Bývanie v rozumne postavenej prízemnej drevostavbe by majiteľka určite nemenila
Občas je dobré pozrieť sa na veci z inej strany a nenechať sa zviesť stereotypmi – na opačnom konci pozemku možno budete mať viac slnka aj súkromia a elektrické vykurovanie vás nezruinuje, ak si vyberiete správny typ a máte rozumne postavený dom.
Veľa miesta, ale aj veľa práce, starostí a času – to sú dve strany jednej mince. Rozľahlý pozemok domáci upravujú postupne. Búrajú starý dom na uličnom konci, k hriadkam so zeleninou pribudli králiky, v pláne sú sliepky a ovocné stromy… Okolo domu nasiali lúčnu zmes, kým sa však takýto trávnik dostane do formy, trvá to o niečo dlhšie.{R1}
Krajina na juhu sa mierne vlnila a cesta opisovala ladný oblúk. Kopce pôsobili prívetivo, doliny úrodne. Niet sa čo čudovať, že keď sa manželom naskytla príležitosť výhodne tu kúpiť pozemok so starým domom, využili ju. „Mám to tu rada,“ vyznáva sa domáca pani.
„Vyjsť si v lete do záhrady alebo si sadnúť na terasu je úžasný pocit. Je tu taký pokoj. Je to úplne iné bývanie ako v meste.“ Začiatok príbehu však nevyzeral až tak ideálne. „Najskôr som s pozemkom nebola veľmi stotožnená. Nevedela som si predstaviť dom v tejto ulici. Asi päť rokov trvalo, kým sme sa pustili do stavby,“ priznáva pani Marcela.
Prečítajte si tiež:
Drevostavba, ktorá vyráža dych! Aj takto môže vyzerať veľkorysý a zároveň skromný luxus
Všetko totiž zmenil jednoduchý nápad – nestavať pri hlavnej ceste, ale na opačnom konci dlhej parcely, kde poza záhrady vedie úzka cestička. Ulicu aj susedov tak nechali za chrbtom a pred nimi ostal len nádherný výhľad a možnosť ideálne umiestniť prízemný dom s terasou, presne taký, aký si predstavovali. A keďže pozemok je nielen dlhý, ale aj široký, ostalo dosť miesta aj na letnú kuchynku s grilom a vysnívané kúpacie jazierko.
„Mám toto miesto rada, pretože je tu taký pokoj. Najlepší pocit je vyjsť si v lete do záhrady alebo si sadnúť na terasu. Je to úplne iné bývanie ako v meste.“
pani Marcela, majiteľka
Sám život prináša príležitosti robiť veci inak. Len sa treba na ne pozrieť z inej perspektívy.
Impulzom na nezvyčajné riešenie linky bola vysoká batéria, ktorú bolo potrebné harmonicky zakomponovať medzi skrinky. Nielen horné pritom „poskakujú“ v živom rytme. Aj pracovné plochy majú rôzne výšky: varná doska je nižšie, než býva obvyklé, takže dobre vidno do hrncov, pracovná doska je zasa o niečo vyššie, vďaka čomu sa netreba k práci zohýbať.
V príjemnom štandarde
V prvom rade chceli kvalitný dom z prírodných materiálov. „Vždy som túžila bývať v drevostavbe. Hlavne v zime je to úplne iný pocit – aj keď sa dotknete steny, necítite chlad,“ vysvetľuje majiteľka. V prízemnej stavbe pritom využili príjemnú a zároveň praktickú stránku dlhej dispozície – zo všetkých izieb sa dá vyjsť na terasu a do záhrady a keďže veľké zasklené dvere sú orientované ideálne, na juh, zároveň sa účinne využijú solárne zisky. I keď konštrukcia obvodových stien je pripravená na pasívny štandard, majitelia nemali ambíciu postaviť pasívny dom.
Prečítajte si tiež:
„Drevostavby oslovujú najmä rozhľadených mladých ľudí,“ hovorí architektka Fábri
„Znamenalo by to totiž veľkú investíciu do technológií. Kombinácia infračerveného podlahového kúrenia a riadeného vetrania s rekuperáciou bola rozumnou voľbou vzhľadom na cenu, realizáciu aj prevádzku. V dome je po celý rok príjemne a k pasívnemu štandardu sa v podstate blížime.“
Dlhá chodba, ktorá je hlavnou komunikačnou osou domu, sa v mieste obývačky stáva súčasťou otvoreného denného priestoru – stenu tu čiastočne nahradila drevená skrinka s akváriom.
Moderný, ale nie chladný
Dispozíciu si manželia navrhli sami – dom je presne taký, aký potrebovali a aký sa im páčil. Projekt potom zverili firme ForDom, ktorá stavbu realizovala. „Ako sme si to vymysleli, tak to máme,“ smeje sa domáca pani. Podobný štýl spolupráce ako pri stavbe zvolili aj v interiéri – niečo si vymysleli aj zariadili sami, niečo zverili dizajnérke Ivete Melicherčíkovej, ktorá s ForDomom pravidelne spolupracuje.
„Pekne navrhla napríklad kuchyňu. Mužovi sa totiž páčila vysoká batéria so sprškou, nad ktorú sa ale nedajú umiestniť bežné horné skrinky. Takže dizajnérka musela pošpekulovať nad iným riešením,“ upozorňuje pani Marcela. Vďaka prírodným materiálom a striedmej farebnosti sa im podarilo vytvoriť sympatický moderný interiér, aký neomrzí ani po rokoch. „Možno tu nie je všetko dokonalé, ale býva sa tu veľmi príjemne,“ uzatvára majiteľka.
„Na jar a na jeseň, keď svieti slnko, sa krásne prehreje celý interiér. Aj keď inde kúria, my nemusíme. V lete zas strieška nad terasou a vonkajšie okenice účinne chránia pred prehrievaním.“
pani Marcela, majiteľka
Prízemný rodinný dom drevostavba v nízkoenergetickom štandarde
Realizácia: 2013, ForDom
Zastavaná plocha: 243,66 m2
Obytná plocha: 205,07 m2
Základy: základové pásy a ŽB základová doska
Obvodové steny: sendvičové, nosný panel hr. 120 mm, tvorený drevenou rámovou konštrukciou, minerálna tepelná izolácia
Strecha: plochá, konštrukcia z drevených priehradových sedlových väzníkov, minerálna tepelná izolácia hr. 240 mm, hydroizolačná fólia z PVC
Okná: plastové 5-komorové profily s izolačným trojsklom
Vykurovanie: elektrické podlahové infračervené fólie pod poterom
Ohrev vody: elektrický kotol so zásobníkovým ohrievačom
Technika: riadené vetranie s rekuperáciou
Energetická trieda: A, celková potreba energie 36 kWh/(m2 . a)
TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: MIRO POCHYBA
ZDROJ: časopis Môj dom 10/2016