Kaviareň plná hravých nápadov, ktoré môžete preniesť do svojho domova
Industriálne prvky, množstvo príjemných zákutí pre veľké partie aj dvojice a hravé nápady, ktoré môžete jednoducho preniesť do svojho domova. Aj taká je kaviareň Urban House v najužšom centre Bratislavy.
{R1}
O kaviarni
Veľkorysá prevádzka v srdci hlavného mesta nadväzuje na kaviareň prepojenú s kníhkupectvom Gorila.sk Urban Space, ktorá vznikla v septembri 2013 na prízemí bratislavského obchodného domu Dunaj. Keďže sa kaviarenský koncept majiteľom osvedčil, rozhodli sa v meste vytvoriť ďalší, tentoraz však bez väčšej spojitosti s knihami, a tak v auguste 2014 otvorili novú prevádzku s názvom Urban House, ladenú podobne ako je tá prvá. Kaviareň vznikla aj vďaka premyslenému konceptu pomerne rýchlo – od podpisu zmluvy s prenajímateľom priestorov po otvorenie prešli asi štyri mesiace. „Už keď sme otvárali prvú prevádzku, presne som vedel, v akom duchu sa bude niesť. Moderný industriálny štýl, vintage prvky, kombinácia starého a nového, prírodné materiály, najmä drevo, na ktorom sa dobre vytvára patina,“ opisuje jeden z majiteľov a súčasne manažér priestoru Ján Budaj, ktorý sa postaral nielen o vizuálnu stránku, ale v kaviarni zodpovedá aj za výber menu a nápojov. Interiérový dizajn ho vždy zaujímal, preto sa do zariaďovania pustil sám bez pomoci architekta. Inšpiráciu čerpal najmä zo zahraničia – z tlače a predovšetkým z ciest po svete, hlavne z Londýna a New Yorku, kde je podobný štýl mimoriadne obľúbený. Samotný priestor, v ktorom v minulosti sídlilo kníhkupectvo, prešiel pomerne veľkými zmenami – odstránil sa napríklad stropný podhľad, čo zadnú časť nielen otvorilo, ale vďaka stropným svetlíkom aj presvetlilo. Väčšina nábytku v kaviarni sa doviezla zo zahraničia, najmä z Británie, Francúzska či Dánska. Mnohé prvky pritom realizoval majiteľ s pomocníkmi. Postaral sa napríklad o výrobu stolov – či už tých drevených s kovovou podnožou, alebo modelov s rúrkami, ktoré pekne dotvárajú priemyselný vzhľad interiéru.
Aby majiteľ minimalizoval náklady, dováža nábytok zo zahraničia a kontaktuje priamo výrobcov. „Aj s nákladmi na prepravu sú ceny výrazne nižšie ako u nás,“ dopl’ňa. Väčšina čalúneného nábytku pochádza z e-shopov www.made.com a www.maisonsdumonde.com.
S jednou plechovicou. Vďaka náterom vhodným na množstvo povrchov si uľahčíte nutné repasovanie nábytku a zároveň vzájomne zladíte interiérové prvky. Jednou farbou natriete podnož stoličky, starý kvetináč aj rám zrkadla či obrazu.
„Čierny strop priestor zocelí a večer, keď sa miestnosť osvetlí, pôsobí efektne. Je však pravda, že cez deň nám berie svetlo.“
Ján Budaj, spolumajiteľ
Matrace so sebou prinášajú alternatívne a nenákladné možnosti stvárnenia sedacej súpravy. „Obliecť“ ich môžete do rozmanitých látok a opierky nahradí množstvo vankúšov. Tie možno rôzne prekladať a v prípade, že sa vám ich motív zunuje, postačí na ne navliecť nové poťahy.
Kovové stoličky, ktoré pre značku Tolix navrhol Xavier Pauchard, majiteľ prestriekal farebnými autolakmi.