Originálne bývanie: Domov aj výkladná skriňa v jednom
Najlepšou reklamou architekta sú jeho úspešne zrealizované projekty. Žiadna vizualizácia neprekoná to, v čom sa už býva. Matthew Hufft sa tejto myšlienky chytil a už ju nepustil. Výsledkom je, že na pozemku, ktorý kúpil ešte v roku 2009, o niečo neskôr vyrástol dom slúžiaci ako výkladná skriňa jeho práce. Majiteľ v ňom býva a zároveň v praxi testuje svoje architektonické i dizajnérske nápady. Načo showroom, keď môže mať rovno showhouse...
Dom pri pohľade zvonku nepúta extrémnymi výstrednosťami, rešpektuje kontext okolia aj rodinný život majiteľov. Okoloidúcich víta vápenec, tehla, okrasné kovania, cédre a množstvo zelene v okolí. Interiér však dýcha originálnymi výmyslami autora a jeho tímu z Hufft Project. Mnoho zariadenia tvoria prototypy. Myšlienky sa najskôr zhmotnia v menšom na 3D tlačiarni.
Nakoniec všetko zrealizujú v priestoroch neďalekej starej továrne Wolferman Kolonial . Na 60 000 m2 vám tu vyrobia všetko od vane na mieru po samolepky na stenu. Klientov i nových zamestnancov (firma ich má momentálne 56) do domu pozývajú, aby videli a dotkli sa materiálov, tvarov, nápadov… {R1}
Prečítajte si tiež:
120 € mesačne! To sú náklady na prevádzku tohoto nízkoenergetického domu vo Veľkom Krtíši
Mnohokrát od dobrého dizajnu očakávame istú konzistenciu. Kansaský showhouse je založený na opačnom postoji. Je to prirodzené, keď chcete ukázať rôznorodosť. Každá izba je iná, prezentuje iné materiály a vzory, ktoré v ateliéri vytvorili. Je to však zariadené tak, aby spolu tvorili rovnovážny celok, dopĺňali sa a vďaka otvorenosti a plynúcemu svetlu dávali pocit harmónie.
Drevom sa nešetrilo. V každej miestnosti a na každom prvku má však inú farbu a štruktúru. Vďaka tomu napríklad zistíte, že k masívnejšiemu drsnejšiemu vzhľadu kúpeľňovej skrinky z borovicového dreva, na vzhľade ktorého sa podpísal aj lišajník, úplne pokojne zapadne jemný kultivovaný raster na stene. Alebo kúpeľňu vyplňte spŕškou geometrických tvarov. Štvorčeky či priamky? Huffts si vyberať nemuseli. Našli miesto na oboje.
Obývací priestor textúrami a rastrami tiež nešetrí. Autori tu ukázali dômyselné spojenie dreva a kovu. Oceľová fasáda kozuba či skôr pece zároveň umožňuje, aby do miestnosti sálalo väčšie množstvo tepla.
Prečítajte si tiež:
Energeticky pasívny drevodom pri Bratislave rodine zabezpečil zdravé vnútorné prostredie
V detských izbách na poschodí je dizajn najhravejší. Môžu zato tentokrát predovšetkým netradičné stropy. Stali sa totiž domovom abstraktných maľovaných vzorov, pričom si ich autor ako spôsob aplikácie vybral samolepky. Aj tak sa predsa dá, prečo to potom neukázať.
Ide len o malú ochutnávku toho, čo sa na týchto 3 000 štvorcových stôp zmestí. Obyvatelia a tvorcovia zároveň tu so svojimi kolegami navrhli všetko – od kľučky na dverách po stôl v tvare Missouri. Vyhrali sa dokonca aj s osvetlením. Automaticky sa reguluje tak, aby postupne so stmievaním imitovalo prirodzené svetlo.
Prečítajte si tiež:
Originálny dom ušitý na mieru 4-člennej rodine v krásnej prírode na svahu Karpát
Celý tento projekt vznikal postupne, posúval sa stále ďalej. Ďalej sa však posúvajú aj trendy a ich tvorcovia… Matthew Hufft v tejto súvislosti pohotovo poznamenal: „Je veľa architektov, ktorých prvými klientmi boli rodičia. Tiež sme najskôr využívali ako vzorový objekt dom mojich rodičov. Potom sa to zmenilo, no netušili sme, že sa to rozšíri aj na výrobu. Tento dom budeme pravdepodobne meniť aspoň každých 5 rokov…“ Ak chce tím zostať originálny a „nezaspať“, treba predsa nájsť vo „výklade“ aj priestor na nové kreatívne „výčiny“.
Text: Zuzka Kubalová
Zdroj: freshome.com