Zdroj: Ricardo Loureiro

Starú žulovú chalúpku na okraji krásnej záhrady oživila nezvyčajná veža. Neuhádnete, čo sa v nej nachádza!

14. 12. 2021
Zdieľať

Jedným zo spôsobov, ako oživiť staré stavby, je ozvláštniť ich zaujímavými farbami alebo vzormi. Projektový tím z ateliéru fala v portugalskom meste Amarante dotiahol túto ideu priam do monumentálnych rozmerov. Malý dom z masívnych žulových kvádrov nepravidelných tvarov dostal nielen tyrkysové rámy okien a dverí, ale aj vysoký „komín“ s bielo-ružovými trojuholníkovými vzormi.

Stará a maličká žulová chalúpka na okraji krásnej záhrady má dve podlažia, mierne deformovaný pôdorys a výraznú šikmú strechu. Hoci podlahová plocha je len 55 metrov štvorcových, v konečnom dôsledku sa podarilo vytvoriť príjemné bývanie.

Hranatá veža s bielo-ružovými trojuholníkovými vzormi na žulovom domčeku

Malý dom z masívnych žulových kvádrov nepravidelných tvarov dostal nielen tyrkysové rámy okien a dverí, ale aj vysoký „komín“ s bielo-ružovými trojuholníkovými vzormi. Zdroj: Ricardo Loureiro

Po premene tvorí každé podlažie samostatný priestor. Spája ich jemné biele točité schodisko. Na prízemí je obytná časť s kuchyňou a obývačkou, ktorá nadväzuje na okolité záhrady. Na poschodí pod šikmou strechou je spálňa s výhľadom.

Prečítajte si tiež
Pocta tehlám: Novostavba, ktorá vyzerá ako starý anglický dom

Čo ukrýva pestrá veža prilepená k starej časti?

Keď architekti uvažujú o rozšírení priestoru, zvyčajne má väčšie rozmery, do ktorých sa zmestí aspoň jedna plnohodnotná miestnosť. Autori premeny z ateliéru fala priniesli prekvapivé riešenie. Jediným pridaným objemom k pôvodnej stavbe je veža „nalepená“ k hlavnému objemu.

Kuchyňa s pruhovanou podlahou a s malým točitým schodiskom

Podlažia spája jemné biele točité schodisko. Zdroj: Ricardo Loureiro

Ešte zaujímavejšie je využitie veže zvnútra. Na prízemí je v nej časť malej kúpeľne a na poschodí vysoká sprcha s kruhovým oknom nad ňou. Táto nevšedná sprcha patrí spálni.

Prečítajte si tiež
Ako premenili starý rybársky dom na dva moderné byty

Biele steny, drevené podlahy, mramor

Aj interiér má zaujímavé detaily. Zakrivená stena na prvom poschodí skrýva technické prvky, potrubia a úložný priestor a zároveň jemne skresľuje priestor spálne. Všetky vnútorné priestory definuje jednoduchá paleta materiálov – biele steny, pruhované drevené podlahy, prvky z bieleho mramoru a mätovo-zelené zvýraznenie tesárskych prác pôsobia sviežo a neveľký interiér úplne rozžiarili.

Sprcha s kruhovýmoknom v strope

Na prízemí vo veži je časť malej kúpeľne a na poschodí vysoká sprcha s kruhovým oknom nad ňou. Zdroj: Ricardo Loureiro

Staré a nové: Žula a veža, ktorá odmieta byť seriózna

Tak, ako v mnohých prípadoch, i pri tejto rekonštrukcii (či skôr oživení starého domčeka) sa architekti rozhodli odlíšiť nové od starého. Urobili to priam krikľavo. Nejednoznačný vzor bielych a ružových trojuholníkov vytvára zjavný kontrast medzi týmito dvoma hmotami. Upúta na prvý pohľad. Novou je aj tenká kovová strecha, ktorá sa vznáša nad masívnou žulovou stavbou.

Prečítajte si tiež
V Štiavnických vrchoch si s láskou a nadšením prerábajú starý kamenný domček

Pôvodná textúra žulových stien je zachovaná a všetky rámy dverí a okien sú oživené sviežou tyrkysovou farbou. „Vysoká veža stojí v paradoxnej nezávislosti, odmieta byť seriózna, robí odvážne formálne vyhlásenie. Monumentálny objekt pre nemonumentálny program,“ charakterizujú netypický prvok premeny samotní autori.

Hranatá veža s bielo-ružovými trojuholníkovými vzormi

Pôsobivá veža púta pozornosť už z ulice. Zdroj: Ricardo Loureiro

Malý dom s monumentálnou sprchou

architektonický ateliér: fala

projektový tím: Filipe Magalhães, Ana Luisa Soares, Ahmed Belkhodja, Costanza Favero, Ana Lima, Joana Sendas, Paulo Sousa

lokalita: Amarante, Portugalsko

plocha: 55 m2

realizácia: 2018

Sabína Zavarská

Foto: Ricardo Loureiro

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy historický dom malý byt malý dom prístavby domov rekonštrukcia
Zdieľať článok

Diskusia