Domček pre rodinu s tromi deťmi – ani priveľký, ani primalý, taký akurát
Pre rodinu s tromi deťmi taký akurát – ani priveľký, ani primalý, najmä s terasou a záhradou, kde sa môžu deti hrať. To je pohľad starostlivej mamy. Detaily dovedené do dokonalosti modelovej železnice, žiadne stavbárske „cól sem, cól tam“. To je zas výsledok rodinnej práce a porozumenia s architektmi.
{R1}
Vyhliadli si pozemok neďaleko lesa, kúsok od mesta… pre rodinu ideálne prostredie. „Kúpili sme ho v roku 2008, keď sme čakali prvé dieťa. To má dnes 5 rokov,“ zasmeje sa majiteľ domu. „Pravda je, že tu v tom čase ešte rástol vinohrad, takže sme vedeli, že bude dosť dlho trvať, kým sa urobia siete a bude sa tu dať stavať.“ S projektom sa preto neponáhľali, čo malo veľkú výhodu – mali dosť času s architektmi všetko dobre premyslieť a vyladiť dom do posledného detailu. Projektovaniu venovali asi dva roky, približne rovnako dlho trvala aj realizácia. „Hrubá stavba bola hotová pomerne rýchlo, ale dokončovanie, kúrenie, rozvody, povrchové úpravy, interiéry… tie potrebujú čas, ak majú byť urobené poriadne,“ konštatuje domáci pán.
Radšej 160 m2 s kvalitnými materiálmi, drevom a bez kompromisov než poschodový dom s plochou 280 m2 a laminátovými podlahami – to bolo základné rozhodnutie investorov.
Záhradu začali realizovať približne pred rokom, a hoci je ešte mladá, vyzerá naozaj k svetu. „Nechcela som experimentovať, zdalo sa mi rozumnejšie zveriť ju odborníkom. Páčili sa mi návrhy na stránke GreenFingers, a tak sme ich oslovili,“ hovorí domáca pani. „Myslím, že to urobili veľmi šikovne.“
Od pozemku
S architektmi Mészárovcami sa spoznali už dávnejšie – pred rokmi navrhovali interiér jeho mládeneckého bytu a veľmi dobre si rozumeli, takže keď sa s manželkou rozhodli pre rodinný dom, voľba bola jasná. Prezieravé bolo, že sa na architektov obrátili už pri výbere pozemku. „S tým, aký máte pozemok, totiž súvisí napríklad to, či sa tu bude dať postaviť prízemný dom alebo bude vhodnejší poschodový,“ hovorí architektka Lucia Mészárová. „Je však potrebné zvážiť viacero faktorov. Záleží napríklad nielen na orientácii svahu, ale aj na tom, z ktorej strany je prístup na pozemok. To všetko má vplyv na to, ako môže budúci dom vyzerať a ako sa bude dať na pozemku osadiť,“ vysvetľuje.
„Najväčšia pridaná hodnota rodinného domu je podľa mňa v exteriéri, v tom, že môžete vyjsť pohodlne z izieb na terasu a von do záhrady.“
Architekt Oskar Mészár
Zvíťazilo L
Hoci istý čas zvažovali aj poschodovú verziu, nakoniec sa rozhodli pre prízemný dom. „Predtým sme bývali v starej bytovke na 4. poschodí bez výťahu a mali sme plné zuby vláčenia kočíkov a nákupov po schodoch,“ zdôvodňuje voľbu mamička troch princezien. Architekti im navrhli dom v tvare L, ktorého ramená chránia záhradu obrátenú na juh a do údolia. „Dispozične, funkčne, kompozične aj tvarovo je prízemné „L“ omnoho príjemnejšie než klasický štvorcový bungalov,“ objasňuje architekt Oskar Mészár. Dispozícia je tu naozaj logická – v jednom krídle je hlavný obytný priestor s kuchyňou, jedálňou a obývačkou, v druhom spálne a kúpeľne (dve detské izby a rodičovská spálňa sú obrátené na juh, do záhrady, hosťovská izba, kúpeľne a šatník na sever, do ulice). Tam, kde sa ramená domu stretávajú, je miesto na odkladacie priestory a technickú miestnosť. „Je to optimálne rozloženie, taká naša klasická schéma,“ hovorí architekt.
„Mali sme šťastie, že investori súhlasili s drevom na fasáde,“ tešia sa architekti. Drevený obklad je nádherný, nie každý naň však pristane. Je totiž drahší než omietka a tiež náročnejší na údržbu. Tu je ošetrený prírodným olejom s UV filtrom, ktorý zabezpečí, aby drevo nezosivelo. Tento náter treba každý rok až dva obnovovať. „Výhodou bolo, že sme si vedeli obklad zrealizovať sami. Nebolo to veľmi zložité a všetky detaily tak máme urobené veľmi precízne,“ dodáva majiteľ.
„Všetko je zrealizované veľmi precízne, rozrátané na milimetre, doslova akoby to robili modelári.“
Dom pre syna
Príbeh realizácie tohto domu je dojemný aj zábavný, ale najmä s dobrým koncom. Postavil ho totiž otec domáceho pána. Bol to jeho sen. Prišiel teda z východného Slovenska, priviedol so sebou aj partiu kamarátov – starších pánov – a dva roky strávil stavbou domu pre syna. „Toto stavala partička modelárov,“ smeje sa architekt Mészár. „Všetci síce mali so stavaním nejaké skúsenosti, ale neboli to profesionáli. A možno aj vďaka tomu presne dodržiavali technologické postupy a boli veľmi pedantní. Vyhrali sa doslova s každým detailom – napríklad drevený obklad rozrátali na milimetre a na nárožiach ho skosili pod uhlom 45°, čo sa len tak nevidí,“ kvituje Oskar Mészár. „Bol to síce donekonečna autorský dozor, ale bola to zároveň radosť, keď som videl tú precíznu robotu,“ pochvaľuje si. „Svojpomocnou výstavbou sme možno veľa neušetrili, aj vzhľadom na to, že stavba trvala dlhšie, omnoho dôležitejšie ale je, že sme mali nad všetkým kontrolu. Takto máme istotu, že všetko je tu urobené so stopercentnou kvalitou,“ dodáva majiteľ domu.
„V zime je tu naozaj nádherný výhľad na západ slnka.“
Jednoducho a do detailu
„Interiér vznikal veľmi prirodzene,“ hovorí architekt Mészár. „Jediné, nad čím sme dlhšie špekulovali, bola obývačka – pri takýchto „vagónoch“ treba vždy premyslieť, ako majú byť jednotlivé funkcie usporiadané, kde je optimálne umiestniť pomyselnú hlavu denného priestoru.“ Zariadenie chceli celkom jednoduché – v kombinácii sivej a bielej, s niekoľkými čiernymi akcentmi, tak, aby vyniklo drevo na podlahe. „Je to taký evergreen, na ktorom sme sa hneď zhodli,“ konštatuje Oskar Mészár. Aby drevené podlahy, ktoré mali v celom priestore dominovať, stáli za to, na ich výbere si dali skutočne záležať. „Dlho sme hľadali a zvažovali a myslím, že sa to podarilo – tieto parkety sú naozaj fantastické.“
Elegantná lesklá biela. Čistú bielu linku s dvierkami s lesklým striekaným povrchom decentne doplnila biela pracovná doska z umelého kameňa (Hi-macs).
Kto počtuje…
K pozitívam tohto príjemného domu patrí aj skvele premyslené financovanie. „Bolo super, že investorom nedošli sily a peniaze niekde v polovici a neskončilo to tak, ako sa to často končieva – kompromismi a lacným interiérom,“ chváli architekt. „Jedným z prvých Oskarových návrhov bola nádherná poschodová vila s galériou a s obytnou plochou asi 280 m2,“ spomína domáci pán. „Lenže to by sa skončilo presne tak, ako som nechcel – postavili by sme hrubú stavbu a potom by sme hľadali, kde je čo lacnejšie. Radšej sme sa rozhodli pre dom, ktorý nám bude tak akurát stačiť, ale dokážeme ho dokončiť presne tak, ako si predstavujeme.“
„Vďaka lesklému bielemu povrchu pôsobí chodba ľahko a vzdušne. Aj keď je relatívne dlhá a úzka, nevyzerá stiesnene, je to priestor, ktorý vás ,pozve,.“
Architekti
Oskar Mészár a Lucia Mészárová
sú autormi domu aj interiéru. Obaja sa venujú predovšetkým architektonickej tvorbe budov a interiérov. V roku 2010 založili súkromnú školu dizajnu, ktorá ponúka vzdelanie v oblasti interiérového dizajnu širšej verejnosti.
www.designacademy.sk
Dom v kocke
Projekt: 2009 – 2011
Realizácia: 2011 – 2013
Autori: Ing. arch. Lucia Mészárová a Ing. arch. Oskar Mészár
Obvodové murivo: Heluz FAMILY 50
Stropy: monolitické železobetónové
Fasáda: prevetrávaný drevený obklad (termodrevo – borovica), viacvrstvová omietka (BAUMIT)
Vykurovanie: podlahové, plynový kondenzačný kotol
Okná a strešný svetlík: hliníkové s dvojsklom (KALYPSO)