Ako sa dá z minimálnej podlahovej plochy vyčarovať komfortný priestor na život
Mnohí ľudia snívajú o tom, že raz budú (aspoň istú dobu) žiť na slávnom Manhattane. Niektorým z nich sa to splní a pri otázke, kde budú bývať, im často vznikajú nové vrásky na čele. Voľných miest na tomto husto osídlenom newyorskom ostrove je totiž čoraz menej a každý jeden meter štvorcový sa stáva doslova luxusom.
Pre začínajúcich alebo občasných obyvateľov tejto lokality je preto potrebné hľadať riešenia, prostredníctvom ktorých sa aj z minimálnej podlahovej plochy podarí vyčarovať komfortný priestor na život. Jedným z výborných príkladov takéhoto riešenia je aj projekt Micro-Loft z dielne štúdia Specht Harpman.
{R1}
Foto pred rekonštrukciou:
Byt sa nachádza v typickej úzkej a vysokej pôvodnej zástavbe, ktorá je charakteristickým znakom manhattanských ulíc. Konkrétne v časti Upper West Side, kde sa každý meter štvorcový (draho) počíta.
Po rekonštrukcii:
Klient ho chcel využiť ako ubytovanie typu pied-a-terre – čiže akýsi druhý alebo prechodný domov pre seba a členov svojej rodiny na čas, počas ktorého sa potrebujú nachádzať na Manhattane.
Byt poskytuje 39,5 m² priestoru, ktorý architekti šikovne diferencovali vertikálne do výšky troch podlaží. Je riešený ako otvorený priestor, ktorý na najnižšom podlaží poskytuje priestor potrebný pre kuchyňu, kúpeľňu a obývaciu izbu, prostredné podlažie je venované pohodlnej spálni a úložným priestorom a najvyššie podlažie vedie priamo na malú, ale elegantnú terasu.
Celý objem úložných priestorov bol v tomto prípade zabudovaný pod schodiská. Nenápadné a elegantné riešenie prinieslo veľmi praktické využitie.
Vďaka jednoduchým, účelným a praktickým návrhom byt získal celkom nový rozmer a zmenil sa na nepoznanie. Overená kombinácia bielych plôch a tmavého dreva zabezpečila, že napriek malej ploche pôsobí priestranným a usporiadaným, no napriek tomu vertikálne dostatočne diferencovaným dojmom.
Text: Anna Martausová
Foto: Taggart Sorensen
Zdroj: homedsgn.com