Dom ako siamské trojčatá: Ako sa „trojdom“ vyvinul zo starej vidieckej stavby
Biely rodinný dom z dielne švajčiarskych architektov Davide Macullo architects vyzerá ako siamské trojčatá. Ich pôvod je v starom vidieckom dome. Zvnútra nie sú trojčatá pevne oddelené, ale majú spojené časti, ktoré ich vonkajšiu podobu popierajú. Nájdete tu však aj rysy samostatnosti. A najmä prvky, ktoré budú vždy pripomínať minulosť.
DNA miest prenesené do budúcnosti
Táto atypická stavba má veľmi dôležitý význam pre lokalitu. Vytvára totiž vzťah medzi charakterom, či – ako hovoria architekti – medzi DNA miesta a budúcnosťou tohto miesta. Zaujímavý „trojdom“ predstavuje modernú interpretáciu historických hodnôt. Projekt sa nachádza severne od historického centra dediny Preonzo v taliansky hovoriacej časti Švajčiarska. Vyplynul z alpského kontextu a je prehĺbený tradičným kamenným objemom v miestach prízemia, kde kedysi žili zvieratá. Rodiny bývali nad týmito priestormi.
{R1}
Zo starého domu je obývačka
Pôvodná budova, z ktorej dom vznikol bola kedysi práve takouto stavbou. Premenený dom je dôkazom zachovania historickej pamäte. Jeho skromný objem vytvára po premene plnohodnotnú obývaciu izbu. Nový majiteľ domu potreboval väčší obytný priestor, a tak architekti vymysleli, že k starému domu pridajú dve nové časti, komunikujúce s už existujúcimi. Práve tieto dve časti vytvárajú rovnováhu, pokiaľ ide o ich charakter a rozsah. Sú totiž odrazom historického kontextu, ale interpretovaného súčasným jazykom.
Hra s naklonenými rovinami
Ďalšou zaujímavosťou je strešná hra s naklonenými rovinami. Pôsobia ako tri tradičné strechy pri sebe, ale zdanie klame. Architekti tvrdia, že sa stávajú hotovou surrealistickou krajinou: „Sklonené plochy náhle zmiznú z pohľadu a nedokážete jasne vnímať priestoru, kým sa nedostanete dovnútra. Význam strechy je zdôraznený prostredníctvom jednoduchého potešenia z nečakaného vnemu.“
Dynamika celkov a okien
Vzťah minulosti so súčasnosťou a smerovanie do budúcnosti zdôrazňujú použité materiály. Pôvodné budovy boli celé postavené z kameňa a pôsobili kompaktne. Nová stavba odráža túto kompaktnosť homogénnym ukončením vonkajších i vnútorných plôch. Celá „siamská“ stavba má mnoho odkazov na historickú architektúru – napríklad vonkajšie schody a vytvára dynamický efekt rozširovania a stláčania jednotlivých celkov.
Okenné otvory sú riešené na rôznych miestach a v rôznych veľkostiach, čím ponúkajú krásny výhľad po celej krajine a prispievajú k dynamickému vzhľadu. Z domu je vidno poľnohospodárske oblasti, starobylý kláštor, v diaľke nízke pohorie, ale aj charakteristické vrcholy švajčiarskych Álp.
SWISS HOUSE XXII v skratke
Architektonické štúdio: Davide Macullo architects
Hlavný architekt: Davide Macullo
Projektový architekt: Michele Alberio
Interiérový dizajn: Davide Macullo architects
Lokalita: Preonzo, Švajčiarsko
Projekt: 2012
Realizácia: 2012 až 2013
Plocha pozemku: 500 m2
Zastavaná plocha: 120 m2
Celková podlahová plocha: 206 m2
Podlahová plocha suterénu: 48 m2
Nadzemná podlahová plocha: 158 m2
Objem stavby: 780 m3
Hlavná konštrukcia: železobetón
Sabína Zavarská
Foto: Alexandre Zveiger