10 vecí, pre ktoré sa návštevám u vás nepáči (aj keď to nepovedia). Čo robiť, aby sa u vás cítili dobre?
Všade dobre, doma najlepšie. No nie vždy platí, že to, čo je príjemné vám, musí byť príjemné aj hosťom. Ak k vám bude vaša návšteva, či už sú to priatelia alebo rodina, zdvorilá, o nepríjemných záležitostiach nič nepovedia. No nabudúce sa možno budú zdráhať prísť. Na čo si dať pozor a čo možno urobiť pre to, aby sa vaši hostia cítili u vás čo najpríjemnejšie?
1. Neporiadok a osobné veci v dohľade
Asi vás neprekvapí, že hostia po prekročení prahu vašej domácnosti očakávajú, že budete mať upratané. No na druhej strane ani príliš sterilná domácnosť nepôsobí príliš prívetivo. Dajte si pozor aj na príliš osobné veci, ktoré by mohli vyvolávať nepríjemné otázky či trápne situácie. Ide najmä o predmety osobnej hygieny na nečakaných miestach, spodnú bielizeň, určité lieky či zdravotnícke pomôcky. Na niekoho môže pôsobiť rušivo aj kontroverzný druh umenia či dekorácií, prípadne i podobné knihy a plagáty.
Pozornosť venujte aj predsieni, je to predsa prvá miestnosť, do ktorej vaši hostia vstúpia. Ak je to možné, zabezpečte dostatok odkladacieho priestoru na topánky a bundy. Ponúknite miesto na sedenie pri obúvaní a vyzúvaní a majte pripravených aj niekoľko párov papúč v rôznych veľkostiach.
2. Nepríjemné pachy a výrazné vône
Je bežné, že každá domácnosť má svoju špecifickú vôňu, ktorú jej obyvatelia po čase už nevnímajú. Pred návštevou sa však uistite, či vám doma nepáchne odpadkový kôš, hnijúce ovocie či zelenina, drez a iné odtoky. Nežiaduci je aj zápach po cigaretách a alkohole, ale aj výrazné arómy z kuchyne.
Ak máte domáce zvieratká, vymeňte im podstielku a skontrolujte pelech. Povrchy, ktoré zvyknú zadržiavať pachy, ako napríklad koberce a závesy, môžete vyčistiť. Okrem toho môžete vyvetrať a priestor jemne prevoňať sviečkami či difuzérom. S vôňou to však nepreháňajte, aby ste hosťom neprivodili bolesť hlavy či nevoľnosť.
3. Neprimeraná izbová teplota
Odporúčaná teplota v miestnosti by mala byť v rozmedzí 21 °C až 23 °C. Vaši hostia sa môžu cítiť nekomfortne, ak bude u vás príliš teplo alebo príliš zima. Pred návštevou teda skontrolujte teplotu v miestnosti a zvážte použitie klimatizácie alebo ventilátora, prípadne v chladnejších mesiacoch kúrenia.
4. Nepohodlné sedenie
Na pocit pohodlia má veľký vplyv aj sedenie. Ubezpečte sa, že každý z hostí sa má kam usadiť a zároveň má i dostatok osobného priestoru. Dbajte i na to, aby nikto nebol príliš odčlenený od zvyšku skupiny a každý mal dobrý prístup k občerstveniu.
Dôležitá je aj čistota. Okrem štandardnej údržby si dajte pozor aj na stopy po zvieratách. Ak máte domácich miláčikov, povysávajte po nich chlpy zo sedačiek a stoličiek.
5. Domáce zvieratká
Aj keď sú domáci miláčikovia pre vás ako členovia rodiny, pre hostí môžu predstavovať nepríjemný rušivý element. Najmä ak sú dotieravé, neopatrné a hlučné. Zvážte preto, či je ich prítomnosť počas návštevy vhodná. Niektorým osobám môžu naháňať strach či vyvolávať alergie, čo je vhodné si vopred citlivo overiť.
6. Stravovacie obmedzenia a potravinové alergie
Alergie sa nemusia týkať len domácich zvierat, ale aj potravín. Oplatí sa preto vopred si zistiť, či niekto z vašich hostí nemá potravinové obmedzenia. Nestane sa vám tak, že im nebudete mať čo ponúknuť a naopak môžete získať pomyselné plusové body za ohľaduplnosť.
Pri pohostení sa tiež pokúste odhadnúť správne množstvo a pre istotu si nachystajte aj niečo navyše. Ak je občerstvenia málo, hostia sa môžu zdráhať ponúknuť, čo môže viesť k nespokojnosti. Samozrejme, aj v tomto prípade platí pravidlo všetko s mierou.
Pozor tiež na nedostatočne umytý alebo poškodený riad, ktorý evokuje nedostatok hygieny či nebezpečenstvo poranenia. Nezabudnite hosťom na úvod stretnutia ponúknuť niečo na pitie. Majte pripravený výber nápojov na dobre viditeľnom a dostupnom mieste, aby sa hostia mohli občerstviť aj sami.
7. Otravný hmyz
Bzučiace muchy a komáre dokážu pokaziť každú príjemnú spoločnú chvíľu. Síce s nimi občas zápasí každá domácnosť, pred príchodom hostí sa snažte tú svoju zbaviť všetkého nepríjemného hmyzu. Skontrolujte tiež všetko, čo by ju mohlo lákať dovnútra. Vyneste koše, uzavrite všetky potraviny a hotové jedlo dobre prikryte a odložte, kým nebude čas na servírovanie.
Pri vetraní zasa otvárajte len okná, ktoré majú inštalovanú sieťku a dvere nenechávajte otvorené dlhšie, než je nevyhnutné. Na mravce a vínne mušky použite lepiace pasce. Pri posedení vonku vyskúšajte UV lampu, repelentné sviečky proti komárom či prírodné odpudzovače hmyzu.
8. Toaleta a kúpeľňa
Kúpeľňa a toaleta sú spolu s kuchyňou hlavné miestnosti, na ktorých čistote by ste si mali dať záležať. Uistite sa, že zariadenie a povrchy sú čisté a nezabudnite ani na zrkadlá. Na toalete by nemal chýbať toaletný papier, WC kefa, odpadkový kôš, prípadne i osviežovač vzduchu. V kúpeľni majte pripravený len jeden čistý uterák. Pri väčšom množstve by mohli váhať, ktorý majú použiť. Ideálne je zavesiť len jeden, a to čo najbližšie k umývadlu.
Tip navyše
Ak sa chcete ako hostiteľ skutočne blysnúť, nechajte pre hostí v kúpeľni alebo na toalete malý košík s praktickými drobnosťami. Môžu to byť papierové vreckovky, vlhčené obrúsky, samostatne balené špáradlá, zubná niť, dámske hygienické potreby a podobne.
9. Nezáujem zo strany hostiteľa
Keď už k vám návšteva merala cestu, venujte sa jej. Odložte telefón a vypnite televízor. Sociálne siete a správy počkajú. Aj keď by to malo znamenať len pár minút, hostia môžu nadobudnúť pocit, že nie sú dostatočne dôležití, prekážajú vám alebo dokonca že sú nechcení. Prejavte o ňu záujem, aby sa u vás cítila vítaná. Váš čas a nerozdelená pozornosť sú pre hostí cennejšie komodity, než sa môže zdať.
Taktiež nie je vhodné začať upratovať skôr, než návšteva odíde, a to aj keď chcete poumývať práve riad či povysávať natrúsené omrvinky. Hostia v tom môžu vidieť upozorňovanie na neporiadok, ktorý vám narobili, a začnú sa cítiť nepríjemne. Prípadne to budú z vašej strany vnímať ako signál, že je čas odísť. Miesto toho odneste použité riady na miesto, kde nebudú na očiach, a s upratovaním počkajte až na čas, keď sa s návštevou rozlúčite.
10. Prílišná organizácia a kontrola
Je dobré mať v zálohe pripravené aktivity a témy na konverzáciu, ak by na vašom stretnutí zavládla nuda. No ak naopak všetko príliš organizujete a každého usmerňujete, kam nesmie chodiť a čo nemá chytať, vaši hostia sa môžu cítiť nepríjemne. Uvoľnite sa a užite si spoločný čas.
Zdroje: www.yourtango.com, brightside.me, homemadebycarmona.com