Na zdanlivo nepoužiteľnom pozemku postavili rodinný dom z recyklovaných tehál
Úzke a rohové pozemky vždy poriadne potrápia architektov. Riešenie nakoniec prakticky vyplynie i samo, keď si zakreslia všetky obmedzenia a predpisy, ktoré má stavba dodržiavať.
Podobne vznikol aj unikátny dom v Budapešti. Napriek zdanlivo nepoužiteľnej šírke architekti zo štúdia Építész Stúdió vytvorili pohodlný domov pre rodinu – so všetkým, čo k nemu patrí.
Úzka a dlhšia stavba charakteristická fasádou z neomietnutých tehál a betónovou terasou sa prispôsobuje okolitému prostrediu skosenou a predĺženou strechou. I malý priestor, ktorý vďaka vyvýšenej streche vznikol v podkroví, bol totiž dôležitý pre celkové riešenie domu – vošla sa doň kúpeľňa, prináležiaca k manželskej spálni. Dom je podpivničený.
Terasa ako prechod medzi interiérom a záhradou
Cieľom architektov bolo čo najviac využiť pozemok nielen na stavbu samotnú, ale aj na vonkajšie priestory a vzájomne ich prepojiť. Prechodovou časťou medzi záhradkou a interiérom prízemia je rozľahlá betónová terasa s posedením a grilom. Nadväzuje na vnútornú kuchyňu s jedálňou.
Aj keď sú sklené dvere medzi interiérom a terasou zatvorené, cítite sa ako v záhradke – celá stena je totiž presklená. Vďaka tomu majú relaxujúci rodičia tiež dobrý výhľad na deti, keď sa hrajú vonku. Okrem nej sa na prízemí nachádza obývacia miestnosť odčlenená od ostatných priestorov múrmi, ale nie úplne – časť priestoru je cez celé podlažie otvorená.
Prvé poschodie patrí deťom – sú tu tri miestnosti a kúpeľňa. V najvyššej časti domu sa nachádza rodičovská spálňa s hygienickým zázemím.
Moderný minimalizmus aj 60. roky
Betón nájdeme nielen v rámci terasy, ale tiež na stropoch. Kontrastujú mu drevené podlahy. Celok je dotvorený bielymi stenami a nábytkom, ktorý pripomína 60. či 70. roky. Schodisko je tiež drevené s masívnym zábradlím prepúšťajúcim svetlo, ktoré siaha až po plafón. Jednoduché čierne kovové svietidlá pôsobia čisto a minimalisticky.
Recyklovaná tehla, surový betón
„Dom sme obložili recyklovanou, narezanou tehlou zo zbúranej budovy, ktorá stála na tomto pozemku. Opätovne sme z nej použili aj niektoré ďalšie materiály – hlavne v podobe chodníka a múrov záhrady. Betón terasy je v surovom stave, rovnako aj vnútorné dosky, ktoré vizuálne prepájajú vnútorné a vonkajšie konštrukcie. Interiér zjemňuje prítomnosť dreveného nábytku a dlažby,“ opisujú projekt samotní architekti.
Rodinný dom v Budapešti
architektonický ateliér: Építész Stúdió
autori: Tamás Fialovszky, Gergő Jedlicska, Gergely Kenéz
realizácia: 2018
plocha: 170 m2
lokalita: Budapešť, Maďarsko
Sabína Zavarská
Foto: Gergő Jedlicska, Gergely Kenéz