so zariadením svojho príbytku? Naši spolupracujúci dizajnéri vám radi pomôžu. Mailujte na adresu: riesenie@jaga.sk.