Jednoduchá víkendová chata reprezentuje dokonalé miesto pre relax
Kto z nás by netrávil rád víkendy čo najďalej od každodenného ruchu – najlepšie v lone prírody? Najmä tí, ktorí bývajú vo veľkomestách dokážu výhody víkendovej chaty v lese oceniť. Podobný sen mal aj dnes už šťastný majiteľ tejto víkendovej chaty.
Našiel si skvelé miesto v Južných Čechách, v oblasti Českej Kanady, na okraji malej dedinky. Pozemok, na ktorom si chcel postaviť víkendový dom, obklopovalo to najdôležitejšie pre relax: údolie, cez ktoré preteká potok, borovicový les, borievky, veveričky, srnky, spev vtáctva, neďaleké golfové ihrisko. Ideálne prostredie, kde si prečistíte hlavu.
Pri garáži našla miesto aj sauna
Svoju predstavu prezentoval ako víkendový zrub s malou garážou, kde zaparkuje svoju motorku alebo motorky kamarátov. Po niekoľkých spoločných stretnutiach s architektom Albertom Pražákom sa začala črtať jasnejšia podoba stavby. Pozostáva z dvoch častí – väčšej s hlavnou obytnou funkciou a menšej, kde je garáž a sauna. Centrálny priestor drevostavby je otvorený až po strechu, viditeľný krov umocňuje atmosféru chaty.
Prečítajte si tiež:
Chata, ktorá prekvapuje sebestačnosťou: Nepotrebuje ani vodu, ani elektrinu!
Všetko sa deje v hlavnej miestnosti, izby sú len na prespatie
Hlavná obytná miestnosť – spomínaný centrálny priestor – spája priestor kuchyne, jedálne a obývacej časti. Veľké presklenie zabezpečuje dostatok prirodzeného svetla v interiéri a výhľady na les, do ktorého je dom zapustený. V lete sa dá otvoriť a spojiť interiér vonkajšou drevenou s terasou. Táto terasa je veľkou odpočinkovou zónou, ktorá vytvára most medzi interiérom a lesom.
Predstavte si, že po kvalitnej saune a ochladení v studenej sprche vyjdete na terasu, ľahnete si na ležadlo s dobrou knihou a chladeným drinkom. Vychutnávate zvuky prírody, slnko, vzduch. Ostatné miestnosti v dome sú malé, určené len na spánok. Všetko dôležité sa deje v centrálnej miestnosti.
Nízka energetická náročnosť vďaka zatepleniu
Z konštrukčného hľadiska ide o klasickú drevostavbu postavenú z drevených panelov. „Vďaka dobrému zatepleniu nie je vôbec energeticky náročná. Navyše, vysoká výhrevnosť krbu a jednoduchá dispozícia sa postarajú o to, aby sa dom v zime rýchle vykúril. V prípade potreby sa dá použiť praktické elektrické vykurovanie ovládané na diaľku,“ konkretizuje autor projektu.
Keď v dome nikto nie je, presklené časti domáci zabezpečí drevenými posuvnými panelmi.
Drevostavba Bernau
Architektonický ateliér: Labor13
Autor: MgA. Albert Pražák
Spoluautor: Ing. arch. Elena Seregina
Realizácia: Vesper Frames
Lokalita: Nové Bystřice, ČR
Úžitková plocha: 243 m2
Ukončenie realizácie: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Vesperhomes