Hospodársky dvor zažil znovuzrodenie: Po nelogických úpravách konečne dobrá rekonštrukcia
Viete, čo je ešte horšie, ako rekonštruovať staré stavby, o ktoré sa nik nestará?
Rekonštruovanie stavieb, ktoré prešli nekonečnými a nelogickými stavebnými úpravami. Úpravami, ktoré rozbíjajú celok. Hospodársky dvor v obci Konice pri Znojme sa nachádzal v podobnej nelichotivej situácii. Jeho pôvodná štruktúra bola znehodnotená, zaslúžil si však novú šancu. Ako ho reinkarnoval architekt Tomáš Dvořák?
Zbúrať neznamená vždy ničiť
Pôvodný hospodársky dvor znehodnotili nekonečné stavebné úpravy až do tej miery, že investor rozhodol o zbúraní torza stavieb s výnimkou najpôvodnejšej časti pivnice. Neznamenalo to však, že dvor sa stal minulosťou – práve naopak. Architekt presne v stopách pôvodných objektov vytvoril novú stavbu, dom orientovaný pozdĺžne k ulici, ktorému nechýba dvor a „dvorné krídlo“.
Aj historická aj moderná
História stavby nebola jediným určujúcim momentom, ktorého sa architekt pri návrhu držal. Pozemok sa nachádza v ochrannom pásme národného parku Podyjí. Z toho vyplynula pochopiteľná požiadavka orgánov pamiatkovej starostlivosti, aby mal dom historickú fasádu do ulice.{R1}
„Zrekonštruovali sme ju podľa jedinej zachovanej dobovej fotografie. Podarilo sa nám ju docieliť vďaka podobnej vnútornej dispozícii. Do dvornej časti stavby som navrhol moderné fasády, samozrejme s prihliadnutím na historický aspekt lokality a celkovú atmosféru vonkajšej stavby. Snažil som sa spojiť moderný prístup k s historickým prostredím tak, aby nepôsobila ako vtierajúci sa novotvar, ale zároveň aby si ponechala určitú mieru modernej integrity,“ opisuje projekt architekt.
Dnes je tu penzión
Na prízemí sa nachádza spoločenská miestnosť a spálňa, spĺňajúce požiadavky komfortného rodinného bývania, ktoré je úplne oddelené od prevádzky penziónu. Na poschodí sa nachádza päť dvojposteľových izieb. Materiálové riešenie plne ladí s požadovanou charizmou objektu, z ktorej je cítiť históriu, ale nechýba moderná jednoduchosť a triezva čistota.
Základom stavby sú nasucho ukladané kamene s tradičným poňatím vápennej omietky. Efektne ho dopĺňajú čierne rámy okien. Strecha je riešená v tradičnom štýle materiálovo i tvarovo. Spojenie s bývalými budovami je markantné aj vďaka použitiu kameňov zo zbúraných stavieb na podmurovku.
Vínna pivnica: špeciálna kapitola premeny
Ešte pred stavbou penziónu (v rokoch 2014 až 2015) riešil architekt Tomáš Dvořák rekonštrukciu jedinej pôvodnej časti – vínnej pivnice. Neveľká budova kedysi fungovala ako lisovňa a vstup do pieskovcových pivníc. Po reinkarnácii sa stala vínnou pivnicou so silnou atmosférou. Biela fasáda s kamennou podmurovkou zvonku je vo vnútri vystriedaná odhaleným murivom. Tehla, kameň a špeciálne osvetlenie vytvárajú inšpiratívnu atmosféru. Všimnite si geometriu chodníkov a kóji na víno!
Hospodársky dvor na Morave v skratke
Architektonický ateliér: Tomáš Dvořák architekti s.r.o.
Autori: Ing. arch. Tomáš Dvořák
Lokalita: Konice u Znojma, ČR
Rok realizácie penziónu: 2017
Rok realizácie vínnej pivnice: 2015
Zastavaná plocha penziónu: 190 m2
Zastavaná plocha vínnej pivnice: 62,2 m2
Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Malý, Tomáš Dvořák architekti s.r.o.
TIP: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk