Jednoduchá čierna prístavba úplne zmenila charakter rodinného domu
Mnohé rodiny dnes začínajú uvažovať trošku ináč ako pred desiatkami rokov. Z jasných dôvodov opäť začínajú mať úspech viacgeneračné domy, rekonštrukcie, nadstavby a prístavby rodičovských domov. Zaujala nás prístavba rodinného domu v obci Bořislav, ktoré je skvelým príkladom, ako z malého staršieho domu urobiť moderné bývanie, ktoré obyvateľom poskytuje dostatok priestoru a pohodlia.
O 75 metrov viac
Dôvodom riešenia prístavby bola nedostatočná obytná plocha jestvujúceho domu a jeho veľmi nepraktická dispozícia. Keďže s priestorom vo vnútri sa pohnúť veľmi nedalo, riešenie bolo jednoznačné: je potrebné rozšíriť dom, a tak ho doplniť o chýbajúce priestory. Projekt, ktorý dostali za úlohu architekti zo štúdia 3 + 1 architekti bol realizovaný v roku 2014 a vznikla ním ďalšia úžitková plocha s rozmermi 75 metrov štvorcových. Pozemok, na ktorom dom s prístavbou stojí ma rozlohu 1600 metrov štvorcových.
Nie do výšky
Architekti vybrali ako najvhodnejšie miesto na realizovanie prístavby západnú fasádu domu s priľahlou záhradou. Vyhovovali nielen konfiguráciou terénu, ale aj logickou nadväznosťou na dispozíciu pôvodného domu. Na rozdiel od mnohých aktuálne riešených prístavieb, táto teda nesmeruje do výšky, ale je plochým pokračovaním domu. Nízka prístavba kopíruje terén záhrady. Pozdĺž pristavenej časti sa tiahne drevené terasovité schodisko, o dostatok svetla i moderný vzhľad sa starajú veľké presklené časti, cez ktoré je výhľad na okolitú zeleň. Terasa, respektíve terasovité schodisko je čiastočné kryté presahujúcou strechou.{R1}
Nekomplikovať, ale zjednodušovať
Jedným z hlavných zámerov architektov bolo nekomplikovať ďalej už i tak prebujnenú štruktúru pôvodnej stavby a okolitých objektov. „Miestami až priveľmi ťažkopádnu konkrétnosť existujúceho domu sme sa pokúsili vyvážiť jednoduchým tvarom, rytmom plynúcim z použitého skladacieho modulu a abstraktným čiernym plášťom prístavby,“ vysvetľujú svoje uvažovanie architekti.
Čo nájdeme v prístavbe?
Prístavba vznikla predovšetkým kvôli potrebe veľkého spoločné priestoru pre celú rodinu. V rozšírenej časti sa teda nachádza rodinný denný priestor, ale i pokojná spálňa pre rodičov, šatňa a sklad. Samozrejmosťou je kúpeľňa, ktorá patrí k súkromnej spálni. Od ostatného priestoru je spálňa oddelená posuvnými dverami. Šatňa je presvetlená a nachádza sa medzi obytným priestorom, spálňou a kúpeľňou, čo poskytuje absolútny komfort pri očiste, úprave a obliekaní sa.
Technické riešenie
Konštrukčný systém modernej prístavy pozostáva z drevenej rámovej konštrukcie, s difúzne otvorenou skladbou steny. Difúzne otvorená konštrukcia poskytuje mnoho výhod, jednou z nich je jednosmerný prechod vodných pár stenami domu, v regulovanej miere. Vďaka tomu dochádza k vyrovnávaniu vlhkosti v interiéri domu.
Prečítajte si tiež:
Pri rekonštrukcii svojho domu nechali vyniknúť šikmú strechu. Inšpirovali sa origami
V celej prístavbe sa nachádza drevený trámový strop. Priečky sú taktiež drevené, rámové. Architekti zvolili plochú strechu, ktorá je jednoplášťová nevetraná pokrytá fóliou. Obvodový plášť domu tvoria vlákno-cementové dosky Cembrit, ktoré sú umiestnené na prevetrávanom rošte. Charakter interiéru dotvárajú drevené okná, posuvné dvere, ktoré sa zasúvajú do stavebných puzdier a vinylové podlahy.
Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: 3+1 architekti, Pavel Plánička