Zdroj: Kamil Saliba

Storočná chalupa sa dočkala znovuzrodenia! Okrem rekonštrukcie aj vkusné rozšírenie

28. 04. 2021
Zdieľať

Sú projekty, na ktorých je najdôležitejšie prostredie, kde sa nachádzajú a historický odkaz, ktorý nesú. Nepochybne k nim patrí aj storočná chalupa Anička v Orlických horách. Okrem toho, že si vyžadovala úpravy kvôli veku, jej majitelia potrebovali v interiéri viac priestoru.

Cieľom premeny bola teda primárne prístavba chalupy. Kým pôvodná stavba je z tehál z nepálenej hliny, kameňa a dreva, dnes pribudli pálené tehly a betónové tvárnice. Prístavba je však oblečená do dreva zo smrekovca, čím zapadá do prostredia a nenápadne odkazuje na minulosť. 

Dostavba storočnej chalupy

Veľkosť okien zodpovedá šírke jednotlivých dosiek, čím sa zámerne strácajú v drevenom obklade. Zdroj: Kamil Saliba

Chalupa zo začiatku minulého storočia stojí pri samotných hraniciach s Poľskom v malej horskej dedinke Orlické Záhoří. Prístavba vychádza z tvaru a veľkosti pôvodnej hmoty, ktorú plne rešpektuje. Výsledkom je chalupa vizuálne inšpirovaná tradičnými hospodárskymi objektmi, ktoré sú pre tento región typické. 

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia storočného vidieckeho domu umožnila harmonické spolunažívanie dvoch generácií

Nechýbajú jej ani prvky modernej architektúry a pohodlný štýlovo čistý interiér. Špeciálnym prvkom dostavanej časti sú malé vertikálne okienka, ktoré vytvárajú v interiéri zaujímavú atmosféru a dostatočné presvetlenie bez toho, aby uberali domácim zo súkromia. Ich tvar a veľkosť pripomína tradičné okenné otvory okolitých stodôl. Veľkosť okien zodpovedá šírke jednotlivých dosiek, čím sa zámerne strácajú v drevenom obklade.

Prístavba storočnej chalupy

Storočná chalupa Anička stojí v Orlických horách. Zdroj: Kamil Saliba

Sokel z kameňa, kastelové okná

Kamenný sokel, tehly z nepálenej hliny, omietka, typické drevené kastelové okná, ktoré na vidieku nemôžu chýbať. K tomu vysoká lomená sedlová strecha s eternitovou krytinou a dreveným krovom. Tak vyzerala pôvodná Anička. Charakter chalupy sa vďaka citlivému riešeniu architektov z ateliéru Refuel works nezmenil ani po dostavbe. I keď má materiálovo odlišnú fasádu, neťahá oči ani nepôsobí rušivo. Je to kvôli presnej nadväznosti na pôvodný tvar stavby, vrátane strechy a použitiu dreveného obkladu.

Výhľad do záhrady

Výhľad do záhrady. Zdroj: Kamil Saliba

Konštrukcia z betónových tvárnic, fasáda zo smrekovca

Hlavná nosná konštrukcia prístavby je z betónových tvárnic. Konštrukcia sedlovej strechy je drevená. „Dom sme obložili dreveným obkladom zo smrekovca bez povrchovej úpravy. Jednotlivé dosky obkladu sú osadené vertikálne a medzery medzi lištami sú prekryté.

spálňa, ktorej súčasťou je inštalovaná voľne stojaca vaňa

V podkroví prístavby sa nachádza spálňa, ktorej súčasťou je inštalovaná voľne stojaca vaňa. Zdroj: Kamil Saliba

Tento spôsob obkladu sme zvolili preto, lebo v regióne Orlických hôr je tradičným riešením obvodového plášťa stodôl a iných obytných i nebytových stavieb. Smrekovcové drevo prirodzene zostarne a jeho farba sa zmení na sivo-striebornú. Čím ešte viac zapadá do prostredia,“ opisujú materiálové riešenie prístavby architekti Zbyněk Ryška, Jan Skoupý. 

Prečítajte si tiež
Nezvyčajná, a pritom tradičná chalupa v moravsko-sliezskych horách

Interiér s prevahou bielej

Drevo tvorí dôležitý dizajnový prvok aj v interiéri, kde je skombinované so záplavou bielej farby. Miestnosti pôsobia vzdušne, svetlo a veľmi príjemne. Ako doplnková farba je použitá tmavšia sivá. Za povšimnutie stojí skupina závesných svietidiel nad jedálenským stolom s rôznym dizajnom. Tvoria ozvláštňujúci detail a zútulňujú jedálenský kút.

Kuchyňa s jedálňou a obývačkou

Za povšimnutie stojí skupina závesných svietidiel nad jedálenským stolom s rôznym dizajnom. Zdroj: Kamil Saliba

V podkroví prístavby sa nachádza spálňa, ktorej súčasťou je inštalovaná voľne stojaca vaňa. Všimnite si špeciálny efekt, ktorý v interiéri vytvárajú malé okienka. 

Prečítajte si tiež
Chalupu napadnutú drevokazom museli zbúrať a postaviť nanovo. Výsledok stojí za to!

Rekonštrukcia chalupy Anička

Architektonický ateliér: Refuel works

Autori: Zbyněk Ryška, Jan Skoupý

Spolupráca: Kamila Petráková

Lokalita: Orlické Záhoří, ČR

Projekt: 2015

Realizácia: 2016

Sabína Zavarská

Foto: Kamil Saliba  

Kategória: Návšteva
Tagy: betónové tvárnice chalupy chata dostavba kameň moderná architektúra sedlová strecha
Zdieľať článok

Diskusia