Zdroj: Bořivoj Čapák

Takmer storočná vila bola na spadnutie. Po premene akoby cestovala v čase

26. 02. 2023
Zdieľať

Dvojpodlažná vila s obdĺžnikovým pôdorysom typická pre Masarykovu štvrť v Brne pochádza z prelomu 20. a 30. rokov 20. storočia. Ak mala svoju funkciu plniť ďalej, súrne potrebovala rekonštrukciu. A to nielen kvôli úprave dispozície, ale aj zo strany exteriéru. Po citlivej rehabilitácii, ktorú realizovali architekti z Atelieru RAW, by ste ju ani nespoznali.

Zámerom rekonštrukcie bola celková rehabilitácia pôvodného riešenia domu s použitím materiálov typických pre dobu jeho výstavby.

Cátrajúca vila z 30.rokov s hnedou bránou

Pôvodný stav bol nelichotivý. Zdroj: Bořivoj Čapák

„Ide predovšetkým o drevené kastlové okná, obklady fasády travertínom, sokel a plot z pemrlovaného teracca,“ opisujú autori rekonštrukcie vonkajšie úpravy. Veľmi pôsobivé sú tiež krídlové okenice na oknách smerujúcich na terasu a do záhrady. Podobne ako viaceré exteriérové prvky (vstupné dvere) majú svetložltú farbu.

detail dobových okien so žltými okenicami

Veľmi pôsobivé sú tiež krídlové okenice na oknách smerujúcich na terasu a do záhrady. Zdroj: Bořivoj Čapák

Prízemiu pribudla terasa, na poschodí sú spálne

Hlavný vstup do rodinného domu je zo severozápadnej strany, vedľa neho je vjazd do garáže v suteréne. Architekti do pivničnej časti umiestnili aj technické miestnosti – sklad, kotolňu a práčovňu.

Keď vojdete do domu hlavným vchodom, ocitnete sa vo vstupnej hale. Po ľavej strane stojí schodisko, za ním kúpeľňa a samostatná kuchyňa s rohovou kuchynskou linkou a špajzou. Blízko pri dverách do kuchyne, oproti schodom sú dvojkrídlové dvere, ktoré vedú do najväčšej izby v dome – do hlavnej obytnej miestnosti.

Novinkou pri dome je terasa, na ktorú domáci môžu vyjsť priamo z obývačky. Taktiež nemusia vychádzať hlavným vchodom, ak sa chcú dostať do záhrady, jednoducho do nej prejdú cez terasu. Na poschodí dostali priestor dve spálne, kúpeľňa s WC a šatník.

okrúhly jedálenský stôl z bledého dreva a štyri stoličky v kuchyni s rohovým oknom

Dizajn nábytku zaujímavo spája eleganciu 30. rokov a 21. storočie. Zdroj: Bořivoj Čapák

Zaujímavosti, ktoré nevidíte každý deň: replika schodiska, vitráže okien…

Špecialitou interiéru, na ktorej si dali autori rekonštrukcie veľmi záležať je drevené schodisko. Vzniklo ako čiastočná replika pôvodného schodiska. Architekti ho zámerne zvýraznili použitím červeného akcentu, ktorý si môžete všimnúť aj na stene vo vstupnej hale a na obklade krbu z travertínu rosso.

červené drevené schodisko

Červená farba schodiska si rozhodne získava pozornosť. Zdroj: Bořivoj Čapák

Ďalšími pôsobivými prvkami, ktoré vychádzajú z inšpirácie funkcionalistickou estetikou 20. rokov sú vitráže s rôznou textúrou číreho skla. Našli miesto na oknách do haly, pri schodisku i v kúpeľni a vytvárajú pôsobivé efekty, ktoré sa menia počas každej dennej i nočnej hodiny.

Prečítajte si tiež
Dom ako prímorská vila na českom vidieku! Čo ukrýva táto inteligentná drevostavba?

Čo si predstavíte, keď sa povie travertín na linke?

Nové sú tiež biele dverné krídla v interiéri so zabrúsenými fazetovými sklami a dubovou zasklievacou lištou. Materiálmi i dizajnom nadväzujú na dubové parkety a travertín na podlahe vo vstupnej hale, ktorý vytvára efekt honosnosti a elegancie. Za pozornosť stoja aj ďalšie detaily: zaoblená kuchynská linka, travertín ako pracovná doska i zástena či socha v záhrade od akademického sochára Jiřího Plieštika. Jednoducho starosvetská elegancia prispôsobená dnešku.

biela kuchynská linka s travertínovou doskou

Zaoblenia a travertínová pracovná doska v sebe spájajú starosvetský luxus aj modernú čistotu. Zdroj: Bořivoj Čapák

Rekonštrukcia RD Havlíčkova

architektonický ateliér: Atelier RAW

autori: doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, doc. Ing. arch. Ivan Wahla

lokalita: Brno

plocha: 227 m2

realizácia: 2022

spolupráca : Ing. arch. Lukáš Vágner, Ing. Třeštíková

dodávateľ: stavebná firma Mikulinec

socha: akad. soch. Jiří Plieštik

vitráže: Laco Garaj

Text: Sabína Zavarská
Foto: Bořivoj Čapák

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené schodisko dvojpodlažný dom rekonštrukcia domu rodinný dom vily
Zdieľať článok

Diskusia