Aj v byte s rozlohou 29 metrov štvorcových sa dá bývať plnohodnotne a štýlovo
Niekedy sú naše byty ako veľké výkladné skrine či akváriá, pri ktorých sa uplatňuje pozoruhodný civilizačný paradox: čím sú väčšie, tým viac ich zapĺňame a tým si vlastne zmenšujeme životný priestor. Ide samozrejme o extrémny jednostranný pohľad, výborne však ilustruje otázku, ktorú si pred týmto projektom položili architekti z vroclavského ateliéru 3xA: Potrebujeme vlastne toľko priestoru? Nestačilo by 29 m2, ale zaujímavo vyriešených? Tu je ich mikroodpoveď...
Ak chcete zdolať akýkoľvek malý byt, treba i netreba naň pozerať zvrchu. Zahoďte predsudky, pochybnosti a obavy a verte, že z neho vyťažíte všetko, čo potrebujete. Optimistom sa prerába ľahšie :). Kľúčom je vertikálna perspektíva. Presvedčte sa, či to, čo sa vám nezmestí na plochu, upracete do výšky.
Tu to nebol problém. Vzniklo druhé „poschodie“, ktoré ukryje dosť „statkov“, takže sa dá vyhnúť zmätkom v obmedzenom životnom priestore. Dokonca sem deložovali nočnú časť.
Nový strop zároveň oddelil vstupnú časť a kúpeľňu. Zmestil sa aj závesom zamaskovaný šatník. Funkčné zónovanie totiž nie je na zahodenie ani v malých bytoch. Dizajnéri to dali pocítiť aj podlahe. Namiesto hrejivého dreva, po ktorom sa prechádzate v celom byte, vás tu drží pri zemi „pootočená šachovnica“. Jej farebných kolegov však stretneme aj ďalej.
Ďalšie veci a vecičky, ktoré zaplnia mikrobytík každodennosťou, našli svoje miesto v schodoch. Multifunkčnosť by sa v malom mala uplatňovať vo veľkom. Jednotlivé stupne vás zavedú na galériu a ich typický zubatý profil sa šikovne stane netypickou líniou zostavy poličiek.
Aj malá kuchynka si žije na „vysokej nohe“ a úložné priestory sa ťahajú takmer po strop. Iné im nezostáva. Doplnok v podobe dizajnovo zaujímavého rebríka, aké už v súčasnosti nie je problém stretnúť, by sa tu určite uplatnil tiež. Moderné minimalistické tvary linky aj svietidiel minipriestor zbytočne neprepĺňajú. Inak v tejto gastronomickej zóne stavili na jednoduchý, no absolútne efektný čierno-biely kontrast, ktorým nič nepokazíte ani v malom priestore, ak vedenie ponecháte bielej.
Tá tvorí rozjasňujúci a rozširujúci podklad v celom byte. Farebný kolotoč by pár štvorcových metrov zbytočne zaťažil, takže namiesto nich obsadili predovšetkým jemné prírodné odtiene dreva. Nudu zas úspešne zrušili vzory a štruktúry. K chodbovej šachovnici sa pridali aj drevené nepravidelnosti zdobiace povrch OSB dosiek. A bolo „vymaľované“.
Príjemnou bodkou pri odchode sú dvere. Pôvodné tvarom i povrchom. Práve táto pôvodnosť a patina, ktorou ich poznačil čas, z nich urobili originálny doplnok upozorňujúci, že toto miesto si napriek súčasnému dizajnu aj čosi pamätá.
So všetkými mikrovecami treba zvyčajne zaobchádzať v rukavičkách, používať pinzety… jednoducho opatrne. Ako v tomto byte. Nič nepreháňali, jemne mixovali náznaky industriálu s romantickými vintage kúskami. Štruktúra dreva, patina a priznané káble sa tak stretávajú s dobovou ornamentikou vysokých stropov i s modernou kuchyňou. Dostali sem všetko, čo treba, ale citlivý malý celok nerozbili.
foto: home-designing.com
{R1}