Ako získať súkromie, ak je pozemok na rohu ulice? Tento zaujímavý dom vám odpovie
V obci ležiacej približne 5 kilometrov na juh od Českých Budějovíc na rohovej parcele stojí biely dom z dielne architekta Jiřího Weinzettla.
Charakterizuje ho asketický vzhľad a biely zaoblený múr, ktorý zároveň z vnútornej strany vytvára súkromné átrium. Prečo sa architekti rozhodli pre takýto zvláštny tvar?{R1}
Z ulíc uzatvorený
Dom stojí na rohovom pozemku, a tak bolo potrebné vytvoriť návrh, ktorý by súkromie domácich chránil z dvoch strán. Obe fasády, ktoré sú v kontakte s ulicou, sú riešené ako uzatvorené, pričom jedna obsahuje drevenú bránu do garáže a vstup do domu.
Smerom do záhrady je dom otvorený vďaka veľkým preskleniam. Tým najväčším sú posuvné dvere, vďaka ktorým je možné prepojiť interiér s krytou terasou a exteriérom. Druhá terasa (átrium) je ukrytá medzi domom a zaobleným múrom chrániacim jej súkromie. Tu je nainštalovaná aj vonkajšia sprcha.
Reakcia na presýtené okolie
„Slnko, ktoré sa odráža o zaoblený roh múru prepožičiava átriu príjemnú atmosféru už od skorého rána. Kým interiér počíta s využitím remeselných nábytkových prvkov, prírodných materiálov a farieb, vonkajší výraz domu je riešený s podstatnou dávkou triezvosti – absencia detailu (strešný plášť bez presahu, omietka bez soklu, okno bez rámu). Istá forma askézy – minimalizmu je v tomto prípade odpoveďou na všade v okolí prítomnú presýtenosť,“ zdôvodňuje vzhľad domu architekt Jiří Weinzettl.
Pôdorys v tvare písmena T
Pôdorys domu sa najviac podobá na písmeno T vpísané do nepravouhlého štvoruholníka s jedným zaobleným rohom. Kratšie rameno domu vytvorilo priestor na garáž, dielňu a technické zázemie. Taktiež je z tejto strany vstup so šatňou a hygienickým zázemím. Zo zádveria sa dá prejsť do hlavného obytného priestoru, ktorý je položený o päť schodov nižšie. Znížením úrovne podlahy architekti dosiahli viac ako štvormetrovú výšky v hrebeni pultového stropu. Sedlovú strechu, s ktorou sa architekti pohrali po svojom, predpisujú v lokalite platné stavebné regulatívy. Predpísaná bola aj výška domu.
Ako je riešená dispozícia?
Kuchyňu, jedáleň a obývačku od seba oddeľujú len vložené nábytkové prvky. Jednou z najdôležitejších požiadaviek majiteľov bola maximálna vzdušnosť v interiéri a intenzívny kontakt so záhradou. Cez spoločnú centrálnu šachtu môžete vojsť do dvoch detských izieb, ktoré sú tiež orientované na juh. Ďalej sa tu nachádza kúpeľňa, pracovňa a hlavná spálňa rodičov. Zaujímavým spôsobom je riešená nika na spanie v detskej izbe, ktorej súčasťou je nielen samotná posteľ, ale aj úložné priestory.
RD Litvínovice v skratke
architektonický ateliér: Ateliér 111 architekti
autor: Ing. arch. Jiří Weinzettl
inžinier projekt: Ing. Michal Hamada
lokalita: Litvínovice, České Budějovice
projekt: 2014
realizácia: 2016 až 2018
zastavaná plocha 262 m2
úžitková plocha 218 m2
Sabína Zavarská
Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice