Zdroj: Wienerberger

Útulný klasický dom so šikmou strechou uprostred poľa

20. 10. 2021
Zdieľať

Mladý manželský pár sníval o vlastnom dome už v začiatkoch ich vzťahu. Svoj sen si začali plniť hneď po vysokej škole. Všetko ostatné išlo bokom. Nakoniec v obci Brodzany vyrástlo ich prvé spoločné bývanie – klasický domček so šikmou strechou s pálenou škridlou.

Manželia mali iba 25 rokov, keď si začali hľadať vhodný pozemok, vybavovať úver a stavebné povolenie. „Z peňazí, ktoré sme dostali ako svadobné dary, sme zaplatili projekt. Dva roky nám však trvalo, kým sme vybavili stavebné povolenie. So samotnou stavbou sme sa potom už poponáhľali a zvládli sme to v priebehu jedného roka,“ vysvetľujú manželia.

Sťahovali sa v čase, keď dom ešte ani zďaleka nebol dokončený – nemal omietku, nebol zateplený, vo vnútri bolo len nevyhnutné zariadenie. Všetko ostatné sa dorábalo postupne.

Prečítajte si tiež
V dedinke pri Partizánskom si splnili sen o vlastnom a zdravom bývaní v bungalove

„Pamätám si, že keď sme sa nasťahovali, všade boli kopy stavebného materiálu a blato. Už sme mali vyčerpané všetky finančné zásoby a s manželom sme si hovorili, že sa nám dom v tomto živote dokončiť asi nepodarí. Teraz, po štyroch rokoch, máme náš vysnívaný dom hotový a som vďačná a šťastná, že sme to dokázali,“ hovorí majiteľka. Dnes sa z domčeka netešia už len manželia, ale aj ich dve malé deti.

klasický domček so šikmou strechou s pálenou škridlou

Zdroj: Wienerberger

Pocit slobody na konci dediny

Manželia túžil mať dom na pokojnom mieste, kde nebýva veľa ľudí. Hľadali väčší a zároveň cenovo dostupný pozemok. Keď sa im naskytla príležitosť odkúpiť pole pri ceste od starých rodičov, najskôr túto myšlienku zavrhli. Po dlhšom zvažovaní však zmenili názor. Na pozemku s rozlohou 18 árov si vytvorili svoj domov. Dom je situovaný na konci obce a aj napriek tomu, že je v blízkosti hlavnej cesty, je tu pokoj a súkromie.

„Východy a západy slnka sú tu krásne. Hoci náš dom nie je pri lese, ako sme pôvodne chceli, toto miesto má svoje čaro. Je zaujímavé pozorovať, ako sa pole a príroda naokolo v priebehu roka menia. Deti majú možnosť sa tu vyblázniť a cítiť sa slobodne,“ vymenúva výhody bývania majiteľka.

Tondach melírovaná @ RD Brodzany

Zdroj: Wienerberger

Do návrhu domu vložili svoje predstavy

Návrh domu si majitelia vytvorili sami, vrátane interiéru a záhrady, pričom inšpiráciu hľadali najmä na internete. O poschodovom príbytku nerozmýšľali, inklinovali skôr k vidieckemu domu s modernými prvkami. Hlavným kritériom mladého páru bol svetlý, útulný a slnečný interiér. Architekt ich požiadavky stvárnil do podoby projektu a doplnil všetko potrebné, čo si projektová dokumentácia vyžaduje. Dom má podlhovastý tvar a je situovaný juhozápadne, čo v konečnom dôsledku vnáša veľa svetla do každej z izieb.

klasický domček so šikmou strechou s pálenou škridlou

Zdroj: Wienerberger

Melírovaná škridla dodala domu šmrnc

Stavba domu a výber stavebných materiálov sa odvíjal od finančných možností rodiny. Manželia si dali záležať najmä na výbere vhodnej strešnej krytiny. Hľadali krytinu v odtieni, ktorý by podtrhol celkový vzhľad domu. Zvolili si melírovanú pálenú škridlu Tondach Mediteran Plus. „Táto krytina dokonale spĺňala naše predstavy, keďže sme hľadali niečo medzi hnedou
a klasickou červeno-oranžovou škridlou. Dom pôsobí zaujímavo, pretože mu škridla dodala šmrnc. Krytina dokonale zapadá do okolitého prostredia,“
vysvetľuje majiteľka.

Prečítajte si tiež
Bungalov v Leviciach si mladá dvojica zariadila vlastnými rukami len za pár eur (VIDEO)

Pálená škridla im vyhovuje nielen z hľadiska dizajnu, ale aj funkčnosti a odolnosti. Realizáciu strechy vložili do rúk skúsenej partie pokrývačov z Prievidze, preto samotná montáž prebehla hladko a bez ťažkosti.

klasický domček so šikmou strechou s pálenou škridlou

Zdroj: Wienerberger

Jednoduchý a minimalistický interiér

Dom s celkovou plochou 180 metrov štvorcových je rozdelený na dennú
a nočnú časť. Nočnú časť tvorí široká svetlá chodba, z ktorej sa vchádza do izieb, kúpeľne a WC. Najväčšiu dennú časť domu tvorí kuchyňa spojená s obývačkou a jedálenským kútom, kde trávi rodina najviac voľného času. Súčasťou domu je aj špajza a technická miestnosť. Interiér a výber zariadenia vyberali manželia spoločne. Celý dom je kombináciou bielych
a hnedých odtieňov. Do týchto farieb ladili podlahy, obklady i farbu stien. „Náš dom sme zariaďovali úplne jednoducho a minimalisticky. Nie je to žiadna luxusná novostavba, ale pretavili sme doň naše nápady a vytvorili sme si tak miesto, kde sa cítime príjemne. Keď si predstavíme, že pred
7 rokmi tu bolo len pole a zrazu tu stojí náš domov s krásnou zelenou záhradou, sme veľmi vďační,“
hovoria manželia.

klasický domček so šikmou strechou s pálenou škridlou

Zdroj: Wienerberger

Dokonalé zladenie dlažby so štýlom domu

Nájsť zhodu v riešení exteriéru, bolo o niečo komplikovanejšie. Bolo totiž potrebné zladiť predstavy oboch manželov do jedného celku. Pravidelné tvary záhrady sú doplnené pestrými kvetinovými záhonmi. Keďže vysadené okrasné stromy ešte tieň nevytvárajú a dom s pozemkom sú situované na slnečnú stranu, manželia sa rozhodli dodatočne zastrešiť terasu a vytvoriť si tak kúsok chladného miesta v horúcich letných dňoch. Pre realizáciu chodníkov si predstavovali dlažbu v pieskovom odtieni s nepravidelnými hranami a povrchom. Nemala pôsobiť príliš moderne, skôr vidiecky. Ich požiadavky splnila zámková dlažba Semmelrock Suprema kombi. Zvolili si ju v karamelovom melírovom odtieni, ktorý sa im dokonale hodí k štýlu ich domu i záhrady.

Zdroj: Wienerberger

Foto: Martin Matula pre Wienerberger

Kategória: Návšteva
Tagy: pálená škridla rodinný dom šikmé strechy škridly stavba domu strešné krytiny Wienerberger
Zdieľať článok
Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Kameň, drevo a tehla: 21 tipov, ako ich kombinovaťDom z tehly

Kameň, drevo a tehla: 21 tipov, ako ich kombinovať

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Diskusia