Zdroj: Ondrej Stanek

Rodinný dom v Ivanke pri Dunaji ukazuje, ako dosiahnuť veľkú podlahovú plochu a nezničiť záhradu

21. 11. 2022
Zdieľať

Predstavy investorov o budúcich domoch sú rôzne. Kým jeden chce čo najmenšiu podlahovú plochu a nechá vyniknúť záhradu, iní potrebujú viac miesta v interiéri. Ani spolupráca s architektmi nebýva vždy ideálna. V prípade novostavby rodinného domu v Ivanke pri Dunaji to bolo inak. I vďaka príjemnej a otvorenej komunikácii medzi autormi návrhu z ateliéru KCA a investorom vznikla pôsobivá stavba. Napriek veľkej podlahovej ploche nepôsobí majestátne.

Pôvodnou predstavou majiteľa pozemku v Ivanke pri Dunaji bola jednopodlažná stavba s veľkou podlahovou plochou. Želal si, aby zapadla do okolitej výstavby a zároveň, aby na pozemku zostal ovocný sad.

Ďalším problémom, ktorý architekti Peter Kucharovič a Katarína Kucharovič Cambelová museli vziať do úvahy, bolo umiestnenie susedného domu. Jeho vysoká štítová stena totiž stojí takmer na hranici oboch pozemkov. Po zrátaní všetkých faktorov architekti navrhli predsa len inú formu domu, ako si pôvodne majiteľ predstavoval.

Exteriér s vchodom - Rodinný dom v Ivanke pri Dunaji

Novostavba je spojením dvoch celkov s kolmou orientáciou, teda v tvare písmena L. Zdroj: Ondrej Stanek

Aby domáci neprišli o záhradu a kus sadu

„Ak by sme chceli zachovať pôvodnú predstavu investora o jednopodlažnej stavbe s veľkou podlahovou plochou, museli by sme ukrojiť aj z ovocného sadu, aj zo záhrady. Toto zmenšenie zelenej časti pozemku bolo pre nás neprimerané, našťastie sa nám podarilo investora presvedčiť o umiestnení niektorých izieb do podkrovia. Celkovo by sme radi vyzdvihli súčinnosť a otvorenosť investora, ktorý si nechal v dôležitých rozhodnutiach poradiť. Od štúdie až po samotnú realizáciu bol otvorený novým nápadom a riešeniam,“ pochvaľuje si architektka Katarína Kucharovič Cambelová.

Prečítajte si tiež
Výnimočný rodinný dom v Trnave: Teplá atmosféra domova i napriek surovým materiálom

Jedno rameno je prízemné, druhé s podkrovím pod sedlovou strechou

Po dohode s investorom je novostavba spojením dvoch celkov s kolmou orientáciou, teda v tvare písmena L. Jedna časť má sedlovú strechu, druhá je jednopodlažná. Vďaka tomuto členeniu a svetlým fasádam dom nepôsobí majestátne a nevyvoláva stiesňujúci pocit ani pri pohľade z ulice. Nižšia časť smeruje k susediacemu domu, ktorý hraničí s pozemkom, čím zjemňuje jeho nie práve ideálne umiestnenie.

Exteriér s terasou - Rodinný dom v Ivanke pri Dunaji

Na dennú zónu nadväzujú vonkajšie terasy. Zdroj: Ondrej Stanek

Na dennú zónu nadväzujú terasy, pracovňa je na poschodí

V časti domu, ktorá smeruje najhlbšie do záhrady, je denná zóna s priestrannou obývacou izbou a kuchyňou. Práve tu je najviac presklených stien a najsilnejší zážitok z prepojenia interiéru a exteriéru. Na dennú zónu nadväzujú vonkajšie terasy.

Exteriér s vonkajšou terasou - Rodinný dom v Ivanke pri Dunaji

Fasáda nižšej časti domu je čiastočne riešená obkladovou tehlou kombinovanou s bielou omietkou. Zdroj: Ondrej Stanek

V jednopodlažnom krídle je nočná časť s hlavnou spálňou, ku ktorej patrí veľký šatník. Ďalej tu nájdete dve izby, z ktorých je tiež možné priamo vyjsť na pozemok vďaka preskleným dverám a kúpeľňu. V podkroví sú umiestnené ďalšie dve izby – jedna slúži ako hosťovská, druhá ako pracovňa.

Detaily, ktoré opticky spríjemňujú dom zvonku i zvnútra

Fasáda nižšej časti domu je čiastočne riešená obkladovou tehlou kombinovanou s bielou omietkou. Zaujímavým prvkom sú okenné rámy v svetloružovo-hnedej farbe, ktorá výborne funguje v kombinácii s použitými materiálmi a ďalšími jemnými farbami vonku či vo vnútri. Zjemňuje hranice medzi záhradou a interiérom. Farebnú schému uzatvára svetlosivá strecha.

Obývačka - Rodinný dom v Ivanke pri Dunaji

V časti domu, ktorá smeruje najhlbšie do záhrady, je denná zóna s priestrannou obývacou izbou a kuchyňou. Zdroj: Ondrej Stanek

V interiéri dominuje drevo

Interiér je riešený vo svetlých farbách s čiernymi akcentmi. Hlavným materiálom je drevo. Nájdeme ho nielen na podlahách a nábytku, ale aj vo forme lamiel, z ktorých sú vytvorené obklady na niektorých stenách. Tento prvok priestory citeľne zútulňuje a harmonizuje. Lamelová stena pri kuchynskej linke ukrýva dvere do špajze.

Kuchyňa - Rodinný dom v Ivanke pri Dunaji

Interiér je riešený vo svetlých farbách s čiernymi akcentmi. Zdroj: Ondrej Stanek

RD Ivanka pri Dunaji

architektonický ateliér: KCA s.r.o
autori: Ing. arch. Peter Kucharovič, Ing. arch. Katarína Kucharovič Cambelová
lokalita: Ivanka pri Dunaji
úžitková plocha celkom: 236,5 m2
obstavaný priestor: 1131,1 m3
realizácia: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Ondrej Stanek

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené lamely drevo v interiéri novostavby rodinný dom vonkajšie terasy
Zdieľať článok

Diskusia