Zdroj: Miro Pochyba

Originálny priestor, kde vládnu tradičné spôsoby, slušné správanie a kvalitný produkt. Stará škola v Banskej Štiavnici

19. 12. 2021
Zdieľať

Nebojte sa. Nikto vás tam nebude skúšať. Naopak. Skúšať môžete vy. Rôzne druhy káv, nápojov či pochutín, ktoré vám v tejto obľúbenej štiavnickej kaviarni radi ponúknu.

V historickom centre Banskej Štiavnice je veľa zaujímavých miest a prevádzok, kde sa budete cítiť dobre. Ak si potrpíte na kvalitnú výberovú kávu, rozhodne na ňu zájdite do školy. Presnejšie, do Starej školy. Neoľutujete. Názov kaviarne má evokovať tradičné spôsoby, slušné správanie a kvalitný výsledný produkt.

Prečítajte si tiež
Bývanie v historickom kaštieli? Pozrite sa, ako ho poňať moderne a prakticky

A ten tu skutočne nájdete. A nielen jeden, nájdete tu veľa kvalitných produktov. To všetko v originálne zariadenom priestore, v ktorom si okrem gastrozážitkov každý nájde aj čosi iné pre potešenie zmyslov.

Interiér kaviarne Stará škola v Banskej Štiavnici

Po vstupe vám padne do oka krásna podlaha, ktorá je v tomto priestore od čias, keď tu ešte boli celkom iné prevádzky. Do konceptu Starej školy zapadla ako uliata. Zdroj: Miro Pochyba

Tá správna šálka kávy

Keď Peter Majer našiel v ponuke inzerát na odstúpenie prevádzky Starej školy, neváhal. Po 15 rokoch v gastrobiznise túžil po niečom menšom a komornejšom, ako bola jeho pôvodná, pomerne veľká reštaurácia. Akosi prirodzene ho to ťahalo ku káve, a keď sa s bývalým majiteľom stretol a porozprával, veľmi sa mu koncept kaviarne s kvalitnou kávou zapáčil a rozhodol sa, že ide do toho. Neodradila ho ani vo vzduchu visiaca „korona“.

Interiér kaviarne Stará škola v Banskej Štiavnici

I napriek tomu, že mnohým ľuďom spomienky na školu neevokujú práve najšťastnejšie pocity, tu sa všetci cítia dobre. Okrem príjemnej obsluhy a originálne zariadeného priestoru za to môže aj ponuka chutných koláčov, káv či nátierkových chlebíkov. Zdroj: Miro Pochyba

„Cítil som, že toto miesto má potenciál, že ľudia budú z výberovej kávy rovnako nadšení ako ja, keď som ju ochutnal. Tak ako sa to celé páčilo mne, veril som, že sa to aj naďalej bude páčiť návštevníkom Štiavnice,“ spomína Peter na začiatky. Bývalý majiteľ zariadil interiér tak, aby v ňom atmosféru „starej školy“ bolo cítiť. Pochopiteľne.

Prečítajte si tiež
Atypická rekonštrukcia v štýle retro. K čomu architektov inšpirovali 50. roky?

Steny namaľované zelenou farbou, aká bola kedysi na každej školskej tabuli, nás mnohých živo vrátili v spomienkach na časy dávno zašlé. Stoly s rôznymi stoličkami umiestnené popri stenách miestnosti nechajú vyniknúť krásnu starú dlažbu. Kto má chuť, môže si pri malom stolíku zahrať partiu šachu alebo spoločenskú hru. Nikam sa neponáhľate. Nik vás nevyháňa. Máte čas vychutnať si šálku kávy, ktorá je tu tým najdôležitejším.

Názov kaviarne má evokovať tradičné spôsoby, slušné správanie a kvalitný výsledný produkt.

Okrem klasiky robia aj alternatívne prípravy. Obľúbené sú napríklad cold brew, flatwhite, espressotonic, ľadové kávy alebo miešané drinky s kávou, kam pridávajú domáce sirupy.

Prečítajte si tiež
Jednoducho a v súlade s tradíciami i prírodou: Rustikálny interiérový štýl

„Často sem chodia ľudia, ktorí sa káve venujú, pýtajú sa, čerpajú informácie, navzájom si radíme, delíme sa o recepty a to sa mi na tejto komunite kávičkárov páči. Že je to prajné prostredie,“ vysvetľuje.

Text: Katarína Barošová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: historický dom interiérové doplnky interiérové premeny kaviareň retro štýl
Zdieľať článok

Diskusia